Ne hagyja magát átverni! Így válasszon jó libát

Mit érdemes árgus szemmel figyelnünk libavásárlásnál, hogy megússzuk a csúnya trükköket?

Konopás Noémi
2014. 11. 08. 9:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lejárt szavatosságú, jelöletlen húsáruk, panírozott pulykahústermékek, amelyek beltartalma eltér a csomagoláson feltüntetett összetételtől – csak néhány a Nébih által lefülelt baromfihús-átverések közül. Pletykaszinten elképesztő történetek keringenek arról, hogyan „tartósítják” a húsokat egyes üzletekben. Ha ezek után még összefutna a nyál a szánkban, és megkívánnánk egy jó kis ropogós libasültet vagy ludaskását így Márton-nap közeledtével, akkor segítünk abban, hogyan kerülhetjük el, hogy átverjenek minket a libavásárlásnál.

Mindenképpen hízott, tömött libát érdemes választani, annak ugyanis szép nagy, sárga mája van, aminek a súlya akár az egy kilót is elérheti. A pecsenyekacsa mája nem dicsekedhet ekkora súllyal, sem szép sárga színnel, ugyanis az pirosas, és igen vékony – mondta el az mno.hu-nak Balogh Emese, az egyik solymári baromfibolt tulajdonosa. A libaválasztás legfontosabb szempontja mégis az, hogy frissen legyen levágva a kosarunkba kerülő lábasjószág. Hogy ezt honnan lehet tudni? Jól meg kell nézni a liba elvágott nyakát, ha szép, világos színű, akkor friss, ha a nyaka barna, akkor az már többnapos vágás.

Ha van rá lehetőségünk, érdemes megfogni a remélhetőleg sütőnkbe kerülő baromfit, és ha azt tapasztaljuk, hogy a bőre ragacsos, akkor nehogy megvegyük, mert az nagyon nem friss. Kétfajta színű liba létezik, van a feketésebb bőrű, az úgynevezett májliba, amivel semmi baj nincs, nem kell a színétől megijedni, a másik pedig a világos bőrű – emelte ki Balogh Emese. Korábban már halottunk arról, hogy libamáj helyett olcsóbb kacsamájat adtak el libamájként. A két állat máját nem annyira egyszerű, a jószágokat viszont nagyon könnyű megkülönböztetni egymástól: a kacsának széles, lapos, sárga csőre van és rövid szárnya, míg a libának kúpos a csőre, és nagyon hosszú a szárnya. A liba nagyobb testű a kacsánál, akár 6-7 kilós is lehet, míg a kacsa súlya általában nem éri el az 5 kilogrammot.

Szerencsére attól nem kell tartani, hogy túl öreg libát vennénk, mivel a termelőnek érdeke, hogy a libát – miután elérte a megfelelő súlyt – mihamarabb levágja, mivel a tartása a kukoricával való tömés miatt igen drága és idő-, illetve munkaigényes. A liba és a kacsa etetésében nincsen trükk, a kukoricával tömés helyett szerencsére eddig nem találtak ki más módszert – hangsúlyozta Balogh Emese. Nemcsak munka-, idő- és pénzigényes a nagy testű baromfi tartása, de nagy körültekintést is igényel, nagyon kell rá ugyanis vigyázni, mert ha megüti a mellét, akkor sérülhet az értékes mája. A baromfibolt tulajdonosa elmondta, hogy Márton-nap közeledtével érezhetően több liba kerül a vásárlóik kosarába. Sváb falu lévén Solymáron különösen tartják a Márton-napi szokásokat, így a libasült vagy ludaskása készítését is.

Arról, hogy hogyan érdemes elkészíteni a frissen vágott libánkat, itt olvashat bővebben. Ha sütőben akarjuk megsütni, akkor nagyon fontos, hogy ezt alacsony hőfokon tegyük, miután a hús megpuhult, szintén alacsony hőfokon pirítsuk le a bőrét, így kerülhetjük el, hogy összeugorjon az értékes hús. Elkészíthetjük a libánkat konfitálással is, ami leegyszerűsítve azt jelenti, hogy zsírral öntjük le a húst, és lassan, sokáig sütjük, szinte főzzük. Ez az eljárás segít megőrizni a hús eredeti ízét, időt enged, hogy a fűszerek beleivódjanak a rostokba, és a hús is szaftos, porhanyós és puha marad, nem szárad ki a zsírnak köszönhetően.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.