Szovjet atomcsapás Olaszországra és Ausztriára

Tizennyolc évvel kivonulásuk után is meglepően keveset tudhat az „ideiglenesen hazánkban állomásozó” szovjet csapatokról a magyar közvélemény, ahogy a KGST alatti hadiipari együttműködés is homályos terület. Az évtizedekig szigorú titoktartás övezte világról máig tévhitek, mendemondák keringenek, ennek felfedésére tesz kísérletet két, közelmúltban megjelent könyv.   A szerzők, Germuska Pál és Vándor Károly háttere és témáik megközelítése ugyan merőben eltérő, ám mindketten elmondhatják, hogy igazi újdonsággal rukkoltak elő.

Zord Gábor László
2010. 06. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha azt vesszük, hogy a magyar állam történeti kutatásokra szakosodott intézményei milyen lassú és hiányos munkát végezhettek a rendszerváltás óta eltelt két évtizedben a magyar államszocializmus feltárásában, akkor egyáltalán nem meglepő, hogy a hazánkat megszálló szovjet haderő történetét sem dolgozták fel és publikálták azok, akiknek ezt hivatalból kellett volna. Annak ellenére van ez így, hogy a szovjet csapatok negyvenhét évig tartó jelenléte meghatározó jelentőséggel bírt Magyarország története szempontjából. Hasonlóképpen nem ismert, hogy milyen anyagi-technikai, gazdasági háttere volt a Varsói Szerződés mai szemmel lenyűgöző volumenű felfegyverzésének.
Ez utóbbit veszi górcső alá az 1956-os Intézet munkatársa, Germuska Pál Vörös arzenál című kötete (Argumentum kiadó). A hivatásos történész-muzeológus korábban publikálatlan, nemrég még szigorúan titkos minősítésű levéltári forrásokra támaszkodott, hogy bepillantást engedjen olvasóinak a KGST bürokratikus működésébe, az éles vitákba és érdekkonfliktusokba. Mint azt lapunknak elmondta, városkutatási témái kapcsán nem volt szíve otthagyni a katonai témákat, a magyar hadiipari üzemek történetét, ráadásul felfedezte, hogy a témáról – néhány német kísérlet kivételével – nincs is irodalom, nemhogy a hetvenes, nyolcvanas évekből, hanem a rendszerváltás utáni évekből sem. Horváth Miklós hadtörténésszel, a hidegháborús magyar hadtörténet kutatójával együtt láttak munkához, és ennek a 2005–2008 közötti erőfeszítésnek lett az egyik eredménye a Vörös arzenál. A kutatás nehézségeit jellemezve a szerző elmondta: még mindig csak a nemzeti iratanyagokat lehet tanulmányozni (1980 utáni dokumentumokat továbbra is csak egyedi elbírálás alapján), a KGST Moszkvában őrzött archívumát – egy eddig meg nem hozott – közös döntéssel lehetne feloldani a titkosítás alól.
A Vörös arzenálból egyebek között megtudhatjuk, hogy a KGST 1956 októbere óta foglalkozott szervezetszerűen hadiipari együttműködéssel, és a hidegháború korai éveivel szemben ekkortól koordinálták, hogy melyik tagország hadiipara mit és menynyit gyártson. Mindvégig a szovjet elképzelések érvényesültek, de a megvalósítás módja az ötvenes évek ukázaitól a nyolcvanas években jellemzővé vált normál hangvételű megbeszélésekig terjedt. A hadiipari együttműködés nem elválasztható a haderő-fejlesztési trendektől sem. Magyarországon a Czinege-féle védelmi vezetés igyekezett egyensúlyt teremteni a nemzeti erőforrások és szövetségi követelmények szabta rendszeresítési igények között, ám a hetvenes évek végétől már egyértelműen szétnyílik az olló, és Budapest nem teljesíti az elvárásokat. Az első korlátozást egyébként már 1968-ban bevezette Kádár János. Eszerint a közvetlen katonai kiadások nem haladhatták meg a nemzeti jövedelem négy százalékát, igaz, legtöbbször ez az érték 3,5 százalék alá sem csökkent.
Ami a szovjet csapatok magyarországi jelenlétét illeti, egy lelkes amatőr történész – a maga nagyon is professzionális módján – törte meg nemrég a fülsiketítő csendet. Vándor Károly Légierő társbérletben, avagy A Szovjet Légierő és Légvédelem története Magyarországon és Ausztriában (1944– 1991) című munkájának első kötete (VPP Kiadó) igazi novum a magyar nagyközönség számára. Bár a címekből kitűnik, hogy a szerző a légi haderőnemmel foglalkozik, úgy írt, hogy azt ne csak a szakértők lapozhassák örömmel, hanem a laikusok is. Mi több, az erőfeszítést a volt Szovjetunió országaiban is érdeklődéssel követik. Az ok rendkívül egyszerű: az „ideiglenesen hazánkban állomásozó” Déli Hadseregcsoport (Juzsnaja Gruppa Vojszk, JuGV) munkájában, mindennapjaiban százezrek (katonák, hozzátartozók) osztoztak, akik közül sokaknak kitörölhetetlen – és szinte egyöntetűen pozitív – emléket jelentenek a Magyarországon eltöltött évek, a többség fiatalon járt itt, és szinte nyugati szabadságot élvezhettek.
De miért is a légierő a kiindulási alap? Mint minden sikeres amatőr történésznek, így Vándor Károlynak is alapvető fontosságú a megindító személyes élmény. 1983-ban kisgyerekként családjával Kunmadarasra költözött, ahol azon nyomban felkeltették az érdeklődését a hatalmas „szitakötők”, amelyekből folyamatosan ugrottak az ejtőernyősök. Akkor a falu szomszédságában működött Kelet-Közép-Európa legnagyobb katonai repülőtere. Először tinédzserként, 1989-ben mehetett be a bázisra egy családi ismerős, „Ljosa” Posztasz segítségével, aki az itt települt 328 ograp (328-as önálló gárda felderítő repülőezred) második századának volt a parancsnoka.
Vándor Károly kutatásának 2000 körül az internet adott jelentős lökést, amely megkönnyítette a kapcsolatfelvételt az egykor itt települt szovjet katonákkal. Bármilyen meglepő, a JuGV katonáinak van internetes oldala, sokan rendszeresen írogatnak különböző fórumokon, és Vándor Károlynak sikerült sokuk bizalmát elnyernie, akik féltett, személyes történeteiket, ritkaságszámba menő fotóikat bízták rá.
A kötet kiemelkedő érdeme, hogy részletesen leírja a két magyarországi állandó, repülőgép-fedélzeti atombomba-tároló objektumot, a kiskunlacházit és a kunmadarasi „néma szektort”, ahol különleges őrség vigyázta a tömegpusztító fegyvereket. Egy korabeli dokumentumból az is kiderül, hogy ausztriai és olaszországi célpontokra dobták volna ezeket a szovjet vadászbombázók, ha a hidegháború forróra fordul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.