Nyaraljunk balesetmentesen – veszélyek vízen és vízparton

Nyáron úgy tűnik, sokan megfeledkeznek a balesetek megelőzéséről. Éppen ezért fontosnak tartom írni erről.

Dr. Boross György
2013. 06. 15. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyáron úgy tűnik, sokan megfeledkeznek a balesetek megelőzéséről. Éppen ezért fontos, a lehető legkevesebb baj édekben, mindenki legyen még óvatosabb és a nyaralás gondtalanul teljen!

A nyár örömei mellett, ha nem vigyázunk, számos kisebb-nagyobb sérülést is elszenvedhetünk. A vízparton az egyik legveszélyesebb mutatvány a fejesugrás. Ha valaki mindenáron hódolni akar ennek a szenvedélyének, csak ott tegye, ahol a víz kellő mélységű. Sekély vízben, nagy erővel a tó vagy medence fenekére csapódva a nyaki gerinc megtörik, miközben akár a gerincvelő is károsodhat. Az elszenvedett csigolyatörés sokszor  bénulással jár, még rosszabb esetben halálos is lehet.

Szintén népszerű nyári szórakozási lehetőség, a rafinált vonalvezetésű óriáscsúszda. Ezt is csak az előírásoknak, szabályoknak megfelelően használjuk! Minden esetben várjuk meg, amíg az előttünk lévő eléri a medencét, tavat vagy tengert. Ne próbáljunk meg extrém koreográfia szerint, netán csoportos alakzatban vagy fejjel lefelé csúszni, mert abból is baj lehet.

Ha vízi járműre szállunk, gondoljunk arra, hogy ott is történhet baleset. Óvatosan bánjunk az evezőkkel, mindig figyeljünk a körülöttünk lévőkre is. Aki nem tud úszni, mentőmellény nélkül ne szálljon vízre! Ne ugráljunk, ne boruljunk szándékosan, mert felhevült testtel a hűvös, hideg vízbe esni életveszélyes, szívmegállás lehet a vége. Motorcsónakkal, jetskivel se száguldozzunk, mert nagyot bukhatunk, súlyos belső sérüléseket és csonttöréseket szerezhetünk.

Partot érve, szárazon is vigyázzunk magunkra! Ha a strandon focizunk, röplabdázunk, vagy bármi más sportot választunk, gondoljunk a fokozott sérülésveszélyre. A pálya talaja legtöbbször egyenetlen, füves vagy homokos, és a bokánkat, lábunkat általában sportcipő sem védi. Ilyenkor könnyen beszerezhetünk egy rándulást, súlyosabb esetben szalagszakadást, törést. A mezítláb járás jó a talpizmoknak, de gyakrabban számíthatunk szúrt, vágott, esetleg égett talpi sérülésekre. Ezeket mindig mutassuk meg szakembernek, hogy a súlyosabb sebfertőzést megelőzzük.

A kerékpártúrán tartsuk be a közlekedési szabályokat, ha pedig motoron, autóban ülünk, akkor mi vigyázzunk, figyeljünk a kerekezőkre. Biciklivel bukva ugyanis nemcsak horzsolást, hanem súlyos, akár többszörös törést is szenvedhetünk. A gördeszka, görkorcsolya ugyancsak népszerű, de nagyon veszélyes. Használjunk védőfelszerelést, könyök- és térdvédőt, bukósisakot! Ha pedig minden elővigyázatosság ellenére mégis baj történik, időben jelentkezzünk a baleseti sebészeten!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.