Csökken a nemek közötti egyenlőtlenség

A magyar nők átlagosan öt óra szabadidővel rendelkeznek, melyet legszívesebben tévénézéssel, sporttal és olvasással töltenek.

KZ
2013. 03. 08. 7:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A női egyenjogúság kérdése először a francia forradalom idején vetődött fel. A nők munkához való jogát 1899 júliusában hirdették meg először, és a gyengébbik nem képviselői ekkor vehettek részt először nemzetközi és országos eseményekben.

A Gazdasági Világfórum 2009-es jelentése szerint a világ nemi egyenlőtlenségei lassan, de összességében mérséklődnek. A jelentés a nők helyzetét hasonlítja össze a férfiakéval a munkavállalást, a felsőoktatásban való részvételt, a politikai döntéshozatalban való részvételt, illetve az egészségügyi állapotot tekintve.

A nők halandósága kezdetben jóval meghaladta a férfiakét a szülés és az egészségügyi–higiéniai okok miatt. Az egészségügyi viszonyok fejlődésével, valamint a betegségek megelőzhetőségének köszönhetően ma a nők élettartalma hosszabb, mint a férfiaké. Továbbá a nők előbb fordulnak orvoshoz testi–lelki gondjaikkal, mint a férfiak, és életmódjuk is egészségesebb. Egy 2008-ban készült felmérés szerint a nők születéskor várt átlagéletkora 78, a férfiaké 70 év. Ugyan a nők nagyobb arányban szenvednek pszichés betegségekben, mint a férfiak, az öngyilkosok között mégis több a férfi, mint a nő.

100 éve március 8-án

1909-ben az Egyesült Államokban tartották meg az első országos nőnapot, február utolsó vasárnapján ünnepelték a hölgyeket. Az 1910-ben Koppenhágában megrendezett II. Nemzetközi Szocialista Nőkongresszuson a német Clara Zetkin javasolta, hogy világszerte évente tartsanak nőnapot. A nemzetközi nőnapot 1911-ben ünnepelték meg először, időpontja éppen száz éve, 1913 óta március 8-a – egyes források szerint a New York-i textilmunkásnők 1857-es sztrájkjának, más források szerint egy New York-i gyárban 1908-ban bekövetkezett, 129 munkásnő életét követelő tűzvésznek az emlékére. Magyarországon 1914-ben ünnepelték meg először a nőnapot. A nők jogai és a nemzetközi béke napját 1977-ben tette hivatalos ünneppé az ENSZ-közgyűlés. Az 1980-as évektől e napon a nőszervezetek felvonulásokon hívják fel a figyelmet a nőknek a társadalomban viselt óriási szerepére, ugyanakkor kiszolgáltatottságára és védtelenségére is: arra, hogy a jogegyenlőség továbbra sem jelenti az esélyek egyenlőségét.

(Forrás: MTI)

A nők munkaerő-piaci esélyeit jelentősen befolyásolják a családi kötöttségeik, ezért a kisgyermekes anyák zömében részmunkaidős állást vállalnak, részben hivatástudatból, részben megélhetési kényszerből. Az unióban a 15 és 64 év közötti férfiak 73 százalékának és a nők 59 százalékának van jövedelemszerző foglalkozása. Magyarországon ez az átlag mindkét nem esetében alacsonyabb. A munkaerő-piaci esélyeket a jövedelemkülönbség jelzi: habár a nők nagyobb arányban töltenek be szellemi munkakört, így is kevesebbet keresnek. Egy 2008-ben készült kutatás szerint a szellemi munkát végző nők átlagkeresete nettó 134 993, a férfiaké 186 797 forint.

A szellemi munkát tekintve a kutatási és fejlesztési munkakörben a férfiak aránya még mindig nagyobb, mint a nőké, valamint a felsőoktatásban tanítók közül is többen vannak férfiak. Kezdetben a pedagógiai pálya a férfiakat vonzotta, ma már az általános iskolában tanítók 87,5 százaléka nő, 12,5 százaléka férfi.

A nők a 19. század közepéig a tanulásban is korlátozva voltak, az első felsőoktatási intézmények, ahová nők is jelentkezhettek, Zürichben, Bernben, és Genfben voltak. Nő elsőként New Yorkban szerzett orvosi diplomát, Elizabeth Blackwell 1849-ben. Az első magyar női orvos 1879-ben kapott diplomát Zürichben, Hugonnay Vilma azonban csak 18 évvel később praktizálhatott itthon.

Kutatások szerint, a lányok kitartóbbak a tanulás terén mint a fiúk, és a felsőoktatásban is nagyobb arányban vannak jelen, a doktori képzésben azonban csak hajszállal előzik meg a férfiakat.

A felmérések szerint a magyar, az észt, a szlovén és a spanyol nők töltik a legtöbb időt házimunkával, átlagosan öt órát, az olasz és spanyol férfiak a legkevesebbet. A legtöbb szabadidővel a norvég nők rendelkeznek, 5 óra 47 perccel, ezt általában társasági életre fordítják. A magyar nők viszont szabadidejük nagy részében tévét néznek, ezután jön a társasági élet, majd a sport, végül a számítógépezés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.