A Gödör fenekén

Sajnos azt kell mondani, kár a Gödörért.

Őrfi József
2013. 07. 09. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előző írásomban megdicsértem egy nemrég átadott fejlesztést, amely igazán jól sikerült, hiszen már most rengeteg embert vonz, pedig lenne még mit fejleszteni a környezetén. Sajnos városépítészeti szemmel nem mondható el ugyanez az Erzsébet téri közismert szórakozóhelyről, amely az üzemeltetőváltás óta csak árnyéka korábbi önmagának.

Mivel nemrég lehetett hallani arról, hogy átmenetileg megszűnik a Gödör helyén nyílt Akvárium Klub, és kulturális-turisztikai funkciót álmodnak a helyére, elmentem megnézni, hogyan szuperál mostanság ez a hely, régen voltam arrafelé. Az üzemeltetőváltás után kétszer még benéztem, de rossz és hűtetlen volt a bor, s a korábbinál jóval feltűnőbben jelen lévő biztonsági őrök látványával sem tudtam megbarátkozni, így nem erőltettem a dolgot. Úgy tűnik, más is így lehetett ezzel, most hétfő délelőtt készítettem felvételeket: persze az is lehet, hogy mindenki a Balatonon van, vagy még aludt 11 óra után.

Mindegy, maradjunk a tárgynál, amiről amúgy írni akartam, hogy mire is jó ez a hely. Emlékszünk mindannyian a Nemzeti Színház tervezésére kiírt, furcsa véget ért pályázatra, amelyet Bán Ferenc nyíregyházi építész nyert meg különleges elképzelésével. Az építészszakma által egyöntetűen sokra tartott terv nem valósult meg, ami építészi megközelítéssel kár, városépítészeti szempontból ezen a helyen talán mégsem annyira. A föld alatt elkezdett, majd abbamaradt építkezés helyén ugyanis nagyszerű hely nyílt, pótolni tudott egy régi hiányt, ezért pillanatok alatt be lett lakva. Régi probléma Budapesten, hogy a Belvárosban nincsen igazi „fő tér”, központ, az Erzsébet tér azonban egy időre be tudta tölteni ezt a szerepet. A szórakozóhely a kiegészítő kulturális attrakciókkal, a magas színvonalú koncertekkel szó szerint kulthellyé vált, a vendéglátás és a kultúra találkozása tökéletes funkciónak bizonyult szép környezetben is. A romkocsmák Budapestjén lehetett tudni, hogy ez így lesz, és kifejezetten szerencsés volt, hogy a központban is ez a sajátos budapesti recept lett a nyerő.

A mostani hír, mely szerint az állam fogja „valódi, sokoldalú kulturális és turisztikai központtá” alakítani a helyet, sajnos felveti a kérdést, jó-e a kitűzött irány. A hivatalos indoklás szerint jelenleg torzóként működik a hely, de egyfelől ki kell mondani, hogy csak az üzemeltetőváltás óta van ez így, másfelől muszáj szót ejteni arról is, hogy ezen a helyen a kultúra és a turizmus párosítása várhatóan nem lesz elég hívószó ahhoz, hogy a tér megteljen élettel.

Az ingatlant a tervek szerint 1000 négyzetméterrel bővítik, az új részekben színház- és előadótermek is helyet kapnak. Meglátásom szerint a vendéglátás-kultúra páros fejlesztése és további kiegészítése a turisztikai információs funkcióval nagyobb sikerrel kecsegtetne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.