A Nicotine and Tobacco Research májusi számában közzétett kutatás szerint a leszokni próbáló dohányosok egyharmada használt e-cigarettát. Az eredmények szerint ezek a dohányosok kisebb valószínűséggel szoktak le: az e-cigaretta használói közül körülbelül 21 százalék volt füstmentes hét hónap elteltével, míg az eszközt nem használó leszokók közül 31 százaléknak sikerült még hét hónap elteltével is megtartóztatnia magát.
Az elektromos cigaretta olyan, elemmel működő eszköz, amely párásított formában adagolja a nikotint, de nem tartalmaz dohányt, és nem termel füstöt. Bár az eszköz jó nikotinpótló módszernek tűnhet a leszokni próbáló dohányosok számára, egyelőre nem sokat tudunk a hosszú távú biztonsági profiljáról, illetve arról, hogy milyen mértékben segít a leszokásban.
A munkahelyi egészségnevelő programokat ajánló Alere Wellbeing cég kutatója, Katrina Vickerman úgy véli, hogy az e-cigaretta segíthet a dohányosoknak a leszokásban vagy az elszívott hagyományos cigaretták mennyiségének csökkentésében, ennek igazolásához azonban jól szervezett klinikai kísérletekre lesz szükség. A cég által készített kutatás azt mutatta, hogy az e-cigarettát leggyakrabban a leszokás, illetve a dohányzás csökkentése érdekében alkalmazzák az emberek, ami arra utal, hogy sok dohányos úgy véli, az e-cigarettára történő váltás segít a leszokásban.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-ellenőrzési Hivatal (FDA) azonban 2010-ben nem hagyta jóvá az eszközt leszokást elősegítő segédeszközként, és figyelmeztette a terméket gyártó vállalatokat, hogy ne reklámozzák így az e-cigarettákat. Az e-cigaretta használata azonban egyre inkább terjed: míg 2010-ben még csak minden tizedik, 2011-ben már minden ötödik dohányos használt elektromos cigarettát.
A kutatások kimutatták, hogy az e-cigaretta párájában körülbelül ezerszer alacsonyabb a káros kémiai anyagok szintje, mint a dohányfüstben. Dr. Michael Siegel, a Boston Egyetem professzora úgy véli, ha egy dohányos esetében már minden más módszer csődöt mondott, kár lenne nem kipróbálni ezt a lehetséges alternatívát. Siegel ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a szabványos minőség-ellenőrzés érdekében az FDA-nak felügyelnie kellene az e-cigaretták gyártását.
„Kontrollálatlanul kísérleteznek a fogyasztóval” – hangzott el Heidelbergben egy konferencián, ahol az elektromos cigaretta veszélyeire hívták fel a figyelmet. Az elektromos cigaretták nem ártalmatlanok. Ennek ellenére ezek az eszközök kötelező ellenőrzés nélkül, szabadon vásárolhatók.
Az elektromos cigaretta olyan eszköz, amely áramforrás segítségével felmelegít egy fűtőszálat. A fűtőszálra folyadék állapotú anyagot juttat, amely bőséges gőz formájában elpárolog, az így keletkező párát pedig a használó belélegzi – számolt be a Magyar Nemzet.
Az elektromos cigaretta károsabb lehet, mint a kiváltani kívánt káros szenvedély – hívták fel a figyelmet a kutatók korábban.
Az elektromos cigaretta piacának szabályozására készül az Európai Bizottság, a tervek szerint a termékek többségét csak gyógyszertárban lehet majd árusítani.