Heti három órában korlátozza Kína a gyerekek online videójátékozását

A drákói szigorral a kiskorúak számítógépes játékfüggőségét igyekszik csökkenteni Peking.

Mártonffy Attila
2021. 08. 31. 16:10
Sanghaj, 2021. augusztus 31. 2020. oktber 31-n Sanghajban ksztett kpen rajongk nzik a League of Legends vals idej online stratgiai videjtk vilgbajnoksgnak egyik mrkzst. A Knai Sajt s Publikcis Adminisztrcis Fhivatal (GAPP) 2021. augusztus 30-n hozta nyilvnossgra az j szablyokat, amik szerint a 18 v alatti felhasznlk a megadott napokon, azaz csak pntekenknt, htvgn s nnepnapokon, is csak este 8 s 9 ra kztt tudjk hasznlni az online jtkokat. A GAPP kzlse szerint fokozni fogjk az online jtkokkal foglalkoz cgek ellenrzsnek gyakorisgt s hatkonysgt, hogy garantljk a korltozsok betartst s a fggsg kialakulsa elleni rendszer kialaktst. MTI/AP/CHINATOPIX Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyermekek számítógépes játékfüggőségének csökkentése érdekében a kínai kormány elrendelte, hogy a tizennyolc év alatti fiatalok ezentúl csak heti három órát játszhatnak online videójátékokkal. 

Ennek jegyében az online játékpiacot is felügyelő Nemzeti Sajtó- és Kiadóhivatal utasította a játékszolgáltatókat, hogy az új szabálynak megfelelően korlátozzák a kiskorúak hozzáférését a játékoldalakhoz.

A rendelet az Új Kína hírügynökség szerint konkrétan azt jelenti, hogy az érintett korosztály pénteken, hétvégén, illetve állami ünnepnapokon mindössze egy-egy órát játszhat a számítógépén vagy a telefonján, helyi idő szerint este nyolc és kilenc óra között. A szolgáltatókat pedig arra is kötelezik, hogy szigorítsanak a kiskorú felhasználók valódi néven történő belépésének ellenőrzésén, mivel bevett gyakorlat, hogy a gyerekek felnőttek azonosítójával férnek hozzá a játékokhoz.

Kína már évek óta küzd a gyermekek játékfüggősége ellen, az eddigi szabályozás értelmében a fiatalkorúak másfél órát játszhattak hétköznapokon, ünnepnapokon pedig három óra hosszat is ücsöröghettek a gép előtt.

A szakhatóság azt is közölte, hogy növelni fogja az online-játékszolgáltatók ellenőrzésének gyakoriságát és intenzitását az időkorlát betartása érdekében.

Elmondta továbbá, hogy az új szabályozás célja a kiskorúak fizikai és mentális egészségének a fokozott védelme, s felszólította a kínai játéktársaságokat a társadalmilag helyes magatartás előtérbe helyezésére. A fokozódó szülői és társadalmi nyomásra a hatóság 2018-ban nyolc hónapra felfüggesztette a videójátékok kiadási engedélyét, ami jó néhány kisebb cég végét jelentette. A világ legjövedelmezőbb videójáték-gyártójaként számontartott kínai Tencent, amelyet már számos támadás ért a kormány részéről, júliusban bejelentette, hogy limitálja a gyerekek online pénzköltését, továbbá a telefonos játékok esetében arcfelismerő programmal szűri ki az illetéktelen játékosokat. Elemzők megjegyzik, hogy a hatóság nagy valószínűséggel hamarosan előrukkol más, általuk veszélyesnek tartott és szellemi ópiumnak nevezett internetes tevékenység korlátozásával is. 

Jelenleg kilencszázmillió körül van a kínai internethasználók száma, ezek négy százaléka tíz év alatti, 17 százaléka pedig 10–19 év közötti fiatal. A fiatalkorúak 62,5 százaléka rendszeresen játszik online játékokat otthoni számítógépén, 13,2 százalékuk pedig mobiltelefonon, átlagban napi két órát. Egy két évvel ezelőtti felmérés szerint azonban a videójátékok ifjú szerelmesei akár napi tíz órát is eltölthetnek a képernyő előtt, sutba vágva iskolai és családi kötelezettségeiket. Ez a magatartás egészségüket is nagymértékben veszélyezteti, extrém esetekben pedig tragédiához is vezethet.

A China Daily című angol nyelvű kínai lap szerint 2018 szeptemberében például egy 13 éves, Csiangszu tartománybeli gyerek kiugrott a család negyedik emeleti lakásának ablakán, hogy kipróbálja, túléli-e az akciót kedvenc videójátékának szereplőihez hasonlóan.

Becslések szerint a kínai számítógépesjáték-piac idén 46 milliárd dollár körüli bevétellel fog büszkélkedni, s ezzel megelőzi az Egyesült Államokat is. A mostani szigorítás hatására világszerte estek a játékgyártók és -szolgáltatók részvényárai: a Tencentben 29 százalékos tulajdonhányaddal rendelkező, s az amszterdami tőzsdén jegyzett Prosus technológiai befektetési társaság papírjainak árfolyama 1,45 százalékkal esett, az Ubisoft európai online-videószolgáltató cég és az Embracer Group részvényei pedig több mint két százalékkal értek kevesebbet. Megsínylette a pekingi kormány lépését a kínai játékcégek piaci értéke is.

Borítókép: 2020. október 31-én Sanghajban készített képen rajongók nézik a League of Legends valós idejű online stratégiai videójáték világbajnokságának egyik mérkőzését. MTI/AP/Chinatopix

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.