A Holdra csak akkor mehet a kutya, ha megetetik + Videók

Ahhoz, hogy szintet ugorjon a Puli Space projekt, vagyis a Hold-járók versenyében vitézkedő magyar csapat, most igen konkrét segítségkéréssel fordul a közvélemény felé a tervezőgárda. Más egyebek mellett ipari kamerákra és akkumulátorokra vágynak. A csapat négy kulcsfigurája videoüzenetet is küldött.

2012. 03. 21. 10:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kicsit rémisztő közlést eresztettek ki a Puli Space, vagyis az első magyar Hold-járó blogjára a nemzeti ünnep idején. A Pénz beszél, kutya ugat című írás üzenetét az MNO megkeresésére Imre Loránd Balázs, a projekt sajtókapcsolatainak egyengetője így foglalta össze:

– A Hold-járót eljuttatni a Holdra kilogrammonként kétmillió dollárba kerül. Noha nagy szükség lenne rá már a jelenlegi szakaszban is, inkább csak reméljük, hogy valaki elkezd tízmilliókat beleönteni az első magyar Hold-robotba. Most elsősorban a tehetősebbek mellett különféle, számunkra szükséges alkatrészek gyártóihoz fordulunk. Azt már korábban is tisztáztuk, hogy mindig csak a legközelebbi célt fogalmazzuk meg, ez pedig jelen esetben az I2-es szint elérése.

Az I2-nek, vagyis Iteráció 2-nek azt a szintet „becézik” a készítők, amikor magát a Pulit itthoni tesztelésre előállítják – a prototípus elkészülte célegyenesben van –, ehhez keresnek most további támogatókat a pulisok.

– Amiben nagyon várjuk a felajánlásokat, az elsősorban speciális ipari kamerákban és akkumulátorokban testesül meg, de jól jönnének még további készre munkált kompozit és fém alkatrészek, illetve nyomtatottáramkör-tervezés és -kivitelezés. Napelemeink is lettek már a felhívás óta, úgyhogy bizakodók vagyunk az összefogást illetően – mutatott rá az alagút végén pislákoló fényre Imre Loránd Balázs.

A Puli Holdra juttatásához szükséges, kilónkénti 2 millió dollárból a java még hiányzik, ennek legnagyobb részét maga az űrutazás emészti majd fel; amiből most spórolni tudnak, az a mindenki számára nyitott Kis Lépés Klubba áramló, esetenként néhány ezer forintos adomány, de természetesen van egy-két szponzor is, akik nélkül a program már régen befuccsolt volna – akadt, aki motorokat, s olyan is, aki konkrétan többmilliós értékű tervezőprogramot ajánlott fel, így a kísérletezések egy részét a számítógép monitorján át is el tudták végezni, nem kellett tönkretenni hozzá semmilyen drága műszert.

A Puli Space projektnek egyébként – mint arra az MNO korábbi összeállításában is rávilágított – kettő alapvető célja van: helyt kell állni a 30 millió dollár összdíjazású Google Lunar X-PRIZE versenyben, ahol az győz, aki elsőként juttat a Holdra magánerőből egy 500 méter megtételére, film- és képfelvételre is képes „robotkocsit”. (A verseny állása az evadot.com portálon tekinthető meg.) A második számú célt már a pulisok tűzték ki maguk, illetve projektjük elé: olyan technológiák kifejlesztése, amelyek lehetővé teszik űrjárművek rendszeres indítását a Holdra, ezáltal új távlatokat nyitva és minőségi szolgáltatásokat biztosítva „a jövő befektetői” számára. A világűr nem is olyan soká nagy biznisz lesz…

A csapat négy kulcsfigurájának videoüzenete itt tekinthető meg:






Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.