Érthető a titkolózás, a körültekintés, hiszen nagy a tét: a mindenkori újra, a változásra kevésbé fogékony hazai közvélemény előtt (ilyenek a bécsiek is, nem vagyunk ezzel egyedül) legfeljebb a nemzetközi siker legitimálhatja a beruházást. Annak pedig egyik, legközismertebb módja, ha olyan épület születik, amely mellett nem lehet szó nélkül elmenni.
A világ építészeinek jóval nagyobb a társadalmi súlya, mint hazánkban, a közülük is kiemelkedő, média által is felkapott sztárépítészeknek pedig kimondottan jelentős közéleti szerepe van. Egy-egy általuk tervezett épületnek akkora híre lehet, amely képes saját idegenforgalmat generálni.
És éppen ez a célja a Liget Budapest projekt megálmodóinak. Szerintük ideje felírni Budapestet is a nemzetközi építészeti térképre, hiszen nincsen ma komoly nagyváros jól beazonosítható, kortárs építészeti ikon nélkül. Hogy ennek az építészeti ikonnak az elhelyezésére éppen a Városliget lenne legalkalmasabb, ezzel igencsak lehetne vitatkozni, de kétségtelen, hogy ha már valami történik ott, nem árt, ha minél magasabb színvonalon valósul meg.
A Városligetbe telepített múzeumépületek közül egy olyan van, aminek nem volt eredményes az első fordulója. Sok pályamű beérkezett rá, de nem volt köztük olyan, amelyet meghívtak volna a második fordulóra. Ez az épület az Új Nemzeti Galéria (tudják, amit a Budai Várból költöztetnének ide) és ehhez kapcsolódóan a Ludwig Múzeum (ami ma a Müpában van.)
Az új galériának a régi Petőfi Csarnok helyén biztosítanak helyszínt. (Itt érdemes megjegyezni, hogy így nőhet a zöldfelület a beruházás ellenére a végén. Amit lehet, most is beépített, vagy leburkolt területen helyeznek el, mindenhol felszámolják majd a felesleges burkolt területeket és parkosítják.) Mivel az első kör nem vezetett eredményre, ez az épület újra, gyorsított eljárásban pályáztatásra kerül. Itt az első körben a pályázónak referenciákkal kell bizonyítania, hogy képes egy hasonló jelentőségű épület megtervezésére, ráadásul nem jelentkezhet akárki: összesen hét, nemzetközileg is ismert irodát hívtak meg.
Az Ateliers Jean Nouvel, a David Chipperfield Architects, a Mecanoo, a Nieto Sobejano Arquitectos S.L.P., a Renzo Piano Building Workshop, a Sejima and Nishizawa and Associates (SANAA), valamint a Snøhetta neve itthon valószínűleg nem mond sokat, de tőlük valóban várható, hogy szakmailag kiemelkedő alkotást hozzanak létre.
Persze a nagy név még nem biztos, hogy Magyarországon elégséges garancia lesz a kényes kérdéseket felvető fejlesztés végső sikeréhez. A hazai közönség építészeti ízlése leginkább még a Millennium korának eklektikáját kedveli, az érzelmesebbek is legfeljebb a szecesszióig jutottak el. A modern egyszerűségét ötlettelennek, a posztmodern giccsét elfogadhatónak tartják sokan, és akkor még nem beszéltünk a számos izmusról, amelyet a világ építészete az elmúlt század folyamán bejárhatott, de amelyeknek itthon már nem valósulhattak meg kiemelkedő munkái. Vagy, ha mégis megvalósult valami, azt értetlenség, és ebből fakadó közöny fogadta.
Ebben a közegben sikert csak nagyon egyszerű, már-már triviális üzenetek megfogalmazása hozhat. Olyanoké, amelyeket mindenki ért, és ezért elfogad: például, hogy a természeti értékek védelme a városi lét számára a legfontosabb, égető kérdés. Hogy egyetlen fa elvesztése is fájdalmas sebet üt. Hogy a városi ember is szereti, és mindenkinél jobban igényli az élhető környezetet. És igényli azt is, hogy ne csak a turistáknak, hanem neki is készüljön valami, ahova szeret odamenni, ahol jól érzi magát.
Az Új Nemzeti Galériára kiírt pályázat első köre decemberben zárul, egyszerre a többi épületre kiírt második körrel. Már nem kell sokat várni tehát, hogy megismerjük, milyen új épületek lesznek majd a Városligetben.
Addig is, hogy ne maradjunk képek nélkül, már megismerhető az a pár terv, amely, bár nem nyert elfogadást, de legjobbként mégis megvételt nyert az Új Nemzeti Galériára beérkezettek közül. Az alábbi képeken tehát nem megfelelő épületeket láthatunk, de ezek mégis a jobbak közül valók.
Akit a megvételt nyert tervek részletesebben is érdekelnek, ide kattintva érheti el őket.