A Hír TV tudósítója szombat délben arról számolt be, hogy először a nagy légitársaságok gépeit indítják el, így volt olyan sor, amely mindössze két métert haladt két óra alatt. A menetrend helyreállásáig a társaságok telefonon értesítik az utasokat a repülőjük indulásáról. Aki elkésik, akár egy napot is várhat – tette hozzá. Elmondta: a korábban tapasztalt káosz valamelyest javult, de rengetegen vannak a Liszt Ferenc repülőtéren.
Hardy Mihály reggel hangsúlyozta: az alapos ellenőrzés után a repülőtéri rendszerek ismét megbízhatóan működnek. A Budapest Airport arra kéri az utasokat, hogy vegyék fel a kapcsolatot légitársaságukkal, tőlük kérjenek információkat a járatuk indulásáról. A légi forgalom várhatóan fokozatosan tér vissza a normális ütemhez a nap folyamán – közölte Hardy Mihály. A szóvivő tájékoztatása szerint szombaton 8600 utas indult volna a budapesti repülőtérről, a megnyitást követően 6000 utas el tud menni, és az érkezők száma is hasonló nagyságrendű.
Hardy Mihály szombat reggel hét óra után a Hír TV-nek elmondta: egész éjszaka dolgoztak a repülőtéri szolgálatok és a katasztrófavédelem szakemberei, majd 7 óra előtt néhány perccel született a döntés a reptér újranyitásáról. Hozzátette: még egy ideig eltart, amíg az utasokat fel tudják venni a járatok, illetve amíg megérkeznek külföldről az első járatok, de mint fogalmazott, „a repülőtér ismét stabilan, megbízhatóan működik”.
Délutánra állhat helyre a normális menetrend
Közölte azt is, hogy az ország felett átrepülő gépeket egy másik központból irányítják, így annak működését nem befolyásolta az előző nap keletkezett műszaki hiba. Jelezte: a reptéri torony kizárólag az ide érkező és innen felszálló gépekkel foglalkozik. Elmondta azt is, hogy a műszaki hiba miatt alapos vizsgálat lesz az érintett szakterületek bevonásával arról, hogy pontosan mi történt. Azt mondta, ez egy meglehetősen ritka meghibásodás volt, és hasonló még nem történt a budapesti repülőtéren. Ahol számítógépes rendszerek, elektromos hálózatok működnek, egymástól nagy függésben, egymásra épülve, ott egy-egy hiba okozhat ilyen típusú leállást – mondta. Hardy Mihály a kártérítésre vonatkozó kérdésre azt válaszolta, arról még korai lenne beszélni. Elmondta, azt várják, hogy fokozatosan, délutánra vagy kora estére állhat helyre a reptér normális menetrendje.
A szóvivő később az MTI-vel azt közölte, hogy a gépek indítása attól is függ, hogy a légitársaságok gépei mikor érkeznek, illetve hogy küldenek-e mentesítő járatokat.
A Hír TV tudósítója délelőtt tíz órakor információs káoszról számolt be a helyszínről. A táblán ugyanis 9 óra 40 perctől az összes járatra azt írták ki, hogy törölve. Ezzel szemben kilenc óra után pár perccel már megérkezett az első járat a reptérre, Varsóból, illetve háromnegyed 10 előtt útnak indult a stuttgarti. Pontos információval ugyanakkor senki sem tud szolgálni jelenleg, telefonon szinte lehetetlen tájékozódni – tette hozzá akkor.
A MTI tudósítója délelőtt arról számolt be, hogy reggel 7 óra óta folyamatosan érkeznek a repülőtérre az utasok, ám az utasfelvételi pontoknál komolyabb torlódást nem tapasztalt. Az MTI-nek taxisok azt mondták, reggel óta az átlagosnál lényegesen nagyobb a forgalmuk a repülőtérre.
A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret műszaki hiba miatt pénteken dél előtt nem sokkal zárták le. A repülőtér bezárása pénteken összesen 103 induló és 84 érkező járatot érintett.