Gasztronómia és tűzijáték – ünnepi kalauz

Vízi és légibemutatók, kenyérszentelés, és természetesen az elmaradhatatlan tűzijáték.

tt
2014. 08. 19. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyakunkon az államalapítás ünnepe, amit a legkisebb településektől a legnagyobbakig mindenhol méltóképpen megünnepelnek. Szabadtéri sütés-főzés, zenei és hagyományőrző programok tömkelege vár mindenkit. Az MNO segít az eligazodásban. A programtábla folyamatosan frissül.

A Bor és Kenyér Ünnepe hagyományosan a régió egyik legnagyobb idegenforgalmi eseménye, a nyári szezon legnagyobb fesztiválja Siófokon, amely legfontosabb állami és nemzeti ünnepünk, augusztus 20-a köré szerveződik. A fesztiválon fontos szerepet kap a gasztronómia: a helyi pékségek termékei mellett az ország borvidékei is bemutatkoznak. A színpadon gyermekprogramok, táncelőadások és koncertek váltják egymást, a 21:00 órai tűzijáték után fellép a Balkan Fanatik.

Szintén a boroké a főszerep Balatonfüreden, ahol már zajlik a hagyományos Balatonfüredi Borhetek rendezvénysorozat. A borosgazdák a Tagore sétányon felállított, hangulatos borsátraikban három hétig várják a vendégeket. Államünnepünk napjának itt is elmaradhatatlan programja az esti tűzijáték, amely 22:00 órától kezdődik.

A Gömör vármegyei, radnóti születésű Pósa Lajos (1850–1914) költő és hírlapíró, a magyar szellemiségű gyermekirodalom megteremtője meséiből kaphatnak ízelítőt azok, akik augusztus 20-án a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumba látogatnak. Pósa bácsi munkásságába, vallásos és hazafias történeteibe a skanzen észak-magyarországi falu tájegységének portáin „kukkanthatnak be” az érdeklődők az ünnepen. A nemesradnóti lakóházban délelőtt 10 órától mesét mondanak a gyerekeknek, és bábelőadás, valamint mesejáték is szórakoztatja majd a közönséget. A vállalkozó kedvűek a tematikus útvonal bejárásával megtudhatják, milyen volt a gyermekélet régen a falvakban, és közös játékkészítésbe is bevonják a szervezők a családokat. A legkisebbeknek és kísérőiknek a „ringatóban” zenés-mondókás foglalkozásokat tartanak, míg a nagyobbakat az öko játszóházban Lim-Lom és Répa úr meséivel szórakoztatják.

A játékudvarban karikahajtás, gólyalábazás és gúzsdobálás kipróbálása közben még a felnőttek is garantáltan gondtalan gyermekké válhatnak, és a körhinta, a színezősarok, a gyermekviselet- és esküvői fejdíszpróba is bizonyára nagy sikert arat majd. A hívek a mándi református templomban hálaadó istentiszteleten vehetnek részt szerda délelőtt.

Pécsett az augusztus 20-i ünnepi műsor a búza, az aratás, az új kenyér témaköre köré épül, ezzel is körbeölelve a Nemzet Kenyere eseményt. Megrendezik a Pékfesztivált, melyen bemutatják a legkiválóbb helyi péktermékeket. A legkisebbeket játszóház, a felnőtteket folklórgála várja.

Győrben délután a marcalvárosi cirkusztéren fellép többek között Cserpes Laura, valamint a Nemzeti Színház művészei részletet adnak elő az István, a király című rockoperából. Győrszentivánon pedig 17:00 órától Kormorán-koncert kezdődik.

Székesfehérváron 20-ától a XIX. Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál várja az érdeklődőket. A program színességét az adja, hogy a világ számos tájáról érkeznek majd a zenészek és a táncosok. 2014-ben Ciprus, Malajzia, India, Oroszország, Moldova, Olaszország, Spanyolország és Montenegró táncosai lépnek színpadra Székesfehérváron.

Miskolcon a Szent István téren rendezik az ünnepi programot. Délelőttől gyermek játszóház, borókás népi játszókert, kenyérdagasztás-kenyérsütés, kenyérvásár, népművészeti kirakodóvásár és csacsifogatolás várja az ünneplőket. A napot este háromnegyed kilenctől Bon-Bon-koncert, majd tűzijáték zárja.

 

A Magyarország 2014-es tortájának választott Somlói revolúció, az ország idei cukormentes tortája, a Csokis kaland és a Magyar Honvédség Tihanyi fehércsokoládé-tortájának ünnepélyes felvágásával nyitották meg a Magyar Ízek Utcáját a fővárosi Clark Ádám téren kedden.

Az augusztus 20-i ünnephez kapcsolódó gasztronómiai vásár és programsorozat látogatói megkóstolhatják és meg is vásárolhatják a többfordulós verseny során legjobbaknak választott édességeket, amelyek hamarosan az ország cukrászdáiban is kaphatók lesznek.

A Magyar Ízek Utcája kedden és szerdán egészen az esti tűzijátékig várja a látogatókat a Budai felső rakparton. A vásár középpontjában idén a külhoni magyar konyhák ételei állnak: több mint száz kiállító jeleníti meg a határon túli magyarok lakta területek, köztük Erdély, Vajdaság, Alpokalja, Felvidék és Kárpátalja gasztronómiáját. Rengeteg házias, kézműves húskészítmény, sajtok, lekvárok, halételek várják a vásárlókat. A megszokottabb ízekre vágyók pedig megtalálhatják a fesztiválok legnépszerűbb ételeit, a kenyérlángost és a kürtőskalácsot is.

Magyarország leghosszabb gasztrosétányán mutatják be szerdán a Szent István-napi kenyeret is a Magyar Pékszövetség sátránál. A pékszövetség idén negyedik alkalommal rendezte meg Szent István-napi kenyérversenyét, amelyen a szakemberekből álló zsűri az andornaktályai Kurdi Family Kft. termékét, a Várkapitány kenyerét választotta az ország első számú kenyerévé.

Az ünnepi szentmise délután öt órakor kezdődik a Szent István-bazilika előtt, ahol Orosch János nagyszombati érsek mondja a szentbeszédet. A Szent István-napi ünnepi szentmisét Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek vezetésével mutatják be. A szertartás a 18 órakor kezdődő Szent Jobb-körmenettel zárul.

A nemzeti ünnep alkalmából koncertekkel várják a látogatókat Budapesten. A Parlamentben 10-től 16 óráig nyílt napot tartanak. A központi rendezvények az este kilenc órakor kezdődő budapesti ünnepi tűzijátékkal zárulnak.

Az állami rendezvények mellett a nap folyamán számos vidéki és a határon túli magyarlakta településen tartanak családi programokkal kísért megyei és települési önkormányzati ünnepséget, ökumenikus istentiszteletet, szentmisét, tűzijátékot. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark egész napos hagyományőrző programokat rendez.

Augusztus 20. az egyik legrégibb magyar ünnepnap: Szent István király napja, a keresztény magyar államalapítás, a magyar állam ezeréves folytonosságának emléknapja. Egyben az új kenyér ünnepe is.

Szolnokon a kicsiket egész napos játszóház, és kreatív foglalkozások várják, a felnőttel pedig megnézhetik, hogyan sütik meg az ország 200 kilogrammot nyomó kenyerét.

A Szent István-napi ünnepi program egyik fő látványossága a szolnoki Tisza-parton a Szolnoki Sportiskola és a Magyar Jetsky Szövetség vízi bemutatója, ami mellett légi parádéban is gyönyörködhetnek az odalátogatók. A bemutató egyik főszereplője az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, amelynek köteléke JAK-52-es műrepülő bemutatót tart a Tisza vize felett. A harcászati bemutatók mellett a XIX. Örökség folkzenei fesztivál fellépői szórakoztatják a vendégeket, mellette magyar, horvát, felvidéki pincészetek borai, valamint a magyar és az orosz konyha különlegességei kóstolhatók. Az estét látványos tűzijáték zárja.

Mintegy tizenegyezer effektet láthat a közönség az állami ünnep alkalmából az idei augusztus 20-i budapesti tűzijátékon – közölte a kivitelező Leskovics Pirotechnikai Kft. vezető pirotechnikusa kedden, a Lánchídon tartott sajtótájékoztatón. Leskovics Éva elmondta: a tűzijáték keretében 4 ezer bombát, 700 üstököst és 6000-6500, úgynevezett bombettatelepekről és római gyertyákról indított effektet lőnek ki, sokszor 200-250 méteres magasságba.

A Nagymarosi Borbarátok Köre és az Abasári Olaszrizling Nonprofit Kft. közös szervezésében augusztus 19-én és 20-án színes programok várják az érdeklődőket, melynek részeként megnyílik a „Borutca” (helyszín: Magyar utca), ahol abasári borászok, Árvay (Tokaj), Canter (Zánka), Gombai (Etyek), Kiss István (Tokaj), Laposa (Badacsony), Lisicza (Pécs), Tóth Ferenc (Eger) pincészetek, valamint a Terroir Club, a szlovákiai HR Winery, a Monavin által képviselt erdélyi Balla és mátrai Kovács pincészetek borait kóstolhatják meg. A Borutca 19-én 16.00–24.00 óráig, 20-án 10.00–23.00 tart nyitva. A már hagyományos tűzijátékra és lampionos felvonulásra is sor kerül 19-én, továbbá lesz gyermekműsor, egyházzenei hangverseny, irodalmi műsor, nóta- és néptáncelőadás, utcabál, koncertet ad az Ismerős Arcok, valamint Ferenczy György és Rackajam, és a résztvevők találkozhatnak Sági Szilárd gasztrokibiccel.

Az aratás régi hagyományaival ismerkedhetnek meg az érdeklődők Nyíregyházán, akiket 10 és 17 óra között várnak a múzeumfaluba. Az intézmény gabonaházában 12 órától elevenítik fel a kézi aratás nehéz munkafolyamatait, majd a szárazmalomnál mutatják be az őrlést, a lisztkészítést. A dagasztásból is kivehetik részüket a látogatók, az anarcsi lakóház kemencéjében pedig egész nap sül majd az új kenyér, amelyet bárki megkóstolhat.

Úgy mint a falvakban valamikor, lesz hálaadó istentisztelet is: a skanzen temploma mögötti ligetes falurészen Kósa László református lelkész áldja meg az új kenyeret. A 14 órakor kezdődő szertartás után a jelenlévők közösen fogyasztanak majd az új kenyérből. A gabona útját – az istentisztelet kivételével – az aratástól a kenyérsütésig, délután ismét felelevenítik, hogy a később érkezők se maradjanak ki a múltidézésből.

A karneváli menet a hagyományoknak megfelelően a Nagyállomástól indul és a Nagytemplom előtt elhaladva a Nagyerdőbe, a stadion előtti rendezvénytérre érkezik. A 15 virágkocsi feldíszítéséhez több millió szál élő és száraz virágot használtak fel. A külföldi fellépők Boszniából, Bulgáriából, Észtországból, Grúziából, Horvátországból, Lengyelországból, Macedóniából, Olaszországból, Romániából és Törökországból érkeztek Debrecenbe. A nap folyamán a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon folklórbemutatók lesznek, a színpad szomszédságában, a Békás tónál pedig a 3. Debreceni Cseh Sörünnepen frissülhetnek fel a látogatók.

Új produkcióval is bővül az idei virágkarnevál programsorozata: Sztárok és szirmok címmel rendeznek karneváléji gálaműsort 1500 fellépővel az új Nagyerdei Stadionban. A gálán bemutatkoznak a karneválra érkező hazai és külföldi művészeti csoportok, valamint Szabó Dávid, a Fővárosi Operettszínház művésze, az Eurovíziós Dalfesztivál magyar válogatóversenye, A Dal döntőjébe is bejutott Bogi, a több tehetségkutatóban is feltűnt Szabó Ádám harmonikás-énekes és a debreceni Csokonai Színháztól a Nemzeti Színházhoz szerződött Bakos Kis Gábor színművész, aki az István, a király című rockoperából énekel részleteket, mégpedig lóháton. A karneváléji gála Made in Hungária címmel retróbulival zárul, amelyen Fenyő Miklós és Dolly lép fel a Nagyerdei Stadionban.

Az ötödik alkalommal megrendezésre kerülő rendezvény keretében „MÓRIKUM” névjegy alatt a móri unikumokat gyűjtik össze. A város legemblematikusabb helyén, a gyönyörű Lamberg-kastélyban és csodálatos akusztikával bíró udvarán az érdeklődők találkozhatnak a móri kultúra színfoltjaival. Mindezt nemzeti ünnepünk programjai, valamint színházi események, koncertek, kiállítások gazdagítják. A rendezvényt a helyi hagyományokhoz kötődő különlegességek teszik igazán egyedivé és izgalmassá: fröccs, bor, borleves, kvircedli, macskapracni.

Orosháza városának legnagyobb és legrégibb hagyományoknak örvendő rendezvénye az Európai Kenyérünnep, melyet szokás szerint augusztus 20-án tartanak meg az Orosháza-Gyopárosfürdői Gyógy-, Park- és Élményfürdő területén, immáron 11. alkalommal. Az ünneplés már augusztus 19-én elkezdődik Orosháza főterén: kamion- és kötélhúzók éjszakája, TDM-Party a Dobszerda együttessel, a Petőfi Művelődési Központban Szent István-napi programok várják az érdeklődőket. A strand szolgáltatta vizes szórakozások mellett számtalan egyéb program várja a résztvevőket – vetélkedők, sörsátor, szépségverseny, vagy éppen a híres Rippel testvérek fellépése, de látható lesz Demjén Ferenc, Majka & Curtis, valamint Bódi Guszti és a Fekete Szemek is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.