Mozgással a magas vérnyomás ellen

A Magyar Hypertonia Társaság az idén a magas vérnyomás hosszú távú veszélyeire kívánja felhívni a figyelmet.

kn
2013. 05. 17. 5:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Hypertonia Társaság az idén a magas vérnyomás hosszú távú veszélyeire kívánja felhívni a figyelmet, hangsúlyozva a megfelelő és rendszeres gyógyszeres kezelés mellett az életmódbeli szokások jelentőségét is – közölte a szervezet csütörtökön az MTI-vel. A társaság legfrissebb felmérései szerint érdemes a betegek életmódváltását ösztönözni és támogatni.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a nemzetközi Hipertónia Liga kezdeményezésére minden év május 17-én tartja a magas vérnyomás világnapját. Magyarországon ez a leggyakoribb népbetegség, több mint 2,5 millió embert érint. A Magyar Hypertonia Társaság 2005-ben indította el az Éljen 140/90 alatt! című országos programját a vérnyomás normális értékének széles körű megismertetése, valamint a szív- és érrendszeri halálozások számának csökkentése céljából.

A napozás csökkenti a vérnyomást, ám nemcsak melegítő hatása, hanem az ultraibolya sugárzása révén is, mi több, ez utóbbi tartósabban alacsonyabban tartja az értékeket.

 

Napi egy csésze céklalé elfogyasztása csökkentheti a magas vérnyomást – számolt be korábban lapunk. Kutatásokból az is kiderült, hogy a tojásfehérje is csökkenti a vérnyomást.

 

A 2012 első félévében kezdődött, Lépj tovább! című felmérés és program célja annak vizsgálata volt, hogy a beteg együttműködését segítő általános eszközök (vérnyomás- és mozgásnapló, tanácsadófüzetek) kiegészítése egy lépésszámlálóval miként segíti az egyénre szabott életmódváltást. A kérdőíves kutatásban 636 család- és szakorvos vett részt, a programba bevont betegek száma csaknem 16 ezer volt.

A megkérdezett orvosok 30 százaléka szerint a betegeiknek kevesebb mint 10 százaléka, a megkérdezett orvosok másik 45 százaléka szerint pedig csak betegeiknek 10-30 százaléka végez aktív mozgást. Ehhez képest a negyedik hónap végére a program részeként lépésszámlálót is kapó csoport tagjainak 64 százaléka végzett aktív mozgást, miközben a csak általános eszközökkel ellátott csoportban ez az arány 43 százalék volt.

A másik, Egyéni egészség elnevezésű, 2012 második félévében kezdődött program célja annak áttekintése volt, hogy az általános tájékoztató eszközök milyen arányban javítják a célvérnyomást elérő betegek számát. Egy „zöld recept” segítségével a résztvevők három témakörben – étkezés, mozgás, stresszelkerülés – kaptak személyre szabott életmódtanácsokat. A kutatást 424 család- és szakorvos körében végezték el.

 

Abban a csoportban, amelyben az együttműködést segítő eszközöket kaptak, a betegek fele változtatott az életmódján a vizsgált időszakban, több mint egyharmad volt azok aránya, akik négy hónapon túl is fenntartották az életmódváltást. A sikeres életmódváltók aránya 59 százalék volt a nőknél, és csak 41 százalék a férfiaknál.

A közlemény szerint a betegek a legkönnyebben az étkezéssel, diétával összefüggő változásokat és a mozgásprogramot tudták teljesíteni, sokkal kevésbé voltak sikeresek a káros szenvedélyek mellőzése és a stressz csökkentése területén. A program hatására a résztvevők 54 százalékának sikerült fogynia, 15 százalékuk abbahagyta a dohányzást, további 37 százalék sikeresen csökkentette annak mennyiségét. A betegek csaknem fele végzett rendszeresen, legalább heti háromszor testmozgást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.