Már nem kell sokat várni

Nemsokára megismerhetjük a Városligetbe tervezett épületeket. Addig is itt van pár, ami már biztosan nem fog megépülni.

Őrfi József
2014. 11. 08. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érthető a titkolózás, a körültekintés, hiszen nagy a tét: a mindenkori újra, a változásra kevésbé fogékony hazai közvélemény előtt (ilyenek a bécsiek is, nem vagyunk ezzel egyedül) legfeljebb a nemzetközi siker legitimálhatja a beruházást. Annak pedig egyik, legközismertebb módja, ha olyan épület születik, amely mellett nem lehet szó nélkül elmenni.

A világ építészeinek jóval nagyobb a társadalmi súlya, mint hazánkban, a közülük is kiemelkedő, média által is felkapott sztárépítészeknek pedig kimondottan jelentős közéleti szerepe van. Egy-egy általuk tervezett épületnek akkora híre lehet, amely képes saját idegenforgalmat generálni.

És éppen ez a célja a Liget Budapest projekt megálmodóinak. Szerintük ideje felírni Budapestet is a nemzetközi építészeti térképre, hiszen nincsen ma komoly nagyváros jól beazonosítható, kortárs építészeti ikon nélkül. Hogy ennek az építészeti ikonnak az elhelyezésére éppen a Városliget lenne legalkalmasabb, ezzel igencsak lehetne vitatkozni, de kétségtelen, hogy ha már valami történik ott, nem árt, ha minél magasabb színvonalon valósul meg.

A Városligetbe telepített múzeumépületek közül egy olyan van, aminek nem volt eredményes az első fordulója. Sok pályamű beérkezett rá, de nem volt köztük olyan, amelyet meghívtak volna a második fordulóra. Ez az épület az Új Nemzeti Galéria (tudják, amit a Budai Várból költöztetnének ide) és ehhez kapcsolódóan a Ludwig Múzeum (ami ma a Müpában van.)

Az új galériának a régi Petőfi Csarnok helyén biztosítanak helyszínt. (Itt érdemes megjegyezni, hogy így nőhet a zöldfelület a beruházás ellenére a végén. Amit lehet, most is beépített, vagy leburkolt területen helyeznek el, mindenhol felszámolják majd a felesleges burkolt területeket és parkosítják.) Mivel az első kör nem vezetett eredményre, ez az épület újra, gyorsított eljárásban pályáztatásra kerül. Itt az első körben a pályázónak referenciákkal kell bizonyítania, hogy képes egy hasonló jelentőségű épület megtervezésére, ráadásul nem jelentkezhet akárki: összesen hét, nemzetközileg is ismert irodát hívtak meg.

Az Ateliers Jean Nouvel, a David Chipperfield Architects, a Mecanoo, a Nieto Sobejano Arquitectos S.L.P., a  Renzo Piano Building Workshop, a Sejima and Nishizawa and Associates (SANAA), valamint a Snøhetta neve itthon valószínűleg nem mond sokat, de tőlük valóban várható, hogy szakmailag kiemelkedő alkotást hozzanak létre.

Persze a nagy név még nem biztos, hogy Magyarországon elégséges garancia lesz a kényes kérdéseket felvető fejlesztés végső sikeréhez. A hazai közönség építészeti ízlése leginkább még a Millennium korának eklektikáját kedveli, az érzelmesebbek is legfeljebb a szecesszióig jutottak el. A modern egyszerűségét ötlettelennek, a posztmodern giccsét elfogadhatónak tartják sokan, és akkor még nem beszéltünk a számos izmusról, amelyet a világ építészete az elmúlt század folyamán bejárhatott, de amelyeknek itthon már nem valósulhattak meg kiemelkedő munkái. Vagy, ha mégis megvalósult valami, azt értetlenség, és ebből fakadó közöny fogadta.

Ebben a közegben sikert csak nagyon egyszerű, már-már triviális üzenetek megfogalmazása hozhat. Olyanoké, amelyeket mindenki ért, és ezért elfogad: például, hogy a természeti értékek védelme a városi lét számára a legfontosabb, égető kérdés. Hogy egyetlen fa elvesztése is fájdalmas sebet üt. Hogy a városi ember is szereti, és mindenkinél jobban igényli az élhető környezetet. És igényli azt is, hogy ne csak a turistáknak, hanem neki is készüljön valami, ahova szeret odamenni, ahol jól érzi magát.

Az Új Nemzeti Galériára kiírt pályázat első köre decemberben zárul, egyszerre a többi épületre kiírt második körrel. Már nem kell sokat várni tehát, hogy megismerjük, milyen új épületek lesznek majd a Városligetben.

Addig is, hogy ne maradjunk képek nélkül, már megismerhető az a pár terv, amely, bár nem nyert elfogadást, de legjobbként mégis megvételt nyert az Új Nemzeti Galériára beérkezettek közül. Az alábbi képeken tehát nem megfelelő épületeket láthatunk, de ezek mégis a jobbak közül valók.

Akit a megvételt nyert tervek részletesebben is érdekelnek, ide kattintva érheti el őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.