Amit a horvátországi nyaralás előtt tudni kell

Megszűnik a határon a vámvizsgálat, gyorsabb lesz a személyi okmányok ellenőrzése, olcsóbbá válik a telefonálás és az internetezés.

2013. 06. 29. 4:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Július 1-jétől válik Horvátország az Európai Unió 28. tagállamává, csatlakozása a külföldi turisták szempontjából is kedvező változásokat hoz. Már a határ átlépésekor érzékelhető lesz, hogy rövidül a sorban állás ideje a nyári csúcsszezonban, mert kevesebb lesz a hatósági procedúra. A legforgalmasabb átkelőhelyen, az M7-es autópálya letenyei „kapujában” az eddigi négy megállás és ellenőrzés helyett csupán egyszer kell átadni az iratokat. Eddig a magyar vámos és a rendőr után a horvát rendőr, majd a vámos kérte el az úti okmányokat, de miután az Európai Unió belső határává válik a magyar–horvát határ, már csupán egyszer kell megállni, mivel a magyar és a horvát rendőr közösen ellenőrzi az iratokat. Érvényes úti okmányok nélkül azonban továbbra sem lehet átlépni a határt, elegendő a személyigazolvány is. Arra viszont még legalább két évet kell várni, hogy az osztrák, a szlovák és a szlovén határátkelőkhöz hasonlóan megállás nélkül áthajthassanak a magyarok a határon, mert Horvátország egyelőre még nem lesz a schengeni övezet tagja.

A határátkelőkön a személyforgalomban már most teljesen megszűnik a vámvizsgálat, a vámhatárra utaló táblákat is leszerelik a csatlakozás előtti utolsó napon. A vám- és pénzügyőrök a határon már nem, de szúrópróbaszerűen a határtérségben és az ország belsejében továbbra is ellenőriznek.

Nagyobb szabadságot adnak a turistáknak a vámszabályok változásai is, eltörlik ugyanis az eddig legfeljebb 300 euró értékben vámmentesen behozható áruk értékhatárát, és a mostanihoz képest sokszorosára emelkedik a bejelentés nélkül behozható cigaretta vagy alkohol mennyisége. Borból például 4 helyett 90 litert, sörből 16 helyett 110 litert, cigarettából 40 szál helyett 800-at hozhatnak be Magyarországra az utazók. Megszűnik ugyanakkor az áfa-visszaigénylési lehetőség, mert ez csak az unión kívüli országokban vásárolt nagyobb értékű árucikkek után érvényes.

Érzékelhető változást hoz a telefonálás költségeiben az uniós csatlakozás, mert a mobilozás vagy internetezés az eddigi összegeknek a töredékébe fog kerülni. Horvátországban is az uniós – éppen ezzel a dátummal amúgy is kötelezően tovább mérséklődő – roamingtarifák lépnek érvénybe július 1-jén, vagyis harmadával, negyedével csökkennek a horvátországi telefonálásért eddig fizetett összegek.

A jelenleg „ szolgáltatótól függően – 320 forint körüli percenkénti hívásdíjak helyett legfeljebb 0,24 centet (mintegy 70 forintot) kell majd fizetni telefonáláskor. A hívásfogadás mostani 130 forint körüli díja 7 eurócentre (mintegy 20 forintra) mérséklődik, a 100 forintos sms-díjakat pedig 8 centben (24 forintban) maximálták. Az adatforgalmazás – amelynek horvátországi ára eddig szintén a szolgáltatóktól függött – most megabájtonként 45 cent lehet legfeljebb. Mindezek azonban nettó összegek, az adóval növelt pontos tarifák a magyarországi szolgáltatóknál tudhatók meg.

Állami támogatás révén ugyanakkor a frekventált turisztikai területeken, összesen csaknem 270 helyszínen ingyenes internetelérést építettek ki Horvátországban az idei turisztikai szezon kezdetére. Elsősorban városközpontokban, pályaudvarokon, strandokon, sétálóutcákban biztosítanak ingyenes és gyors wifi-kapcsolatot a vendégeknek.

A Horvátországba utazó turisták számára július 1-je után sem változnak a szállásbejelentéssel vagy a vadkempingezéssel kapcsolatos szigorú szabályok. Ha nem fizető szálláshelyen tölti valaki az idejét, a külföldi állampolgárnak megérkezése után be kell jelentenie tartózkodási helyét az illetékes rendőrkapitányságon. Ennek elmulasztása esetén már egy-két napos késés miatt is 300-tól 3000 kuna összegig (12 ezertől 120 ezer forintig) terjedő szabálysértési büntetést szabnak ki a hatóságok.

Változatlanul tilos a vadkempingezés, tehát sem az út szélén, parkoló autóban vagy lakókocsiban nem lehet éjszakázni, ilyen esetben minimum 500 kuna büntetésre kell számítani.

A magyarországitól némileg eltérnek egyes közlekedési szabályok, ezekre érdemes odafigyelni. Kerékpározásnál például 16 év alatt kötelező a bukósisak. Az autókban ötéves korig kötelező a gyermekülés, 12 évnél fiatalabb pedig nem ülhet az első ülésen.

A járművezetőknek minimális alkoholfogyasztás megengedett, de baleset okozásánál súlyosbító tényezőnek számít az enyhe ittasság is. Radardetektort még kikapcsolva sem szabad tartani az autóban, ezért már a határátkelőkön is szabálysértési bírságot szabhatnak ki.

Januártól szigorodott a horvát büntető törvénykönyv a közlekedési szabálysértésekre és a bűncselekményre vonatkozóan. Egyebek mellett a gyorshajtásért, a forgalommal szembeni haladásért vagy a súlyosan ittasan okozott balesetért akár három évig terjedő börtönbüntetésre is ítélhetik az elkövetőt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.