Nyolc pulykatermék azonnali visszahívására kötelezett egy hazai élelmiszer-előállítót a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A hatóság vizsgálata bebizonyította, hogy a termékek – megnevezésükkel ellentétben – egyáltalán nem vagy csupán elenyésző mértékben tartalmaznak pulykahúst. Az ellenőrzés során például találtak olyan pulykamedálként árult terméket, amelynek 99,6 százaléka csirke-, 0,4 százaléka marhahús volt, és olyat is, amely csak csirkehúst tartalmazott. A hamisítványok között három áruházlánc saját márkás terméke is szerepel.
A gyártó üzemében és a kereskedelemben végzett ellenőrzések során kiderült, emberi fogyasztásra ugyan nem ártalmasak ezek a húsáruk, ám összetételük egészen más, mint amit a csomagoláson feltüntettek.
– A hatóságnak feltűnhet, ha egy élelmiszer-előállító az általa forgalmazott mennyiséghez képest túlságosan kevés alapanyagot vásárol, vagy ha gyanúsan olcsók az átadási árai, ebben az esetben is hasonló módon derülhetett fény a csalásra – mondta kérdésünkre a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatóságának vezetője. Helik Ferenctől megtudtuk, a debreceni székhelyű Mar-Ne-Váll Kft. tizenegy termékét vizsgálták meg, ebből nyolcnál rendelték el a visszahívást, ami óriási árumennyiséget jelent. A kifogásolt gyorsfagyasztott félkész élelmiszerekből ugyanis termékenként 10-15 tonnát gyártottak, vagyis ekkora mennyiségben lehetnek a boltok hűtőpultjaiban a hamisított áruk. Az igazgatóság vezetője elmondta, a cég gyártóüzemében ezenkívül több mint két tonna lejárt minőségmegőrzési idejű, illetve jelöletlen terméket is lefoglaltak.
A saját márkás termékeket a Tesco, a Spar és a Metro üzleteiben árusítják. Információink szerint a hamisítási ügybe keveredett gyártó egyelőre nem reagált a Nébih vizsgálati eredményeire. – Miután a kereskedelemből visszakerülnek a termékek a gyártóhoz, a mennyiségtől függően állapítja meg a hatóság a büntetés mértékét, amely várhatóan több millió forint lesz – mondta Helik Ferenc. Jelezte azt is, a jogszabályok ugyanakkor nem tiltják meg a gyártó további működését, miután kifizette a büntetést.
Lapzártánkig a debreceni élelmiszer-előállítót nem sikerült elérnünk, a cég honlapja szerint viszont a gyártás során nagy súlyt fektetnek az élelmiszer-biztonsági szempontokra, üzemükben saját laboratórium és szakhatósági kirendeltség is található. A Mar-Ne-Váll Kft. az Opten céginformációs rendszer szerint 2012-ben mintegy hárommilliárd forintos nettó árbevételt ért el, tulajdonosai magyarországi magánszemélyek. Érdekeltségükbe több élelmiszer-feldolgozó kft. tartozik, akad például olyan is, amelyik baromfi-nagykereskedelemmel is foglalkozik. Úgy tudjuk, a Nébih további vizsgálódásokat tervez a tulajdonosok cégeinél.
Megkerestük a láncokat is, amelyek érintettek az ügyben. Arra voltunk kíváncsiak, miként fordulhat elő, hogy a kereskedelmi cégek neve alatt futó termékek miatt élelmiszer-hamisítási ügybe keverednek. Valamennyi hálózat azt hangsúlyozta: különös figyelmet fordítanak az általuk forgalmazott termékek minőségére és a termékbiztonságra. A válaszokban arra nem tértek ki, hogy előfordulhat-e egyéb saját márkás árucikkeik esetében is a vásárlók megtévesztése.
A teljes cikk a keddi Magyar Nemzetben.