Tekintélyes hazai szálai is vannak a Laundromat néven hírhedtté vált orosz–nemzetközi pénzmosó hálózatnak – értesült az Index. A portál szerint a magyar bankrendszeren keresztül több mint hétmilliárd forintnyi összeget fehérített ki a bűnszervezet, többet, mint a térség más országaiban együttvéve.
A cikk felidézi a csaknem négy évig működő Laundromat-hálózat kezdeteit és működési elvét, amelyet korábban a Novaja Gazeta független orosz napilap egyik szerzője fedett fel, a napokban az OCCRP nemzetközi újságíró-szervezet segítségével pedig a pénz nemzetközi útjára is fény derült.
Eszerint az orosz fehérgalléros bűnözői körök 2010-ben rájöttek arra, hogyan lehet kikerülni az egyre keményebb antikorrupciós intézkedéseket: strómanokkal és fiktív cégekkel kötöttek szerződéseket, akik vagy amelyek aztán komoly adósságot halmoztak fel, legalábbis a megbízók ezt állították.
A „károsultak” ezután perre vitték az ügyet – rendszerint könnyen lefizethető moldovai bírók előtt, akik néha akár 500 millió dollár megfizetésére kötelezték az adósokat. A szerződésekért kezességet vállaló orosz cégek vagy bankok fizettek, mint a katonatiszt. A pénz aztán többszörös áttéttel, uniós bankok számláin keresztül jutott el a tényleges felvevőhöz, de a világ nagy pénzintézetein is dollárszázmilliókat moshattak át a szervezet tagjai.
Így négy év alatt 22 milliárd dollárral, más becslések alapján viszont 80 milliárd dollárral is megkárosíthatták az orosz gazdaságot – utóbbi összeg megközelítené Magyarország egyéves gazdasági teljesítményért.
Az Index arra is kitér, hogy az orosz állami vezetés legfelső körei is érintettek lehettek a pénzmosási ügyben: a volt moszkvai polgármester neje volt az egyik tulajdonosa annak az orosz banknak, ahonnan a legtöbb utalást lebonyolították. Az asszony később eladta a tulajdonrészét egy olyan vállalkozónak, aki építési cégével csak állami megrendelésekből élt, és a sajtóhírek szerint az FSZB egyik tisztje volt. Ebben a bankban lett – a 2010–2014 közötti időszakban – igazgatósági tag Vlagyimir Putyin másod-unokatestvére, Igor Putyin. Ő később a Forbes orosz kiadásának tagadta, hogy bármi köze lett volna az ügyletekhez.
A hatalmas csalási ügyhöz furcsán viszonyulnak az orosz hatóságok: a moldáv rendőrség például orosz segítséget kért a pénzmosás felgöngyölítéséhez – ehelyett FSZB-ügynököket kapott, akik inkább arra voltak kíváncsiak, hogy a moldáv nyomozók mennyit tudnak a bűnügyről.
Nemrég a Magyar Nemzet Online is beszámolt arról, hogy az orosz hírszerzés ügynökei zaklatják azokat, akik nyilvánosságra szeretnék hozni Moldova legnagyobb pénzmosási ügyét – itt, a Moldincoin bankban indultak útjukra ugyanis a bírósági döntés alapján befizetett összegek. A chisinaui parlament szerint az orosz hírszerzők legalább 25 embert próbáltak az üggyel kapcsolatban megfélemlíteni, gyalázkodó stílusban vontak kérdőre parlamenti képviselőt és hírszerzési vezetőt is.
A Laundromat-ügy mellett az amerikai Hermitage befektetési alap botránya is újra aktualitást kapott Oroszországban - a kétezres években orosz rendőri vezetők, pénzügyőrök és hivatalnokok 230 millió dollárt szivattyúztak ki az alap vagyonából. Az ügyben 2008-ban Szergej Magnyitszkij, a Hermitage ügyvédje tett feljelentést, akit azonmód le is csuktak adócsalás gyanújával, 11 hónappal később pedig börtönben vesztette életét. Az ügyészség szerint „szív- és érrendszeri elégtelenség” okozta a halálát, sajtóhírek szerint azonban egyszerűen agyonverték.
Hasonló sorsra jutott a Magnyitszkij-családot képviselő Nyikolaj Gohorov ügyvéd is: az esetéről elsőként beszámoló Interfax hírügynökség szerint balesetet szenvedett, munkásoknak segédkezett, amikor azok a lakása manzárdjába igyekeztek beemelni egy jacuzzi fürdőkádat. A hírügynökség név nélkül nyilatkozó forrása szerint a csörlő mondta fel a szolgálatot, és a balesetet az okozta, hogy a nem tartották be munkavédelmi előírásokat. Az informátor szerint a bűncselekmény lehetősége kizárt.
A néhai Magnyitszkij munkáltatója, a brit-amerikai Hermitage Capital befektetési alap által támogatott Law and Order in Russia portál közleménye szerint azonban Gorohovot kidobták az ablakból. Az alap a Novaja Gazeta független lapot az alap részéről úgy tájékoztatták, hogy a csörlőnek több tonnányi terhelést kellett volna elbírnia, ezért nem világos, hogy miért mondta fel a szolgálatot.
Gorhovot, aki súlyos zúzódásokat és töréseket szenvedett, a RIA Novosztyi szerint helikopterrel szállították a moszkvai Botkin kórházba
Mint arról a Law and Order in Russia beszámolt, a moszkvai bíróságon a tervek szerint szerdán kell elkezdődnie Magnyitszkij-ügy fellebbviteli tárgyalásának, amelyet az bűnözők és belügyi vezetők kapcsolataira vonatkozó, újonnan előkerült újabb anyagok alapján kezdeményeztek. Ezen Gorohovnak is részt kellett volna vennie.
Az ügyvédet emellett az amerikai szövetségi ügyészség koronatanúként idézte be egy orosz pénzmosási bűncselekmény New Yorkban májusban kezdődő tárgyalására. A vádemeléshez szükséges bizonyítékokat a portál szerint Magnyitszkij tárta fel.
2012-ben az Egyesült Államokban jogszabályt fogadtak el, amely beutazási tilalommal és vagyonbefagyasztással sújtotta a Magynitszkij-ügy felelőseit. A törvény elfogadásának kulcslobbistája az amerikai törvényhozásban William Browder, a Hermitage Capital vezérigazgatója volt, akit 2005-ben kiutasítottak Oroszországból és távollétében adócsalás miatt 2013-ban 9 évi szabadságvesztésre ítéltek.
Gorohov 2011 óta a Magnyitszkij család ügyvédje és egyúttal jogi képviselője a Hermitage Capitalnek is. Az alap 1996 és 2006 között volt aktív az orosz részvénypiacon.