„A felnőtteknek ajánlott napi minimum harminc percnyi testmozgáson kívül az is fontos, hogy elkerüljék a hosszú időn keresztül való egy helyben ülést, mert ezzel csökkenthetik a szívbetegség okozta korai halálozás kockázatát” – húzta alá Kerry Doyle, az NSW Szív Alapítvány igazgatója.
Az alapítvány és a Sydney-i Egyetem közös tanulmánya során a szakemberek negyven irodai alkalmazottat követtek figyelemmel három hónapon keresztül. A vizsgálat célja annak kiderítése volt, hogy az ülő és álló pozícióban való munkavégzés folyamatos váltogatása milyen hatással van a dolgozókra.
Az eredményeket az Australian Health Promotion Association konferenciáján ismertették. Az alkalmazottaktól kapott visszajelzések szerint az új munkamódszer „pozitív hatással volt az egészségükre és a munkahelyi közérzetükre”. Az alapítvány egyik munkatársa, Michelle Daley szerint a „dolgozók egy része javulást észlelt a tartásán a több állástól, vagy kevesebb hátfájásra panaszkodott”. Mint hozzátette, mások nagyobb éberségről számoltak be, és arról, hogy jobban tudtak koncentrálni a munkájukra, különösen a délután későbbi szakaszában, ami az egyénre és a munkáltatóra nézve is előnyös.
A vizsgálat lezárultával a résztvevők több mint 50 százaléka tovább folytatta a váltakozó pozíciójú munkavégzést. „A legnagyobb kihívást most annak kiderítése jelenti, hogy ezek az eredmények hosszú távúak-e, és vajon hasonló eredményeket kapnánk-e más típusú munkahelyeken is” – mondta Daley.
A szakemberek szerint a napközben való kevesebb ülés és több mozgás megvalósítása érdekében érdemes lépcsőt használni lift helyett, rövid sétával egybekötni a telefonbeszélgetéseket és a tanácskozóterem helyett a szabadba szervezni a megbeszéléseket, találkozókat.