Hogyan áldotta meg a magyar érsek bringáját Ferenc pápa?

Torz képet adott a sajtó a vatikáni családszinódusról. Az egyik magyar résztvevő, Kocsis Fülöp billentyűzethez is nyúlt, és sok mindent leírt.

MNO
2015. 11. 03. 20:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 21. század kívánalmainak megfelelve a Facebookon közvetítette a vatikáni családszinódus eseményeit Kocsis Fülöp hajdúdorogi metropolita, aki Veres Andrással együtt hazánk képviseletében vett részt a püspökök tanácskozásán. Az érsekkel a Magyar Kurír katolikus hírügynökségi portál készített terjedelmes interjút.

– Eleinte a barátaimnak küldtem jelzéseket, ezért aztán nagyon személyesre sikerült a napló. Rám is szóltak, hogy egy metropolitának nem illik ilyeneket írnia – ezt még tanulnom kell. Felmerült, hogy tegyem fel a Facebookra. Szerettem volna, hogy azt a sok érdekes, szép és fontos dolgot, ami a szinóduson elhangzik, minél többen megismerhessék, hiszen a katolikus egyház nagyon nagy értékei jelentek meg ott – érzékeltette Kocsis Fülöp, mennyire fontos számára annak megjelenítése, milyen az egyház a gyakorlatban. A végső lökést a tudósításhoz az adta meg neki, hogy a sajtóban valami egészen eltorzult képpel találkozott a szinóduson, amin ő valóságosan ott ült. Példaként említette a „Ferenc pápa körül összecsapó erők” históriáját, amivel kapcsolatban is teljesen mást érzékelt maga körül.

Kocsis személyesen is együtt dolgozott a szinóduson a 18 részt vevő házaspár közül azzal, amelyik magával hozta négy hónapos kisbabáját, Davidét.

– Hollandiában élnek. Szörnyű nehézségekről számoltak be. Félelmetes dolog, hol tart a nyugati kultúra, és ennek eredményeképpen a nyugati egyháznak miket kell elszenvednie. Ők ennek ellenére, vagy ezen feltüzesedve nagyon erős hittel, elkötelezettséggel élik családi életüket. A kis Davidét magam is sokszor a karomban tartottam, szeretett babrálni a szakállamban. De nem voltam ezzel egyedül, kézről kézre járt a püspökök között a kis legényke. A szinódusnak mindenképpen eredménye lesz: a lelkipásztori irányultságunk jobban épül majd a családokra. Egyebek között azt is felszínre hozta a sok tárgyalás, beszélgetés, hogy az elmúlt évtizedekben ezzel, bizony, elmaradtunk.

Hogy mire jutott ezzel kapcsolatban a szinódus, Veres András püspökhöz hasonlóan ő is azt ecsetelte, hogy „a családra nevelés nem csak a házasság előtti hat-nyolc alkalommal, a jegyesoktatásban történhet, hanem sokkal hamarabb kell felkészíteni a fiatalokat a házasságra és a családra, ( ) s ez nem merülhet ki csupán a jegyesoktatás hatékonyabb megszervezésében vagy a megújított ifjúsági katekézisben, amely, mondjuk, alaposabb szexuális nevelésre irányul”. Szerinte a szexuális felvilágosítás terén „egyfajta prüdéria jellemezte eddig az egyházat, hogy jobb erről nem beszélni, majd a szülők megteszik. De a szülők sem tudják már, hogyan nyúljanak ehhez a kérdéshez, ők is el vannak tévedve ebben a nagy szellemi kavalkádban”.

Kocsis Fülöp a szinóduson világhírűvé is vált azoknak a képeknek a segítségével, amelyeken biciklijét fogja, és így kap áldást Ferenc pápától. Az esetre visszaemlékezve az érsek így fogalmazott: – Ezt a kerékpárt én kölcsönkaptam az egyik kint tanuló kispapunktól, Grunda Dávidtól. Volt egy kis lelkiismeret-furdalásom is, mert három hétig szegény kénytelen volt gyalogolni emiatt. Sejtettem, hogy nem fogja azt mondani, nem adom oda, de én meg nagyon örültem neki, mert korábban is mindig kerékpárral jártam Rómában. Szerintem ez a legjobb és leggyorsabb közlekedési eszköz a városban. Ám nem akartam minden viszonzás nélkül visszaadni neki. Ezért mikor láttam, hogy mennyire közvetlen a Szentatya, s többször is lehetőségünk nyílik vele beszélgetni, eszembe jutott, hogy egy pápai áldással meggazdagítva adom majd vissza neki a kerékpárt. Az egyik szünetben el is mondtam a Szentatyának a kérésemet: megáldaná-e nekem alkalomadtán a kerékpárt, hogy így adhassam vissza a gazdájának. Ő mosolygott, nevetett és mondta, hogy persze, majd ha úgy alakul, minden további nélkül megteszi. Így történt, hogy egyik este én már hamarabb kijöttem a szinódus végén az épületből, s indultam volna haza, a Szentatya pedig éppen jött ki Antonio Spadaro jezsuita atyával együtt. Na, akkor mondom, itt az alkalom. Odatoltam hozzá a kerékpárt. Ő már látott engem közeledni, és rögtön kapcsolt is. Utólag Dávid tréfásan meg is jegyezte: azt latolgatja, hogy fölteszi a Vaterára, hogy lássa, vajon mennyit adnak most már ezért a kerékpárért, hogy pápai áldás van rajta.

Hogy Kocsis Fülöp mit visz haza a szinódusról, arról a pásztori magatartásformát említette:

– Nem uraskodni, nem visszaélni a hatalommal és a helyzettel, hanem az utolsónak tűnő legszegényebbhez is ugyanazzal a szeretettel fordulni, mint máshoz. Lelkileg is megerősödtem abban, hogy ezt az utat kell járni, abban a reményben, hogy ez valóban az egyház megújulásának is az útja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.