Árpád-kori templom Hernádbűdön

Ludwig Emil
2010. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy 1315-ben megejtett Abaúj vármegyei határbejárás jegyzőkönyve megörökítette a Szerencs-patak és a Hernád folyó menti, nagyrészt ma is megtalálható települések neveit, birtokviszonyait, főbb jellemzőit. A múlt heti számunkban bemutatott (Abaúj-) Kérről megtudhattuk, hogy már a XIV. század elején szőlői voltak, Szántóval, Gibárttal és Bűddel volt határos. Bűd neve már 1246-ban felbukkan egy levélben – Byud alakban – az Aba nemzetségbeli Bűdi nemesek birtokaként. A helynév a jómódot, gazdagságot jelentő régi magyar bő szó ragozott alakja, akkoriban nemzetségfő, családfő jelentéssel is bírt, és több helyen fennmaradt az országban. 1315 és 1327 között Pető fia Boconád volt Bűd földesura, a falu Gibárttal, Fügeddel, Perével és Felszántóval határos. 1773 óta szerepel Hernád előtaggal a térképeken és névjegyzékekben.
Hernádbűd ma másfél száz lakosú kisközség a folyó bal partján, Encstől a gibárti hídon át nyolc kilométer távolságra.
Középkori története gazdagabbnak tűnik, mint az utóbbi évszázadoké. A folyóparti magaslaton őskori telep maradványaira – csiszolt kőeszközökre, vas- és bronztárgyakra – bukkantak, a helybeliek által ma is Pogányvárnak nevezett fennsíkon emberkéz alkotta sáncok, mesterséges teraszok figyelhetők meg. Népvándorlás kori fegyverleletek is előkerültek a területen. Az 1327-ben kelt határleírás szól a „Biüd”-ről „Buldekeö”-re vezető, „Abanogutha” néven nevezett útról, azaz a Lengyelországba Abaújon át vezető via magnáról, országos nagy útról; a kapcsolat Boldogkő várával Bűd erős pozícióit sejteti Károly Róbert uralkodása idején. Egy két évvel későbbi iratból megtudjuk, hogy a falu – forrói esperességhez tartozó – plébánosának jövedelme 110 garas volt az 1329. esztendőben, ennek a tizedét rótták ki rá pápai adóként 1332-ben. A következő három esztendőben összesen 12 garast kellett megfizetnie két részletben. A Bűdiek 1348-ig voltak a község birtokosai, ekkor váltak rá érdemtelenné és kegyvesztetté Nagy Lajos királynál. 1388-ban a Putnokiak Bűd földesurai, a következő évszázadtól a Perényieké volt a falu, és maradt egészen a XVII. század elejéig. 1427-ben tizenhárom jobbágyportát írtak össze a településen.
A község régi templomát az egyetlen utca nyugati oldalán, a Hernád völgyére lejtő dombon találjuk. Alaprajzában és tömegében tisztán román kori épület: téglány formájú hajójának keleti oldalához félköríves apszis kapcsolódik, a déli oldalán három, szabályos rendben kimért tölcsérablak nyílik, a helyenként lemállott vakolat alól gondosan faragott kváderkőfalazás tűnik elő. Szintén román stílusú, enyhén szegmensívű ablak látható az apszis tengelyében. A nyugati homlokzaton megfigyelhető lapos falsáv az elpusztult torony helyét mutatja, eredetileg szintén itt nyílott a bejárat. XVIII. századi szélfogó védi a déli bejáratot, amely az 1400-as évek utolsó harmadában készült az érett gótika jegyében. Védőszentje ismeretlen.
Malomjoga volt a falunak 1565-ben. A hagyomány szerint a régi várhegyen volt annak a Kátai Mihálynak a kastélya, aki – Bocskai István fejedelem kancellárjaként – 1606-ban Kassán a gyanú szerint megmérgezte urát. 1622-től a kassai Gábriel Mátyást találjuk Bűd birtokában, utódai még a XIX. században is a helység urai voltak. A török hódoltságot túlélte a település, 1696-ban 16 jobbágycsalád lakta, a Rákóczi-szabadságharc és az 1711. évi pestisjárvány azonban kipusztította a lakosságát. 1750-ben Zemplénből telepítettek ide református magyarokat. Ők rendezték be a templomot barokk bútorokkal; a szószék 1753-ban, a festett deszkatáblás mennyezet 1766-ban készült el.
Az 1880-as években négyszáz lakosa, három tanítója volt Hernádbűdnek. 2010-ben a helyben élő 150 emberből száz nyugdíjas és gyermek, az aktív korúak nagyobbik fele állástalan, a 19 szakmunkásból hétnek van munkája. A falubeli lakások 52 százaléka komfort nélküli. Az iskola 10, a vasútállomás, a szakorvosi rendelő és a gyógyszertár 12 kilométerre van, posta és óvoda a szomszéd faluban van. A templom már a XII. században állhatott, ez a környék egyik legrégibb építészeti emléke, a nagybörzsönyi, bodrogolaszi, felsőregmeci formai testvére és kortársa. Túlélte a tatárjárást és a török hódoltságot. A helybeli reformátusok az encsi gyülekezet templomába járnak istentiszteletre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.