Etyeken is korán kezdődött a szüret

Hernyák László, a birtok tulajdonosa szerint életében először kezdte augusztusban a szüretet. Etyeken belepillantottunk egy kézműves borászat életébe.

Bárány Krisztián
2012. 09. 16. 10:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Itt van az ősz, de a szüret már javában folyik. Hernyák László, a birtok tulajdonosa életében először kezdte augusztusban a szüretet.

– Eddig mindig szeptemberben-októberben szüreteltünk, idén azonban annyira meleg volt a nyár, nagyon kevés csapadékkal, hogy gyorsan el kellett kezdeni a szüretet – magyarázta a Hernyák Birtok tulajdonosa. Elsőként a pezsgőalap szőlőket kellett leszedniük, ezután következtek a normál mustfokú borok, jövő héttől pedig már a kései szüret következik.

Apa és fia egy szekéren

Az etyeki Öreghegyről a teljes Zsámbéki-medence belátható. A kies látvány persze csak a körítés, a földrajzi adottságok azonban fontosak a kiváló fehérbor készítésére.

– A mi kis családi pincészetünk összesen 8 hektárral rendelkezik, ezeknek a jelentős része fehér szőlő – mondta Hernyák Tamás, László fia. Az ifjú borász hangsúlyozta, Etyek inkább a fehér borairól híres, hiszen ez az északi klíma hűvösebb, kevesebb napfényt is kap egész évben. Szerinte a meszes talajnak is köszönhetően nagyon szép savérzetű, finom fehér borokat lehet itt készíteni.

Tamás 6-7 évvel ezelőtt kapcsolódott be a családi vállalkozásba. Mint mondta, azóta közösen tolják a birtok szekerét. Ha az ember körülnéz a szőlőhegyen nemcsak a jó bor illatát, hanem a dolgos kezek munkájának szellemét is megérzi. Ennek a kézműves borászatnak igazi mediterrán miliője van. A forgatásunk alatt egy finn turistacsoport is megismerhette azt a vendégszeretetet, ami sugárzik a házigazdákból.

A Hernyák család a délvidéki háború idején, 1991 októberében szökött át, sok ezer sorstársához hasonlóan, a magyar határon. Csantavérről Kecskemétre települtek, azután következett Etyek. Valójában a forgatás idején erről esett a legkevesebb szó, mégis, a hely szelleme a család sorsát is körbejárja. Szorgalom és hit kovácsolta össze a birtokot, ennek jó példáját őrzik harangba öntve a fogadóban.


– Vendég Péter barátom, harangöntő készítette ezt a harangot nekünk az ezredfordulón. Egy fiatal barátom bölcs mondása van rajta: „Nincs az az élet, amivel minden játék végigjátszható.” Nekem ez nagyon fontos ez a gondolat, és a harang is, hisz apám neve, fiam és a magam neve van rajta. Akkor még mind a hárman itt voltunk, most már apám nincs köztünk. Fontos a család számára: amikor ünnepelünk, megkondul, vagy ha sírunk, sajnos, akkor is megkongatjuk – emlékezett a borászat tulajdonosa.


Szüret után: kézműves borok a piacon


A borász édesapa kiemelte, a sauvignon blanc nagyon jó minőséget ad a borvidéken, mellette a chardonnay, a szürkebarát és a pinot noir sem maradhat ki a kínálatukból. A pince mélyén pedig párlatokat érlelnek.

– Aszús hordókban érleljük a párlatainkat, törkölypálinkát és borpárlatot készítünk. Ezenkívül pezsgőket is készítünk és érlelgetünk, klasszikus champagne-i, hagyományos pezsgőket – mondta Hernyák László. Ebben a munkában egy champagne-i család az etyekiek mentora.


– Ezek a kis családi borászatok, mint amilyen a miénk is, annyi bort készítenek, ami arra elég, hogy itt, Magyarországon belül értékesítsük. A külföldi exportpiacokra azok a borok tudnak eljutni, amelyek nagy mennyiségben készülnek. Ezek legtöbb esetben – tisztelet a kivételnek – silányabb minőségről árulkodnak, így a kinti borfogyasztó által kóstolt magyar bor legtöbb esetben tényleg nem a legjobb minőségű – vélekedik az ifjabb Hernyák. Szerinte ezért is fontos, hogy minél több borturistát csalogassanak Magyarországra, ahol finom, egyedi borokat is megkóstolhatnak. Az ifjú borász úgy gondolja, így a magyar bor imázsa is sokkal jobb lesz.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.