Az Origón megjelent cikk szerint a legpenetránsabb írást Ascher Tamás, a Színház- és Filmművészeti Egyetem egykori rektora tette közzé saját – mókás fotóval ellátott, saját magát oroszlánként ábrázoló képpel díszített – Facebook-oldalán. Még dicsérőnek szánt mondatai mögött is ott az alattomosság.
„Koltai Lajos valamikor a 2010-es évek elején érezhetően befejezte vagy legalábbis erősen visszafogta hollywoodi működését” – írja a balos rendező.
Mondja ezt Ascher arról a Koltai Lajosról, aki évtizedeken át az egyik legsikeresebb hollywoodi (igen, hollywoodi) operatőr is volt, Oscar-díjra jelölték, Jack Lemmontól Sean Conneryn át Walter Matthauig a legnagyobb sztárokat fényképezte, de persze írhatnánk Shirley MacLaine, Robert Duvall, Whoopi Goldberg vagy Monica Bellucci nevét. Vagy – olyan magyar rendezők, mint Szabó István, Maár Gyula, Dárday István, Gábor Pál, Mészáros Márta, Gothár Péter mellett – Jodie Foster, Andrej Koncsalovszkij vagy Giuseppe Tornatore is vele dolgozott. És aki a Sorstalanság mellett egy világsikerű hollywoodi filmet is rendezett, amelyben Meryl Streep, Glenn Close, Vanessa Redgrave és Claire Danes játszott. Ez az Este (Evening) volt.
Ascher ezek után így folytatja: „Hamarosan felhívott telefonon mint az egyetem akkori rektorát (2014 tavaszán járt le a mandátumom, mindenképp az előtt történt). Elmondta, hogy most már alapvetően itthon él majd, és örömmel tanítaná az operatőröket az egyetemen. Nagy örömmel vettem jelentkezését, hiszen egy ilyen, világviszonylatban jelentős operatőr nagy nyereség. Érdeklődtem, hogy mikor, milyen fajta kurzusokat képzel. Lelkesedése rögvest lelohadt, feltétlenül teljes állást kért, havi fizetéssel, de tömbösített óraadással, azaz nem rendszeresen megtartott órákkal. Sajnálattal vettem tudomásul, mert semmilyen keretünk nem volt erre, a legnyomorúságosabb éveket éltük, évi 5-600 millió forintos büdzsével.(Mostanában se volt sokkal több egymilliárdnál, a snájdig riporter kétmilliárdról tud; hazudik.) Lajos így Egerben vállalt tanítást, a Bollók Csaba vezette ottani filmszakon. Ők meg tudták fizetni.”
Óh, azok a csodálatos évek, amikor rektor lehetett, nyilván jó erre emlékezni. Na de utána a szidalmak: micsoda??? Pénzt kért a tanításért Koltai Lajos? Nyilván Máté Gábor ingyen tanított… Tömbösített órák, mesterkurzus egy világhírű művésztől? Ki hallott még ilyet? És nyilván pénzéhségből ment Egerbe tanítani, nem azért, mert normális és méltó feltételeket teremtettek neki.
Az Origó szerint ez egy drámai beismerés Aschertől. Magyarul:
megakadályozta, hogy a világ egyik legnagyobb filmművésze tanítson az ő egyetemén. Mi ez, ha nem a kontraszelekció tombolása?
– teszi fel a kérdést az Origó újságírója.
„Nem tudom, mennyire vette komolyan, mennyire rendszeresen oktatott, de minden vele töltött óra hasznos, és rendkívüli operatőri képességei akkor is elleshetők lesznek, mikor valami furcsa okból filmrendezést fog tanítani” – folytatja Ascher.