Több mint százezer fő bevonásával a világ legnagyobb tanulmányát készítették el a mell- és a petefészekrák témájában a Bécsi Egyetem, a bécsi nőgyógyászati klinika és a bécsi Comprehensive Cancer Center munkatársai.
A nemzetközi – európai, amerikai és ázsiai résztvevőkkel zajló – projekt európai kezdeményezéssel indult és egyértelműen bizonyítja a mell- illetve a petefészekrák kialakulása, valamint a TERT nevű gén változása közti összefüggést.
„Az emberi szervezetben a sejtnövekedést a meghatározott gének által irányított sejtosztódás teszi lehetővé. Vizsgálatunk bebizonyította, hogy a TERT génben a kontroll nélküli sejtnövekedés, vagyis a rák kialakulásának rizikója jelentősen megnőtt” – mondta el Christian Singer, az öröklött mell- és petefészekrák kutatásával foglalkozó labor és a szenológiai osztály vezetője.
Az új ismeretek segítik a kutatókat a rák jobb megértésében. Minél többet tudnak ugyanis a változásokról, annál többet tudnak mondani a gén hordozóját fenyegető rákkockázatról.
„A tanulmány kiemelkedő példája a nemzetközi együttműködésnek. Ilyen méretű mintát lehetetlen lenne országos szinten elérni, ahol az átlagos tanulmányokban legfeljebb háromezer páciens vesz részt” – fejtette ki Singer.
Jóval kisebb a petefészekrák kialakulásának kockázata azoknál az anyáknál, akik szoptatják kisbabáikat, és minél tovább, annál nagyobb a védelem – számolt be a hírről az mno.hu.
A mell-, a prosztata- és a petefészekrák kockázatát növelő számos új génvariációt fedeztek fel egy, a maga nemében minden korábbinál nagyobb szabású új tanulmány kutatói, ami új utakat nyithat a rizikócsoportba tartozó páciensek szűréséhez és jobb gyógyszerek kifejlesztéséhez.
Az éjszakai műszaknak súlyosabb következményei is lehetnek a napirend felborulásánál – figyelmeztetnek a kutatók. Az éjjel dolgozó nőknél ugyanis magasabb a petefészekrák kialakulásának esélye.