Amire nem lehet felkészülni – a hirtelen halál okairól

Gyakran még fiatal, egészséges sportolók is váratlanul összeeshetnek. A hirtelen szívmegállás végzetes lehet.

Dr. Boross György
2014. 07. 12. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajnos egyre gyakoribb, hogy fiatal, erejük teljében lévő sportolók edzés, verseny vagy mérkőzés közben életüket vesztik. De vajon miért? Mi vezethet sportolás közben a hirtelen halálhoz, mit tud erről az orvostudomány?

Az úgynevezett szívhalál gyakran, mintegy 60-65 százalékban váratlanul, különösebb előjelek nélkül következik be. A folyamat az öntudat hirtelen elvesztésével kezdődik, majd a gyors tünetek megjelenésétől számított rövid időn belül megáll a szív.

A hirtelen halál a statisztikák szerint szabadidő-sportolóknál gyakoribb, versenysport esetén jóval ritkább, de érthető okok miatt főként ezekről hallunk, olvasunk. Mi lehet e végzetes esemény hátterében?

A hosszú ideig tartó nagyfokú fizikai terhelés, különösen, ha szélsőséges környezeti körülmények között zajlik, olyan ionegyensúly-zavarokat hozhat létre a szervezetben, ami oka lehet a hirtelen szívhalálnak. Ezért fontos, hogy például hosszabb, esetleg maratoni futáskor gondoskodjunk az elengedhetetlenül fontos folyadékbevitelről és a sóháztartás egyensúlyáról.

Egy másik lehetséges okként említhetők az úgynevezett tompa mellkasi sérülések-zúzódások, melyeknél ritkán ugyan, de bevérzések jöhetnek létre a szív ingerképző és ingerületvezető rendszerében, ami ugyancsak hirtelen halálhoz vezethet. Ha a páciensnél visszatérő fejfájás jelentkezik, azt is ki kell vizsgálni, mert ez lehet az agyi erek kóros tágulatának (aneurysma) egyik tünete is. Nagyobb megterhelésre bekövetkezhet ennek az elvékonyodott falú érkiöblösödésnek a szakadása, ami végezetes vérzést okoz az agyban.

Előfordul, hogy az orvosok az elhunyt sportoló testében az alapos vizsgálatok ellenére sem találnak semmiféle konkrét elváltozást. Szerencsére a hirtelen halállal végződő esetek egy részében – gyors orvosi segítséggel – sikerül a beteget, sportolót megmenteni, újraéleszteni. Ilyenkor természetesen gondos kivizsgálásra van szükség: laboratóriumi vizsgálatok, EKG, szívultrahang, szívkatéterezés, CT.

Mint mindig, ebben az esetben is legfontosabb a megelőzés. Elengedhetetlen az amatőr és profi sportolók rendszeres orvosi ellenőrzése, hogy minél előbb kiderüljenek az esetleges életet veszélyeztető állapotok, elváltozások és betegségek, hogy azokat időben kezelni lehessen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.