A cinizmus mérlegén

Nem sok minden derült ki arról, hogy a kormányzat miként teszi rendbe az oktatást és az egészségügyet.

Puzsér Róbert
2016. 03. 03. 9:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az évenként megszokott miniszterelnöki stand-up első felét meglepően hitelesnek éreztem. Mintha egy termelőszövetkezet elnöke szólt volna az ötvenes évekből, aki a kollektíva számára a munkaversenyt a kellő történelmi és ideológiai kontextusba helyezi. Ha pedig valódi és kínzó kérdések kerülnek szóba, a pártiskolából az agráriumba ejtőernyőztetett vezetőnek mindössze annyi hozzáfűznivalója van, hogy „nyugalom, elvtársak! Megoldjuk. A Párt és Rákosi elvtárs az öntudatos munkásosztály élén kisöpörte az országból a klerikálfasiszta reakciót, bizonyára meg fogjuk oldani a tehenészet vízellátását meg a kombájnok javítását is”. Szóval nem sok minden derült ki arról, hogy a kormányzat miként teszi rendbe az oktatást és az egészségügyet, vagy hogyan fékezi meg a korrupciót, viszont megtudtam, hogy a körülményekhez képest minden a legnagyobb rendben van. Ha volna a hazai politikai elitnek egyetlen, Mária Teréziától és Ferenc Józseftől Horthy Miklóson és Kádár Jánoson át Horn Gyuláig és Orbán Viktorig ívelő nagy, közös mottója, az ez a kijelentés volna.

A beszéd második fele a migránsválságot érintette, ahol fontos, helytálló és erőteljes üzenetek hangzottak el. Többek közt az, hogy nem akarunk homofóbiát importálni – ez pedig nagy szó ebben a Semjén Zsoltokkal és kokainkeresztényekkel [történetesen épp Orbán Viktor által] sújtott hazai közéletben. A miniszterelnök ezúttal nem pusztán nagy általánosságban migránsozott, hanem kimondta, hogy a legnagyobb probléma az iszlám hátterű bevándorlással van. Meggyőződésem, hogy a politikailag korrekt beszéd óriási károkat okoz azzal, hogy az európai társadalmakat úgy általában a bevándorlás fogalmával ijesztgeti, nem térve ki arra, hogy ki vándorol be, honnan és miként. A tervszerű és átgondolt betelepítésnek rendkívül jelentősek a történelmi hagyományai, továbbá demográfiai és humánus okai egyaránt lehetnek – ahogy vannak is. Amiképpen magyarok százezreinek munkájával virágzik Nagy-Britannia és Németország, úgy Magyarország is lehetőséget adhat még több távol-keletinek, keresztény arabnak vagy ukránnak. Olyanoknak, akik hajlandóak alkalmazkodni, dolgozni, és nem utolsósorban szülni.

Az, hogy a határok védelme kapcsán Orbán egy szuverenista és egy uniós tábort lát megütközni, súlyos tévedés. Ma Brüsszel kétségtelenül egy életveszélyes társadalmi kísérletet képvisel, amellyel szemben Visegrád a józan észt – de ugyan mi a garancia arra, hogy a szerepek a következő válsághelyzetben nem fordulnak meg? Mi a garancia arra, hogy nem jönnek vissza akár Gyurcsányék, továbbá miért gondolja a miniszterelnök, hogy Brüsszel mindörökké Merkel és Juncker játszótere marad? Az, hogy a józanságot mikor ki képviseli, egészen változó. A kerítést építő végvári hős nemrég még törökökkel meg azeriekkel barátkozott, óriási mecsetet tervezett Budapestre, és keleti nyitásról szónokolt. Akkor épp Brüsszelé volt a józan hang.

A globális világ kihívásait számtalan esetben lehetetlen klasszikus nemzetállami eszközökkel kezelni. Igenis kell az integráció, kell az európai birodalom, kell a közös limes. Úgy gondolom, hogy Európa jövője Orbánon és Merkelen túl van: sem a német morális imperializmus, sem az angol vagy magyar különutasság nem jó megoldás. S ez még akkor is így van, ha mind Merkel, mind Orbán mögött ott bólogatnak a német és magyar nagytőkések. Egyik az olcsó munkaerőt, másik a szuverenitással fedezett tolvajlást védelmezi.

A beszéd hallgatósága jóllakott és cinikus homo orbánikusz: a milliárdos cégvezérektől a nyugdíjas művészek és sportolók seregén át a legújabb generációs megélhetési politikusokig terjed. Közös bennük, hogy az államból élnek, és jól élnek, ezért hűségesek. A miniszterelnök szónoklatában azzal szembesíti őket, hogy Magyarország nem értékalapú, hanem érdekalapú külpolitikát folytat. „Béke, együttműködés, kereskedés, kölcsönös befektetések, nekünk kedvező regionális egyensúly, kiállás az érdekeink mellett – ezek a magyar nemzeti külpolitika alapvetései.” Nem akarok, és nem is feltétlenül tudok pálcát törni efölött. Tisztában vagyok azzal, hogy a külpolitika nehéz és kompromisszumokkal járó világ, továbbá érteni vélem, hogy a nyugati orientációban meg az Egyesült Államokban sokszor csalódott magyar társadalom miért bízik jobban a világpolitikai seftelésben, mint akár az atlantizmusban, akár az Európai Unióban, ugyanakkor kár lenne elfelejteni, hogy éppen ezekre a nem érték-, hanem érdekalapú megfontolásokra hivatkozva dobta oda ’45-ben Roosevelt Sztálinnak, ’56-ban Eisenhower Hruscsovnak Magyarországot. Ez a fajta politika talán alternatíva nélküli, talán ésszerű, de akárhogy is: szégyenletes. Ma ennek büszke megvallását a homo orbánikusz vastapssal ünnepli. „Áldja meg a magyarok Istene a kormány cinizmusát, áldja meg a magyar ember veleszületett cinizmusát, és áldja meg a legújabb politikai termékeket, amelyek az ország torkán lecsúsznak!”

Az Orbán-beszéd többé-kevésbé olyan volt, amilyet vártam, a közönsége azonban rémületes. A Fidesz felszámolta, felvásárolta és feldolgozta egykori értelmiségét – a Bereményi Gézákat Andy Vajnákra váltotta. A miniszterelnök olyan autót vezet, amelyben nincs fék, a gázt viszont tolakodó lábak százai nyomják a padlóba. Orbánnak abban igaza van, hogy Európának változnia kell, azt azonban észrevehetné, hogy a kormányának nem kevésbé. Nem azért, hogy megnyerjék ’18-at, mert azt anélkül is simán megnyerhetik, hanem azért, mert ez a rengeteg cinizmus előbb-utóbb robbanni fog. Az pedig pontosan úgy fogja elsöpörni Orbánt, ahogy azt a Gyurcsányt, aki erre, mi az, hogy, nagyon is rászolgált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.