Gazdasági helyzet és termékenység

A gazdasági válság mérhető nyomást gyakorolt az európai születési arányszámokra az elmúlt évtizedben – erősítette meg a tényt egy kutatás.

Betegszoba.hu
2013. 07. 14. 14:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minél jobban nőtt a munkanélküliség, annál jobban csökkent a termékenység a válság nélkül egy nőre eső születések számához viszonyítva.

A legerősebb hatást a fiatal felnőttek körében mutatták ki. A 25 éven aluli európaiak a növekvő munkanélküliség közepette különösen tartózkodtak a gyermekvállalástól. Az egy nőre eső születések száma az első szülések esetében esett vissza a legnagyobb mértékben, ami arra utal, hogy a fiatal európaiak az elmúlt tíz évben elodázták a családalapítást.

Az egyelőre nem egyértelmű, hogy ez a helyzet egész életükben kevesebb gyermek születéséhez vezet-e. Jelenleg a fiatalok többsége csak elodázza a gyermekvállalás idejét, nem zárkózik el teljesen a gyermekvállalástól. „A termékenységgel kapcsolatos terveket fiatalabb korban könnyebb megváltoztatni, mint idősebb korban, amikor már közeledik a termékenység biológiai határa” – magyarázta Michaela Kreyenfeld, az intézet kutatója.

A demográfiai kutatás egyik nyitott kérdése, vajon a gazdasági helyzet befolyásolja-e, és ha igen, hogyan a termékenységet. Az új kutatás azt bizonyítja, hogy a munkanélküliség mértéke a mai európai országokban ténylegesen hatást gyakorol a születési arányszámokra. Ennek az összefüggésnek az intenzitása azonban országonként eltérő lehet, mivel a családpolitika és a munkahelyek biztonsága minden országban más és más.

Kreyenfeld azt is hozzátette, hogy a recesszió következményei 2008 körül kezdték éreztetni hatásukat. A válság éppen akkor érte Európát, amikor a születési arányszámok számos országban lassanként pont újra növekedni kezdtek. Bizonyos országokban a válság ezt a felfelé irányuló trendet állította meg, máshol pedig a születési arányszámok amúgy is csökkenő tendenciát mutattak. Jelentős visszaesés volt megfigyelhető például Spanyolországban, Magyarországon, Írországban és Horvátországban, a korábban növekvő arányszámok pedig hirtelen megtorpantak a Cseh Köztársaságban, Lengyelországban, az Egyesült Királyságban és Olaszországban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.