„Az eredmények megerősítik, hogy e mozgásforma hasznos a magas vérnyomás rendezésére” – mondta dr. Howard Weintraub, a New York-i Langone Orvosi Központ munkatársa, aki nem vett részt az értekezés elkészítésében.
A munkálatokat dr. Debbie Cohen, a Pennsylvania Egyetem kutatója vezette, aki hat hónapon keresztül követte 58 férfi és nő értékeit. A vizsgálati alanyok 38 és 62 év közöttiek voltak. Bár a tanulmány nem bizonyít ok-okozati összefüggést, a heti két-három alkalommal végzett jógagyakorlatok révén átlagosan 133/80-ról 130/77-re csökkent a vérnyomásuk. Azok körében, akik diétáztak, de nem jógáztak, enyhébb volt a javulás: 134/83-ról 132/82. A speciális étrend és a jóga együtt különösen nagy időráfordítást igényel, ez a kutatók szerint mérsékelhette a pozitív hatást.
Dr. Weintraub úgy fogalmazott, hogy a jógának valóban jótékony hatása lehet magas vérnyomás esetén. A változás ugyan viszonylag kicsi, de „nagyobb mintájú kutatások alapján feltehető, hogy jelentős hosszú távú javulással lehetne számolni”. Jelen értekezés határait korlátozza, hogy relatíve rövid időtartamú volt a vizsgálat, a legtöbb résztvevő fiatal volt, illetve a magas vérnyomás enyhébb formájában szenvedett.
Az eredményeket az Amerikai Magas Vérnyomás Társaság éves ülésén ismertették San Franciscóban.
A napozás csökkenti a vérnyomást, ám nemcsak melegítő hatása, hanem az ultraibolya sugárzása révén is, mi több, ez utóbbi tartósabban alacsonyabban tartja az értékeket.
Napi egy csésze céklalé elfogyasztása csökkentheti a magas vérnyomást – számolt be korábban lapunk. Kutatásokból az is kiderült, hogy a tojásfehérje is csökkenti a vérnyomást.