Sportosan a H1N1 ellen

Az újinfluenza-vírus központi helyet foglal el a magyar médiában, szinte mindennap összefüggésbe hoznak egy halálesetet vele. Annak jártunk utána, a sportolókat mennyire érinti a H1N1, a körükben mennyire gyakori és veszélyes a megbetegedés. Berkes István, a Magyar Olimpiai Bizottság orvosi bizottságának elnöke Magyarországon a sportolók körében nem tud járványszerű esetekről, ám a megelőzés végett szorgalmazza a védőoltást, amit a MOB anyagilag is támogat.

2009. 12. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Verrasztó Evelyn, Kozmann György és Vadócz Krisztián, még a nyár derekán, szinte versenyt futott, hogy melyikük legyen a H1N1-gyel megfertőzött első magyar sportoló. A világ három különböző pontján került a szervezetükbe a vírus. A vasárnap véget ért rövid pályás Európa-bajnokságon 200 méter vegyesen világcsúccsal győztes úszónő a római világbajnokságról hazatérve, a kiváló kenus Tajvanon, a nem olimpiai sportágak világjátékán, a válogatott labdarúgó pedig az Osasuna légiósaként Pamplonában betegedett meg. Bár betegségről csak Kozmann beszél. Verrasztó az isztambuli elutazás előtt lapunknak nyilatkozva annyival intézte el a találkozását a vírussal, hogy nem volt vészes; Vadócz egy július végi csütörtökön lázasodott be, de szombaton már kutya baja sem volt. Ám a vírustól való rettegés miatt elkülönítették, ami jobban megviselte, mint maga az új influenza. „Meglepődtem annak hallatán, hogy elkaptam a H1N1-et, hiszen semmi bajom, jól érzem magam. Unatkozom a szobámban, és már alig várom, hogy újra a csapattársaimmal készüljek a pályán” – nyilatkozta akkoriban. Kozmann György viszont megszenvedte a betegséget, ám idehaza kiderült, mégsem a H1N1 gyengítette le:
– Tajvant a nyáron a vírussal fertőzött területnek tartották, ezért amikor felszökött a lázam és influenzás tünetek kínoztak, mindenki arra gyanakodott, hogy a H1N1 költözött belém. Kórházba vittek, s kevesen múlott, hogy nem helyeztek karanténba. Úgy engedtek ki, ha a társaktól külön, másik szállodába költözöm. Másfél héten át voltam beteg, hazatérve is gyengélkedtem. Ezért a sárkányhajócsapat tagjaival együtt vért vettek tőlem. Érdekes módon nálam nem mutatták ki a H1N1-et. Többeknél viszont igen, volt, aki hozzám hasonlóan napokig rosszul érezte magát, s volt, aki nem is észlelt tüneteket.
A nyári „roham” óta viszont a magyar sportolókat mintha elkerülné a járvány. Csupán külföldi esetekről értesültünk. Így például november végén elmaradt a Monaco–Montpellier francia labdarúgó-bajnoki mérkőzés, mert a vendégcsapat nyolc játékosát is legyengítette a vírus, akiket három napra karanténba zártak. Az angol Manchester Cityből Craig Bellamy és Vladimir Weiss fertőződött meg, s napjaink legjobb csapatát, a Bajnokok Ligája címvédőjét, a Barcelonát is utolérte a vírus. November végén Eric Abidal és Yaya Toure a H1N1 miatt kénytelen volt kihagyni a BL ötödik fordulóját, igaz, a hét végén, a Real Madrid elleni spanyol rangadón már pályára léptek.
Idehaza a megelőzésre igyekeznek helyezni a hangsúlyt. Példát mutatva az elsők között oltatta be magát Simóka Beáta sportszakállamtitkár, őt követve így tett Marosi Ádám öttusa világbajnok, valamint a Szeged és az FTC férfi kézilabdacsapata. Ezek persze csak a hírfolyamba került esetek. Berkes István, a Magyar Olimpiai Bizottság orvosi bizottságának elnöke érdeklődésünkre elmondta: ő sem tud újabb megbetegedésekről, ám ez nem jelenti azt, hogy ne kellene felkészülni a vírus támadására. Mert bár a sportolók az átlagosnál egészségesebbek, nagyobb terhelést kell elviselniük, ezért veszélynek vannak kitéve. Berkes doktor úgy tájékoztatott, a téli olimpiára utazó valamennyi sportolónk túlesett az oltáson, s országszerte egyre többen követik a példájukat.
– Az orvosi bizottságban napirendre került a kérdés, s úgy látjuk, hogy a járvány valós kockázattal járhat, ezért minden sportolónak javasoljuk a védőoltást, de kötelezővé természetesen nem tehetjük. Sőt, a MOB azzal is igyekszik megmutatni az elhivatottságát, hogy az oltás költségeit átvállalja – tette hozzá Berkes István.
Kérdésünkre, miszerint a télire forduló időjárás, a kemény fagy nem jobb megelőzés-e minden szernél, azt felelte: előfordulhat. A lehetőség is biztatóan hangzik, s talán nem csak a sportolóknak. Akik ha az ünnepek alatt csökkentik a terhelést, egészséges szervezetüknek köszönhetően legalább a veszélyeztetett körből kikerülhetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.