Mitől vecsési a savanyúság?

Magyar termék egyáltalán a vecsési savanyúság, vagy csak a csomagolás ébreszt bennünk nosztalgiát? Hogyan és miképpen őrizhetők meg a tradíciók?

tt
2012. 09. 18. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egészséges táplálkozás egyik jellegzetesen magyar tradicionális kiegészítője a vecsési savanyúság. Nincs olyan kisbolt, piac, vagy hipermarket, ahol ne szaladnánk bele a vecsési, vagy annak mondott savanyúságokba. A termőföldterület csökkenésével egy időben felütötte a fejét a pletyka, miszerint a vecsésinek hitt savanyúság alapanyaga külföldről érkezik, és itt csak savanyítják és csomagolják. Mennyire lehet magyar termék az, ami nem is itthon terem? Mitől az a vecsési a savanyúság, ami még most sem bejegyzett hungarikum? A felmerült kérdéseket Pável Béla vecsési alpolgármester, a savanyítódinasztiák helyi érdekvédő körének, a Vecsési Savanyítók Baráti Körének vezetője válaszolta meg.

– Szinte mindenhol lehet kapni vecsési, vagy annak kikiáltott savanyúságot. Honnan lehet tudni, hogy melyik az igazi?
– Ha annyira savanyú, hogy összehúzza az ember száját, akkor biztos hogy nem a vecsési receptúra szerint készült. Amennyiben 1 mm-nél szélesebbre vágták fel a káposztát, akkor szintén nem eredeti a termék. Bár családonként más és más lehet az ízesítési, fűszerezési eljárás, a feldolgozás és a tartósítás szigorú előíráshoz van kötve, amihez tartja magát mind a nagyjából száz család, akik jelenleg savanyítással foglalkoznak Vecsésen.

– Nemrégiben sikerrel nyerték el – több más hazai élelmiszer mellett – a HÍR védjegyet (Hagyományok–Ízek–Régiók). Mit várnak ettől?

– Nagy előrelépést jelent, hogy a vecsési savanyú káposzta megkapta a régiós védjegyet. Elsősorban a termék piacképességének erősödését, másrészt az eredettel történő visszaélést és könnyebb ellenőrizését szeretnénk elérni. Ez utóbbi azért is fontos, mert így már könnyebben beazonosítható a vecsési káposzta, hiszen a védjegyfelhasználást ellenőrzik. A következő lépés a hungarikum védjegy bejegyzése, de ehhez még legalább három évre, és erős összefogásra lenne szükség. Mindaddig egy új, a vecsési savanyúságiparra épülő ipari parkot szeretnénk uniós támogatás segítségével felépíteni.

– Hogyan és honnan tudják előteremteni azt a mennyiségű és minőségű alapanyagot, ami lefedi a szükségleteket? A környékbeli földek kapacitása véges, és több cég sajátmárkás termékként is termel a hipermarketek számára, ami folyamatos utánpótlást igényel.

– A környékbeli földek termése mellett hazai, hasonló talajtulajdonságokkal rendelkező vidékek termelői is szállítanak feldolgozásra. Medgyesegyházáról, az Alföldről és a Tisza mentén található termelőktől vásárolunk rendszeresen. Egy közepes család egy évben átlag 3-4 vagonnyi termést dolgoz fel, ezt 1-2 hektáros területekről elég nehéz önellátóan biztosítani, gyakoriak a lopások is. Ettől függetlenül a feldolgozás és a tartósítás technológiája változatlan, hiszen ez az igazi vecsési savanyúság védjegye.

– Hogyan tovább? Van-e remény arra, hogy az internetgeneráció egy része továbbviszi az ősök örökségét és a hagyományokat?

– Azt kell mondjam, szerencsés helyzetben vagyunk, mert ahogyan nekünk is átadták a tudást az öregek, úgy nekünk is van kinek átadni a tapasztalatainkat és a tradíciókat. A tudás apáról fiúra száll. Ezek a fiatalok egyetemet végeztek, ott áll mellettük a család, akik a szülőktől kapták meg a tudást, biztosították a termeléshez a földet, és örökölték meg tőlük a szükséges szerszámokat, amit most fiaiknak adnak tovább.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.