Kinek érdemes passzív házban gondolkodni?

Kinek érdemes passzív házban gondolkodnia? Egyáltalán mit is jelent maga a fogalom? És csak a passzív ház lehet energiatakarékos? Dr. Ónodi Gábor építésszel, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat elnökségi tagjával beszélgettünk.

Czefernek Léna
2012. 05. 22. 9:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Passzív kontra aktív

Könnyebb megérteni, mit is jelent a passzív ház, ha definiáljuk az „aktív” fogalmát. Az aktív ház azt jelenti, hogy az épület hagyományosan van megépítve és mindenféle gépészeti berendezésekkel – viszonylag nagy energiafelhasználással – biztosítják a belső komfortot. Lakóházak esetében ez főként a fűtést, klimatizálást, hővédelmet, benapozást, árnyékolást, gépi szellőztetést jelenti, vagyis gépi eszközökkel, „aktívan” hárítják el a nem kívánt hatásokat, illetve így biztosítják az épület komfortosságát. A passzív ház ehhez képest építészeti eszközökkel próbálja meg redukálni ezeket a gépészeti igényeket, és ezzel tulajdonképpen az energiafelhasználást. Ez azt jelenti, hogy nem kell sokat fűteni, mert nagyon jó a hőszigetelés, s így nem kell klimatizáló berendezést sem beépíteni.

A passzív ház építői tehát megpróbálják az energiaigényes berendezések alkalmazását korlátozni azzal, hogy „körültekintően” tervezik az épület szerkezeteit, tájolását, formáját: úgy alakítják, hogy minél kevesebb „aktív” eszközre, berendezésre legyen szükség. Kettős a cél: az energiatakarékosság és az épületben kialakuló komfortos klíma biztosítása.

A teljes cikk elolvasásához ide kattintson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.