Szájrák: apró jelek, amelyek nagy betegségre utalhatnak

Ne bagatellizáljuk el az apró, jelentéktelennek tűnő elváltozásokat! Érdemes orvoshoz fordulni.

2013. 11. 23. 13:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szájban éppúgy kialakulnak tumorok, mint a tüdőben vagy a májban, csakhogy ezeket sokkal könnyebb – vagy legalábbis könnyebb lenne – időben felismerni, kezelni. Fogápolásra, rendszeres fogorvosi kontrollra van szükség, ám már az is nagy előrelépés, ha időnként a háziorvosok átnézik a szájüreget, s gyanús elváltozás esetén kivizsgáltatják páciensüket. Évente – a dohányzással jelentős összefüggésben – 1600-1700 halálos áldozatot szed a kór, azaz mindennap négy-öt ember hal meg emiatt.

Kísérleti programot indított az Országos Egészségfejlesztési Intézet a szájüregi daganatok szűrésére. Az alkalomszerű, alapellátásban végzett ajak- és szájüregi daganatszűrési kezdeményezés célja a figyelemfelkeltés és a betegek időbeni ellátása.

Egy forradalmian új módszer segítségével a fogorvosok akár húsz perc alatt képesek a szájrákot diagnosztizálni, melyhez mindössze néhány, a beteg szájából származó sejtre van szükség, amelyeket azután számítógép segítségével tudnak elemezni.

 

Az Angewandte Chemie szaklapban megjelent tanulmány szerint a szájvíz egyik antibakteriális összetevője daganatellenes hatással is rendelkezik.

 

Évekkel a betegség kitörése előtt kimutathatja a vérvizsgálat a torok- és szájrák szexuális úton terjedő kórokozóját – állítja az Egészségügyi Világszervezet egy nemzetközi kutatócsoportja.

Drámaian megemelkedett Magyarországon az ajak- és szájüregi daganatok okozta halálozás: a középkorú férfiak körében az az elmúlt harminc év során tizennégyszeresére nőtt annak ellenére, hogy a betegség időben felismerve gyógyítható. 2005-ben 3895 új bejelentett ajak- és szájüregi rákot regisztráltak, s az évben több mint ezerötszázan haltak meg a betegség miatt, többségükben ugyancsak férfiak.

Ennél is súlyosabb a helyzet, ha belegondolunk, hogy az esetek zömében olyan daganatokról van szó, amelyek még a rosszindulatú betegség kifejlődését megelőző állapotban is könnyen felismerhetők, sőt jelentős részüket maga a beteg is időben észreveheti – s vélhetően észre is veszi, csak nem tulajdonít jelentőséget nekik. A korán felfedezett és kezelésbe vett ajak- és szájüregi rák az esetek 80 százalékában meggyógyítható, ennek ellenére a páciensek jelentős része már előrehaladott, gyógyíthatatlan stádiumban kerül orvoshoz.

Éppen ezért indult alkalomszerű kísérleti program ezek szűrésére – alkalomszerűnek nevezzük az olyan szűrővizsgálatokat, amikor az orvos-beteg találkozást a beteg kezdeményezi valamilyen panasz miatt, de az orvos nemcsak a panaszok okát nézi, hanem az alkalmat kihasználva más vizsgálatokat is elvégeznek. A kezdeményezésbe 2008 júliusáig országszerte 220 doktort – háziorvost, fogorvost, illetve foglalkozás-egészségügyi orvost – vontak be a szervezők. A cél, hogy elterjesszék a szájüregi rákok rizikócsoportjába tartozó, elsősorban 40 év felettiek rendszeres, évenkénti szájüregi szűrővizsgálatát, különös tekintettel a dohányzó és rendszeresen alkoholt fogyasztó férfiakra, akikre egyébként is jellemző, hogy csak akkor fordulnak orvoshoz, ha már nagyon muszáj.

A magyaroknál rosszabb szájhigiénével csak az ukránok, a lengyelek és a lettek „dicsekedhetnek”. A magyar lakosság 7-8 százaléka – önbevallása szerint – soha vagy csak alkalmanként mos fogat. Az emberek ötöde naponta csak egyszer, a fele pedig kétszer vesz a kezébe fogkefét, többségük pedig csak akkor megy fogorvoshoz, ha már csillapíthatatlan fájdalmak gyötrik. Az egyszerű háziorvosi vizitnél sem igen jut eszébe senkinek, hogy kinyissa a száját és kérje orvosát: nézzen bele.

Fontos mindenkinek tudni: bármikor kérheti háziorvosától vagy fogorvosától, hogy nézze át a szájüregét. Az orvosi kontroll különösen indokolt akkor, ha gyanús, fájdalmas vagy épp fájdalmatlan tünetek jelentkeztek a szájban, az ínyen, a nyelven, esetleg a garatban. Egy fekély, gyanús fehér folt vagy elszíneződés, csomó, esetleg duzzanat az ajkakon vagy bárhol a szájban, rágási, nyelési panasz, zsibbadás vagy vérzés egyaránt jelezheti azt, hogy sürgős orvosi beavatkozásra lehet szükség. Csak ezzel előzhető meg az, hogy a panaszok fokozódjanak, esetleg uralhatatlanná váljanak.

Hasonló témájú cikkek olvashatók a Daganatos Betegek Gyógyításáért és Rehabilitációjáért Alapítvány honlapján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.