Szakértői terv a Városligetre

Egy önkéntes szakértői csoport szerint is lehet építeni a környéken, csak nem úgy.

Őrfi József
2014. 02. 15. 10:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Városligetbe tervezett Múzeum-negyed kapcsán többször olvasható volt a sajtóban, hogy az építész-urbanista-tájépítész szakma nehezményezi, amiért kihagyták őket a projekt előkészítéséből. Sőt, igazából az volt a legnehezebben érthető, hogy a kétségtelenül grandiózus elképzelés – egy kupacba telepíteni annyi múzeumot, amennyi csak elfér – eleve szakmai kérdéseket vet fel, tehát ha nem akar egy politikus kudarcra ítélt elképzelésekkel előállni, már csak a presztízse megőrzésének céljából is kikérhette volna a hozzáértők véleményét. De ha már nem így történt, nézzük meg, mit lehetne mégis tenni – gondolta a szakmailag elismert, nagynevű tagokból álló önkéntes csoport, és összeállítottak egy alternatív tervet Városliget+ néven. Nem szembemenni akartak a hivatalos elképzelésekkel, hanem árnyalni és finomítani azt.

A pozitív hozzáállás pozitív fogadtatásra talált, jelen pillanatban mindenki támogatja, hogy még a nemzetközi tervezési pályázat előtt újra közbeszéd tárgya legyen a Városliget sorsa. De nézzük, pontosan mivel is álltak elő a szakértők.

Azt mondják, hogy a Városligetet most is túlzó mértékű terhelés éri, amit végső soron igazából csökkenteni kellene. Itt van eleve négy múzeum (a Szépművészeti, a Műcsarnok, a Mezőgazdasági és a Közlekedési – tegye fel a kezét, aki mindegyikben járt már!), itt van a bővíteni tervezett Állatkert és a Széchenyi fürdő is. Ehhez még hat intézményt tervezett a Baán László által vezetett csapat: elképzeléseik szerint ide kerülne a Néprajzi Múzeum a Kossuth térről, a Magyar Nemzeti Galéria a várból, a Ludwig Múzeum a MüPából, a Fotográfiai Múzeum Kecskemétről, és helyet adnának egy Építészeti Múzeumnak, illetve a Magyar Zene Házának is, bármit jelentsen ez utóbbi. (Nemrég nyílt meg a Budapest Music Center, és zenei fellegvárnak ott van a Művészetek Palotája is.) A fentieken kívül felmerült egy Gyermek- és Ifjúsági Központ és egy gasztrofalu ötlete is, amelyek szintén a Városligetben kaphatnának helyet.


A szakértői csapat azt mondja, hogy ezek a tervezett épületek, bárhova is kerülnek a liget területén, a hozzájuk kapcsolódó aktívan használt területekkel (burkolt terek, mélygarázs, megközelítés helyei) együtt végleg hazavágnák az általuk a városi ember kertjének nevezett közparkot. A jelenlegi 5,7 százalékos beépítés számításaik szerint 12-13 százalékra növekedne. A szétszórt telepítést sem támogatják, mert az még intenzívebb autós, kiszolgáló és turista forgalmat generál.

A szakértő csapat nem csak kritizált, hanem merész elképzelésekkel is előállt. Azt mondják, hogy mindent meg lehet egyszerre oldani, a kecske is jóllakik és a káposzta is megmarad. Szerintük 5 százalékos beépítéssel (tehát a mostaninál kevesebből!) meg lehet oldani a feladatot. Ehhez a meglévő parkterületre egyáltalán nem tennének új épületet, sőt az értéktelen épületeket elbontanák(mint például a PeCsa), amivel a beépítettség 1,3 százalékkal csökkenne. A meglévő értékes, de nem, vagy rosszul kihasznált épületeket bevonnák, és összességében csökkentenék az ide telepített funkciók számát. Az Építészeti és a Fotográfiai Múzeumot például nem ide tennék, hanem a Millenáris szélén található, jelenleg éppen funkcióját kereső üres csarnoképületbe. A Magyar Nemzeti Galériát, a Ludwig Múzeumot és a Néprajzi Múzeumot a Dózsa György út mentén, a ma is burkolt területen helyeznék el, a hivatalos elképzelésekkel megegyező módon. Magyar Zene Házának az Olof Palme házat javasolják.


Felhívják a figyelmet arra, hogy a Városliget közvetlen szomszédságában, de tőle elzártan van 70 hektár kihasználatlan, fejlesztendő állami tulajdonú terület, a Rákosrendező. Ide költözhetne a Közlekedési Múzeum a szentendreivel együtt, sőt itt lenne hely új Vidámparknak, családi élményparknak is. A Vajdahunyad várával is foglalkoznak az alternatív tervben: a Mezőgazdasági Múzeumot Gödöllőre költöztetnék, a felszabaduló épületben így gasztronómia és idegenforgalmi funkció lehetne.

Összességében a terv meghagyná Baán László elképzeléséből azt, ami a legerősebb benne: a Szépművészeti és a Műcsarnok folytatásaként az egymáshoz témában is jól kapcsolódó, koncentráltan telepített múzeumsort. De ami nem idevaló, azt máshova tennék, hogy a lehető legnagyobb mértékben kíméljék a közpark funkciót, amit inkább fejleszteni szeretnének.


Aki a témához hozzá szeretne szólni, kommentelhet itt is, vagy szavazatával befolyásolhatja a Városliget sorsát.

Aki részletesebben szeretne elmélyülni a témában, itt találja a prezit, a még több alternatív ötletet tartalmazó írást pedig itt olvashatja el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.