Bár tegnap Rotterdamban kezdődött meg a cselgáncs-világbajnokság, a férfi 66 kg-ban Ungvári Miklós félig-meddig hazai pályán léphetett szőnyegre. A súlycsoport egyértelműen egyik klaszszisának számító, mást ne mondjunk, Eb-címvédő honfitársunk az éve eleje óta Haarlemben, Rotterdamtól mintegy hetven kilométerre él magyar származású „szakmabeli” barátnőjével, az 52 kg-ban ma szereplő Kitty Bravikkal, avagy Brávik Kittyvel, és a jelek szerint a pekingi malőr után jót tett neki a környezetváltozás. Emlékezetes, hogy az olimpián a nyolc közé jutásért szabálytalan fogás miatt léptették le, amikor ellenfele, az orosz Gadanov már teljesen elkészült az erejével, és ez a hiba igencsak megviselte. Idén azonban a Tbilisziben aratott Eb-sikere mellett a párizsi és moszkvai Grand Slam-tornán, valamint a hamburgi Grand Prix-n is bronzérmes lett.
Ám a vb 45 fős mezőnyében a világversenyekről összességében hat érmet (két Eb-aranyat, két Eb-ezüstöt és két vb-bronzot) őrző Ungvári mellett még bőven akadtak mások is, akik dobogóra pályáztak: első helyen említve a kétszeres olimpiai bajnok japán Ucsisibát, de a pekingi döntőt elbukott francia Darbelet, a bronzérmes észak-koreai Pak Csol Min, a Sydneyben ezüstérmes szlovák Krnac és a háromszoros Eb-1. grúz Kedelasvili is a riválisok között volt. A nyolc közé azonban az esélyesek közül csak Ungvári jutott be, aki sorrendben amerikai, indiai majd lengyel dzsúdóst vert, és ez alapján el kell ismerni, hogy nem fogott ki rossz sorsolást.
Az elődöntőben kevesebb intésének köszönhetően túllépett a moldáv Szkvortovon is, és kora délután a döntőbe jutásért a nála három évvel fiatalabb, 25 éves spanyol Uriartéval kerül szembe. Amíg Ungvári pályafutása alatt a Világkupa-versenyeken eddig húsz érmet szerzett, ellenfele csupán hármat, de ebből kettőt idén, és Moszkvában egy fokkal magasabban is állt a dobogón, mint az MTK-Erzsébetváros dzsúdósa. Ám még soha nem csaptak össze, ennek Rotterdamban jött el ideje. Pontot érő akció az ötperces mérkőzésidő, majd a háromperces hosszabbítás alatt sem született, az intések száma megegyezett, így a bírók döntöttek. A szakértő közönség felháborodását kiváltva, 3:0-s aránnyal sajnos a spanyol javára.
S ha a világbajnoki döntő el is úszott, immár harmadik alkalommal Ungvári számára, a vb-bronz harmadszor is meglett, a román Fasie legyőzésével. (A döntőben a mongol Hashbaatar felülkerekedett a spanyolon.)
– Talán a bronzmeccs volt a legkönnyebb az egész vb-n azzal együtt, hogy remek sorsolást kaptam. Az elődöntőben a spanyol nagyon jól felkészült belőlem, ráadásul a múlt hét óta egy makacs deréksérüléssel küszködök, ami kicsit lelassított. A holland orvosok, gyúrók megpróbáltak helyrehozni, de nem sikerült százszázalékos állapotba kerülnöm. A formaidőzítésem sem volt a legjobb, ezzel együtt örülök a bronznak, eddig csak a nemrég elhunyt Bujkó Tamás szerzett három vb-érmet a magyar dzsúdósportban. Nagyon jólesett ma a buzdítás, amit nemcsak a családomtól, barátoktól, hanem a félig-meddig már engem befogadó hollandoktól is kaptam. Ami a további terveket illeti, szeptemberben hazamegyek, egyrészt a TF-es másoddiplomás tanárképzés miatt, másrészt pedig bekötik Braun Ákos barátom fejét, aki éppen ebben a csarnokban lett Európa-bajnok 2005-ben – nyilatkozta az MTI-nek Ungvári Miklós, akit azért némileg bosszantott az elvesztett elődöntő.
Edzője, Bíró Tamás, elsősorban fizikai problémáknak tulajdonítja a vereséget:
– Miki nagyszerű sorsolást kapott, de kissé fáradtan mozgott, a végén a dereka is fájt, a hosszabbításos mérkőzését azért én nem a spanyolnak ítéltem volna. Picit keserű a szánk íze, de vigasztal, hogy ahol Miki idén indult, mindenhol érmet nyert.
Ami a szerdán tatamira lépett másik két versenyzőnket illeti, a férfi 60 kg-ban Burján László, valamint a női 48 kg-ban Csernoviczki Éva is egy győzelemmel és egy vereséggel helyezetlenül zárt. Burján a végül világbajnoki címig menetelt ukrán Zantarajától, az Eb-ezüstérmes Csernoviczki az olimpiai bajnok, most ötödik román Dumitrutól kapott ki, akit Tbilisziben legyőzött. A rotterdami világbajnokságon a vigaszágra már csak a negyeddöntős vesztesek kerülnek, így az UTE és az Ippon Judo Tatabánya dzsúdósa kétszeresen is vigaszra szorul.
Elképesztő dolgot talált a vámhatóság a csempészeknél
