Márton-nap: A ropogós libasült titka

Mire ügyeljünk, és hogyan süssünk libát? Locsoljuk vörösborral, vagy inkább fokhagymával fűszerezzük? Libasütési kisokos, nem csak kezdőknek.

tt
2012. 11. 11. 5:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A beszerzésnél ügyeljünk rá, hogy ne a pecsenyének való, hanem a jóval kövérebb hízott libát válasszuk a sütéshez. Ha nem akarunk egy teljes egész állatot, hanem csak combban és mellehúsában gondolkodunk, úgy érdemes a bőrt átlósan kockára bevagdosni, így könnyebben kisül belőle a zsír.

Száraz, ropogós bőr

Hogy a sütés vége felé minél ropogósabb legyen a bőre, mielőtt a tepsibe kerül az állat, a megtisztított szárnyast papírtörlővel töröljük szárazra. Ha megtöltjük, akkor ügyeljünk arra, hogy ne tegyük csordultig töltelékkel. A libát mindenképpen takarjuk le alufóliával, a combok végét pedig csomagoljuk be vele, hogy ne égjenek meg.

Zsírral locsolva, forgatva

A Márton-nappal kapcsolatos szokásokról itt olvashat, programokat pedig itt talál. Nyokki mester Márton-napi libanyakának titkát itt olvashatják teljes egészében, alább pedig egy gesztenyés libarecepttel kedveskednek az MNO szerkesztői.

Gesztenyés liba

Hozzávalók: 3 kg-os liba, 1 kg gesztenye, 15 dkg szalonna, 1 dl fehérbor, 1 csokor kakukkfű (vagy szárított), 1 fej vöröshagyma, őrölt bors, só.

Pirítsuk meg zsiradék nélkül a feldarabolt libát, majd tegyük tepsibe. Szórjuk meg a csíkokra vágott hagymával, sózzuk, borsozzuk és süssük 160 fokon másfél óráig. Hámozzuk meg a gesztenyét és főzzük meg, majd húzzuk le a vékony héját is. Tegyük a liba mellé a csíkokra vágott szalonnával, a borral és a kakukkfűvel együtt. Süssük ezt az egészet még egy óráig, a húsokat gyakran forgatva. Jó étvágyat hozzá!

A bevethető alapfűszerek a só, a bors és a fokhagyma, de kísérletezhetünk majorannával, kakukkfűvel, esetleg rozmaringgal is. Mindezt fokozhatjuk egy negyedelt vöröshagymával vagy almával. A sütőbe téve az első 15-20 percben süssük 220 fokon, majd vegyük vissza 180 fokig, közben időnként forgassuk a húst, hogy egyenletesen piruljon. A forgatáshoz inkább fogót használjunk, soha ne szúrjuk a villát a bőrön át a húsba. A fedőt/alufóliát az utolsó húsz percre vegyük le, így lesz ropogósan finom a külső része. A kicsapódó zsír praktikus  „barátunk”: sütés közben locsolgassuk vele a sülő húst, így remek, puha állagú ételt kapunk.

Újbor és lila káposzta

A ludunk teljes sütési ideje kilónként – ebbe beleszámít a töltelék is – 180 fokos melegnél 25 perc. Ügyeljünk rá, hogy ne süssük tovább a kelleténél, mert kemény és rágós lesz a hús. Borral semmiképpen ne locsoljuk, mert akkor lőttek a ropogós libabőrnek. Inkább mellé fogyasszuk, illendően az újbort, vagy egy könnyedebb vöröset. Köretként a klasszikus vonalat követve párolt lila káposzta és krumplipüré dukál a Márton-napi libasültünk mellé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.