Hataloméhes macsók nyomják el a nőket

A nők nem harcolnak elég motiváltan a legfelsőbb pozíciókért, így ha nem lesz váltás a vállalatok szervezeti kultúrájában, továbbra is kimaradnak majd a döntéshozásból.

Werkner Anita
2013. 04. 28. 5:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy vállalkozás sikeressége szempontjából döntő fontosságú az ígéretes tehetségek toborzása. Üzleti szempontból ugyanígy szükségszerű, hogy minél sokszínűbb legyen az alkalmazott munkaerő. Az Európai Unióban a nők csupán 13,7 százalékban vannak jelen a tőzsdén jegyzett társaságok vezetői, döntéshozói pozícióiban, az Egyesült Királyságban ez a szám 17,3 – a BoardWatch adatai szerint. Magyarországon mindössze 6,69 százalékról írt a Tőzsdefórum 2012-ben.

Se vége, se hossza azoknak a kutatásoknak és statisztikáknak, melyek a kiegyensúlyozott vezetés fontosságára hívják fel a vállalatok figyelmét: azok a cégek, melyek felsővezetésében „erőteljes” női képviselet van, jobban teljesítenek. A „vegyes” vezetőség jó hatással van a cég teljesítményére és a növekedésére – derül ki a tanulmányokból. Mi hát az oka annak, hogy még mindig alulreprezentáltak a nők a vezetőségekben?

Az SHL (Landscape of Diversity Study) legújabb kutatása szerint az éles különbség a vezető és nem vezető pozíciókban lévő munkatársak esetében a motiváltságban keresendő, így elképzelhető, hogy a nők esetében is itt van a „kutya elásva”. A férfiakat a hatalom és az elbukástól való félelem motiválja, ezzel szemben a nőket a konstruktív, együttműködő munkahelyi légkör és az elismerés hajtja előre.

Tavaly a 15–64 éves nők 52,1 százaléka dolgozott Magyarországon, ilyen magas éves foglalkoztatási rátát 1992 óta nem mért a Központi Statisztikai Hivatal – mondta Szalai Piroska, a Nemzetgazdasági Minisztérium a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztosa még márciusban.

 

Az mno.hu cikkei a témában:

 

Nők és férfiak: ki tesz keresztbe kinek?

 

Amire egy nő soha nem lehet képes

Ráadásul a kutatásból az is kiderül, hogy a nők egyre motiválatlanabbakká válnak az idő és karrierjük előrehaladtával, ami nem meglepő a jelenlegi kilátások mellett. Az, hogy a munkaadók nem aknázzák ki a „gyengébbik nem” vezetői képességeit, hatalmas elszalasztott lehetőség, főleg ha még azt is figyelembe vesszük, milyen nehéz igazán jó vezetőt találni. A SHL tanulmánya arra is rávilágít, hogy 15 emberből csupán 1 rendelkezik a hatékony vezetéshez szükséges képességekkel. Ha a nőket kizárjuk a körből, akkor ennek az esélye már csak 1:30.

Ahhoz, hogy a vállalkozások versenyképesek maradjanak, le kell rombolniuk az akadályokat és muszáj nyitniuk a női vezetők irányába. Ehhez meg kell változtatni a vállalati kultúrát, hogy a nők motiváltabbak legyenek az előrehaladásban. Ahelyett, hogy a kudarctól való félelemre alapoznak, olyan rendszert kell kialakítani, mely elismeri a teljesítményt és az együttműködést. Így a nők számára is vonzóbbá válhat a vezetői pozíció.

A nők egy másik dimenzióval, nézőponttal járulnak hozzá a cég működéséhez, és a talpraesett vállalkozásoknak fel kell ismerniük a bennük rejlő lehetőséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.