A világ negyven legnagyobb gazdasága közül Mexikóban a legmagasabb a csecsemőhalandóság. Az anyatej tápanyagai és ellenanyagai hatékonyan óvják a csecsemőt a betegségektől, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezért is ajánlja 2001 óta az élet első hat hónapjában a kizárólagos szoptatást.
2005 és 2010 között a mellrák okozta halálozások száma kétszer olyan gyorsan nőtt Mexikóban, mint az ország női lakossága. A növekedést egyes szakértők az egyre ritkább anyatejes táplálásnak tulajdonítják, hiszen tanulmányok igazolták, hogy a szoptatás 50 százalékkal csökkenti a mellrák kockázatát.
A hatóságok az országot elárasztó bébiételreklámokat, a tápszergyártókra vonatkozó szabályozás hiányosságait és a szoptatást nem támogató orvosokat okolják a helyzetért. „Mexikó a példa arra, mit nem szabad tenni” – állította Marcos Arana Cedeno, Chiapas állam egyik gyermektáplálási és egészségügyi tanácsadója.
A hat hónapig csak szoptató anyák száma a 2006-os 22 százalékról a múlt évben 14-re esett vissza az egészségügyi minisztérium felmérése szerint. Latin-Amerikában csak a Dominikai Köztársaságban szoptatnak kevesebben, az anyák csupán nyolc százaléka. Más országokban az elmúlt két évtizedben sikerült növelni az arányt, Kolumbiában 47, Brazíliában 39 százalékra.
A fogak alapján tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a Neander-völgyi csecsemőket viszonylag korán leszoktatták az anyatejről.
Egy kutatás szerint kis mennyiségű tápszer segítheti a szoptatást, és meghosszabbítható vele az anyatejes táplálás időtartama.
Több mint hétszáz különböző baktériumot tartalmaz az anyatej, lényegesen többet, mint eddig feltételezték.
A városban dolgozó anyák nehezen tudják összeegyeztetni a munkába járást a kizárólagos szoptatással. A helyzet azonban hasonló a falvakban is, ahol a kisgyermekek ráadásul nagyobb egészségügyi kockázatnak vannak kitéve.
Teresa González de Cossio táplálkozási szakértő, a mexikói közegészségügyi intézet táplálkozási szakértője, az anyatejes táplálás kutatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az országnak nincsenek szoptatást támogató programjai.
Szakemberek szerint korlátozni kellene a kórházi tápszerreklámokat, és el kellene oszlatni a szoptatást övező tévhiteket, mert például sokan hiszik azt, hogy a lógó mell nem ad egészséges tejet, a szoptatás pedig elkényezteti a gyermeket. Vannak, akik azért nem szoptatnak, mert nem szeretnék elveszíteni mellük fiatalkori formáját. Mexikó évente mintegy 40 millió dollárt költ tápszerekre.