Sokmilliárdos modernizáció

Pályázati úton csaknem tizenhatmilliárd forintot fordít a kormány 2013-ig nagy létszámú bentlakásos szociális intézmények átalakítására és felújítására. Az értelmi fogyatékosokat képviselő szervezet szerint a soha nem látott fejlesztési lehetőség felszámolhatja a több száz férőhelyes épületekben uralkodó embertelen állapotokat.

Munkatársunktól
2011. 08. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Méltatlan állapotoknak vethet véget az a stratégia és a hozzá kapcsolódó európai uniós pályázati csomag, amellyel a fogyatékkal élők bentlakásos intézményeinek átalakítását finanszírozzák – véli az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ). Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár a napokban jelentette be, hogy a kormány csaknem 16 milliárd forintot fordít 2013-ig nagy létszámú bentlakásos szociális intézmények átalakítására és felújítására. Mint fogalmazott, az úgynevezett kitagolás célja, hogy a jelenlegi intézményi ellátás helyett az ellátottak az öngondoskodásra építve önálló életvitelt folytathassanak segítő szolgáltatások igénybevételével.
Az átalakítás azon fogyatékos személyeket ápoló vagy pszichiátriai zavarokkal küzdőket gondozó intézményekre vonatkozik, amelyeknek ötvennél több férőhelyük van. Ma Magyarországon 101 ilyen intézmény található 12 ezer férőhellyel. – Ezek közül 1500 férőhely váltható ki hétmilliárd forintos uniós forrás felhasználásával – közölte Soltész Miklós. Az államtitkár elmondta, azért van szükség az átalakításra, mert a jelenlegi nagy létszámú intézmények gyakran a települések szélén vagy országhatáron, izoláltan, korszerűtlen épületekben működnek. Egy több száz fős intézménynél fennáll a veszély, hogy nem tud egyéni képességekre alapozott, személyre szabott szolgáltatást nyújtani.
Mint arról korábban beszámoltunk, az átalakítás háromféleképpen valósulna meg: a társadalmi és lakókörnyezetbe integráltan elhelyezkedő, maximum hat főnek lakhatást nyújtó önálló lakások vagy maximum tizenkét főt befogadó lakóotthonok, illetve intenzív gondoskodást biztosító lakócentrumok jönnének létre. Utóbbiak maximum ötven fő ellátására alkalmas lakóépületek lehetnek.
Szintén pályázati úton további hatmilliárd forint áll rendelkezésre önkormányzati, állami, egyházi és nonprofit fenntartású bentlakásos intézmények korszerűsítésére. A bentlakásos, gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények átalakítására szintén pályázati úton hárommilliárd forint jut 2013 végéig, és így – 1500 embert érintve – 15-20 intézmény esetében várható változás a következő években. A pályázattal a gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézményekben, valamint bentlakásos szociális intézményekben élőket, illetve átmeneti intézményekben lakókat célozzák meg. A stratégia 30 évre tervez, mivel a kitagolást csak megtervezett támogatási rendszer mellett, fokozatosan és folyamatosan lehet végrehajtani.
Az ÉFOÉSZ szerint méltatlan állapotoknak vethet véget a stratégia és a hozzá kapcsolódó európai uniós pályázati csomag. A szervezet üdvözölte, hogy a kormány elfogadta a kitagolásról szóló tervezetet. Kovács Melinda, az ÉFOÉSZ ügyvezetője elmondta, bízik abban, hogy a stratégiaalkotás folyamatához hasonlóan a pályázati kiírás előkészítése is a civil szervezetek bevonásával történik majd. Leszögezte, lényeges szempont az is, hogy ne csak a változásokban talán kevésbé érdekelt nagy létszámú intézmények, hanem a közösségi lakhatási formákat már működtető civil fenntartók is kapjanak lehetőséget új férőhelyek létrehozására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.