Az anyatejben is van, de a sok megárthat belőle

Az energiaital az elmúlt 18 év alatt prémium kategóriás ajzó nedűből a hétköznapi élet része lett. Vajon miképpen hat a fejlődésben lévő szervezetre a rendszeres fogyasztása, és okozhat-e függőséget?

Tresó T. Tibor
2012. 11. 25. 18:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tisztiorvosi szolgálat legfrissebb jelentése szerint 2011. november 1. óta összegyűjtött adatok mérlege szerint összesen 232 esetben érkezett jelentés túlzott energiaital-fogyasztással összefüggő eseményről, rosszullétről, kellemetlen tünetekről. Miképpen fajulhattak el a fogyasztási szokások az energiaitalok terén? Ha klasszikus  túladagolásról nem is beszélhetünk, a fiatal generáció számára teljesen természetes a napi életvitelszerű fogyasztása.

A prémium kategóriás termék

Hazánkban a kilencvenes évek közepe táján bukkant fel újdonságából adódóan a hazai partikultúra prémium kategóriás kiegészítőjeként. Az energiaital szépen fokozatosan beépült a hazai vendéglátásba, egyes röviditalokkal keverve long drink koktélként, és önmagában is. A nagy áttörést az ezredforduló hozta meg, amikor is kezdett megjelenni az olcsóbb, de ízben és összetételben egymással nagy átfedésben lévő energiaitalok sora, ami a nagyközönség, többek között a fiatal, kispénzű, szórakozni vágyó fiatalok számára is elérhető közegbe hozta az energiaitalokat. Ezzel egy időben és ennek hatására – főleg a fiatal korosztálynál – egyre nagyobb szerepet kaptak a taurinos cukros italok.

A mindennapi élet része

Koffein

A koffein fehér színű, keserű ízű, kristályos vegyület. A kávéban (1-1,5%), teában (2-5%) is megtalálható, de kis mennyiségben a kakaóbab is tartalmazza. A központi idegrendszert és a szívműködést stimulálja, javítja a szellemi funkciókat, csökkenti a fáradtságot és álmosságot. Az agy légzőközpontjának ingerlése révén növeli a légzés térfogatát és frekvenciáját. Az izmok teljesítőképességét fokozza. A nem kábító fájdalomcsillapítók hatását erősíti, elsősorban fejfájás esetén hatásos. Túladagolása (szakértők szerint napi 3 adag kávé felett) veszélyes lehet, növeli az infarktus és az agyvérzés kockázatát.

Az energiaital már nemcsak a hétvégi bulizás vagy az éjszakába nyúló vizsgákra készülés folyékony kelléke lett, hanem beépült a hétköznapi folyadékfogyasztásba is. Az automatából nyert műanyagpoharas kávénál jóval divatosabb a kiszerelés.

Mértékletes fogyasztás

Természetesen nem kell démonizálni az energiaitalokat, de elgondolkodtató, ahogy amíg az alkoholgyártók reklámjaiban szinte minden esetben felhívják a figyelmet a mértékletes fogyasztásra, addig az energiaital szegmens reklámjaiban ennek nyomát sem nagyon találni, ellenben a sportos dinamikus hangvétellel és képsorokkal, amelyek azt sugallják, hogy ha minél többet iszod, annál erősebb, gyorsabb leszel.

Túladagolható?

A taurin

A taurin az emberi szervezetben is előforduló, kéntartamú aminszulfonsav, amely legnagyobb mennyiségben az agyban és az idegrendszerben található meg. Az emberi testben kilogrammonként 1 gramm taurin található, de kimutatták már az anyatejben is. Legfőbb forrásai a tenger gyümölcsei (kagyló, rák) és a hal. Alkoholban nem, forró vízben viszont jól oldódik, a koffein mellett az energiaitalok egyik fő alkotóeleme. Nagy szerepe van a teljesítmény és az egészség megőrzésének folyamataiban, és hatással van az inzulin és az adrenalin szintjére, az anyagcserére, a zsiradékok emésztésére, az immunrendszerre, valamint a koleszterinszintre. Extrém magas mennyiségek mérgezést okozhatnak, ami hasmenéssel, depresszióval, rövid távú memóriavesztéssel, elvonási tünetekkel és gyomorfekéllyel járhat.

Milyen élettani hatásai vannak a rendszeres energiaital-fogyasztásnak, és hogyan hat egy fejlődésben lévő tizenéves szervezetére a rendszeres, adott esetben fokozott taurin/koffein/cukor-bevitel? A szakemberek szerint a túladagolás veszélye nem áll fenn, hiszen mire akkora mennyiséget vinne be a szervezetébe, ami fizikai értelmében veszélyessé válna, addigra azt a szervezet egy jókora rókázás formájában előbb kilöki magából.

Okozhat pszichikai függőséget?

De mi a helyzet a pszichikai függőséggel? A – jó esetben – pár száz forintért hozzáférhető energiaital rendszeres fogyasztásával észrevétlenül épül be a napi rutinba. Amíg a test hidratálásához átlagosan napi minimum másfél liter tiszta vizet kell(ene) elfogyasztani, addig az energiaitalokkal ezt nem lehet pótolni, hiszen összetételük alapján inkább szárítják az emberi testet, minthogy növelnék annak hidratálását. Végleg felválthatja a kávét az energiaital?

Az orvos válaszol

Dr. Zacher Gábor toxikológus szakorvos szerint nincs akkora baj, mint amilyennek elsőre látszik. A szakértő szerint a koffeinfogyasztás alsó életkorhatára egyre kisebb, de hogy mi a mai hazai rögvalóság, az kiderül a Lánchíd Rádió telefonos interjújából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.