babakocsi
Játszótérre vitte a négy gyermekét a győri édesapa, de annyira elfajult a dolog, hogy a rendőröknek kellett közbelépni

Tiltakozás. A magán-nyugdíjpénztári megtakarítások elvonása ellen tüntetett a Hősök terén Az én nyugdíjam nevű civil szerveződés. A demonstráción mintegy ezren jelentek meg, a felszólalók a magán-nyugdíjpénztári rendszerben való maradásra szólítottak fel. Kecskés György, a civil szerveződés egyik tagja úgy fogalmazott, megmutatják, hogy hárommillió pénztártag nem engedi „megzsarolni magát”. Hozzátette, demonstrációjukkal fel akarják hívni a figyelmet a kormány által tervezett „nyugdíjkolhozra”. (MTI)
Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője elmondta: a levelet az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság küldi ki, a csaknem hárommillió nyugdíjas azt legkésőbb a jövő héten kézhez kapja. A levélben a kormányfő a többi között azt írja: elfogadhatatlan az a szemfényvesztés, amellyel a mai nyugdíjasok ellátásának fedezetét – tudtuk nélkül – magánbefektetők kezére játszották át, és ezzel a nyugdíjrendszert a szakadék szélére sodorták.
– A kabinet ezért késlekedés nélkül meghozta azokat az intézkedéseket, amelyekkel hosszú távon biztonságba helyezték a nyugdíjakat, garantálták, hogy a nyugdíjak fedezetét jelentő befizetéseket csak nyugdíjra lehet fordítani – fogalmaz a miniszterelnök. Szijjártó közölte azt is, „a miniszterelnök személyes utasítására” a kormány úgy döntött, a kis fogyasztású háztartásoknál nem emelkedhet a gáz ára.
Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott is ír egy levelet az év végén vagy a jövő év elején a magán-nyugdíjpénztári tagoknak, s tájékoztatja őket arról, hogy „maradhatnak a kölcsönös felelősségvállalásra épülő rendszeren kívül, vagy visszajöhetnek a biztonságot nyújtó állami nyugdíjrendszerbe”. – Ma a nyugdíjak biztonságát csak az állami rendszerben lehet garantálni – tette hozzá Szijjártó Péter.
Orbán Viktor a Facebookon megjelent videoüzenetében arról beszélt: a magyar gazdaság érdekében kell átalakítani a nyugdíjrendszert. Közölte: a változtatás egyetlen oka az államadósság. Óriási összeget kellett átutalni a magán-nyugdíjpénztárakba, ám a gazdaság eközben nem termelt ezzel arányos bevételt, így a mindenkori államvezetés óriási hiteleket vett fel. Ha ez így ment volna tovább, az maga alá temette volna az egész gazdaságot, a gyerekeink jövőjét, a mi jelenünket és a már nyugdíjban lévők nyugdíját is. Azt kérte az emberektől: bízzanak a kormányban, a parlament döntésében, mert ennek a gazdaságpolitikának az eredményeképpen hazánk le tudja rúgni magáról az államadósságot.
Az MSZP bízik benne, hogy a „Fidesz levelező tagozata” saját zsebből fizeti a kormányfő levelére „kidobott milliókat”, és Orbán a nyugdíjasoknak megírja azt is, mikor kapják meg az idei nyugdíjemelés hiányzó részét, a korábban általuk elvett 19 ezer forintot és azt, hogyan érinti őket a gázáremelés. A T. Házban ma szavaznak a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról, illetve a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő javaslatról. Eszerint a magán-nyugdíjpénztári tagnak személyesen kell kérnie az állami nyugdíj-biztosítási igazgatási szervnél január végéig, hogy magánpénztári tag maradhasson, ellenkező esetben automatikusan az állami nyugdíjrendszerbe kerül át, az addigi befizetései pedig a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapba kerülnek. Az MSZP-s Kunhalmi Ágnes nyílt levélben fordult a képviselőkhöz, kérve, ne szavazzák meg a nyugdíjreformról szóló javaslatot. Medgyessy Péter ugyanakkor elismerte: nem tartható fenn a mostani nyugdíjrendszer. Az exkormányfő a Hír TV-nek úgy nyilatkozott: rövid távon megoldás lehet az állami kasszába való visszalépés. Úgy véli, az Orbán-kormánynak két ciklusa is lehet arra, hogy megoldja a nyugdíjkérdést.
A Ház ma és holnap tárgyal – december 20-án szavaz – arról a politikai nyilatkozatról, amelynek elfogadásával a kötelező magán-nyugdíjpénztári tagsággal bíró mintegy hárommillió fő eddigi befizetései biztonságát garantálnák. A dokumentumban kinyilvánítanák, hogy biztosítani kell az egyéni számlavezetés intézményét, a befizetések értékállóságát és a veszteségek jóváírását az állami nyugdíjrendszerbe átlépő magán-nyugdíjpénztári tagoknak, garantálni kell az átlépők esetleges hozamának adómentességét, ha január 31-ig átléptek és hozamukat kivették.
Brüsszeli áttörés? Lengyelországnak sikerült megállapodnia az Európai Bizottsággal abban, hogy figyelembe veszik a nyugdíjreform költségét az államháztartási hiány kiszámításakor. A részletekről az első negyedév végéig döntenek az EU illetékes miniszterei – közölte a lengyel pénzügyi tárca. A hírt az Európai Bizottság szóvivője megerősítette. Közölte, a brüsszeli testület elnöke és a lengyel kormányfő egyetértett abban: a bizottság „alaposan értékelje” a nyugdíjrendszereket, amikor azt vizsgálja, hogy egy-egy tagország betartja-e az EU államháztartási hiányra vonatkozó szabályait. Augusztusban lengyel– magyar kezdeményezésre kilenc állam azt akarta elérni: a nyugdíjreformmal kapcsolatos költségeket az EU vegye figyelembe. A bolgár parlament közben elfogadta a nyugdíjkorhatárt és a szolgálati időt megemelő nyugdíjreformtörvényt, s a magán-nyugdíjpénztári vagyon egy részének átirányítását is az állami nyugdíjalapba. A terv felbőszítette a jobboldali pártokat: azzal fenyegetőznek, az alkotmánybíróság elé viszik az ügyet. Az IMF szerint a törvény elfogadásának további csúszása középtávon növelte volna Bulgária költségvetési deficitjét, és nyomás alá helyezte volna a rögzített devizaárfolyamot. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.