A hálapénz tesz tönkre mindent

Ha az egészségügyi rendszerrel kapcsolatos elégedettségről beszélünk, ne tévesszük szem elől, hogy cirkulálnak a rendszerben olyan tényezők, amelyek ugyan megfoghatatlanok, ám mérgező hatásuk nagyon is nyilvánvaló.

Muki
2013. 06. 16. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyaroknak csak húsz százaléka véli úgy egy felmérés szerint, hogy 2008. óta javult az egészségügyi szolgáltatások elérésének lehetősége. Kár ezen meglepődni még akkor is, ha egyébként történnek jelentős lépések a rendszer jobbá tétele érdekében. Persze mindenkinek nehéz a dolga, hiszen ebben az esetben is az a helyzet, hogy egy zárt rendszer ismérveit mutató társadalomnak önmagát kell(ene) meggyőznie mentalitásának fenntarthatatlanságáról.

Viszont az elégedettségi mutató több dimenziós kérdéskör, hiszen mondjuk: hiába viszonylag sima egy betegút, vagyis nem kell hónapokat várni egy rohadt vizsgálatra vagy műtétre, ha a rendszerben dolgozók emberi kvalitásai nem ütnek meg egy elvárható, a kölcsönös tiszteleten alapuló minőséget. Nem csak arra gondolok, hogy az illető hatszor sem találja el a vénát, de a beteggel való ordítozás, lekezelő viselkedés is csak a konfliktust nevelgeti tovább, miközben az lassan már eltakarja a Napot is.

És persze az sem segíti a helyzet jobbá válását, hogy az egy négyzetméterre jutó „ökölbe szorult arcú” emberek száma átlagon felülinek tűnik minálunk, vagyis az inzultált, megtámadott doktorok mellett teljes mellszélességgel kell kiállni, úgy nagyjából a zéró tolerancia szintjén. Egy más területen dolgozó ember számára értelmezhetetlen minőségű és nagyságú az a felelősség, amit a doktorokon áll, éppen ezért méltatlan a helyzetük, s havi háromszáz órát dolgozó doktorokra nem emelünk kezet.

Miközben számos olyan doktort ismerek jómagam is, akit kiver a víz a hálapénztől, s valóban a belét kidolgozza egyszerre több munkahelyen is, kétségtelen, hogy a magyar egészségügy testén a paraszolvencia rendszere jelenti a fekélyt. Megy az ötletelés arról, hogy mindennek hogyan lehetne véget vetni. Népszerű elmélet: a fizetéseket kell olyan szintre hozni, amikor már egyszerűen „nem éri meg” elfogadni a borítékot. A gond az, hogy nem lehet pontosan tudni, milyen vastag az a boríték, amit ki lehetne váltani néhány tízezer forintos emeléssel, miközben évi ötven és hetven milliárd forint közé teszik ennek a rendszernek a „pénzforgalmát”, így nagyon hülyének kell ahhoz lenni, hogy valaki azt gondolja, ez alkalmanként ötezer forintokból jön össze. Plusz e remek hipotézis kizárja a kapzsiságot is, mint tényezőt.

A helyzet nagyon kényes és bonyolult, túlmutat a politikán s olyan kérdéseket vet föl, mint egyéni és a kollégák felé viselt felelősség, valamint „a sok is kevés” mentalitásának pusztító működését. Megkérdeztem egy doktort, elfogadja-e a borítékot, amire azt a választ kaptam, hogy „igen, de nem tartom meg, hanem odaadom az asszisztenseimnek, mert ott minden forint számít”. A másik verzió meg az a csúcsragadozó, még ha erről csak félve is esik szó, aki már mozdulni sem tud a számos kiváltságtól, mégis elteszi, amit adnak neki. Egyik nem tudná beiskolázni a gyerekeit ősszel, míg a másik kiskirályként élvezi, amit élvezni kell. Szóval egyszerre állunk szemben egy megélhetési válsággal és egy morális deficittel is. S noha az előbbi aspektus kellően szem előtt van mostanság, az erkölcsi kérdések gondosan a szőnyeg alá kerülnek.

Vagyis ha arról beszélünk, hogy elégedettség az egészségügyi rendszerrel összefüggésben, nem árt arra is figyelni, hogy cirkulálnak a rendszerben olyan tényezők, amelyek ugyan megfoghatatlanok, ám mérgező hatásuk nagyon is nyilvánvaló. Hol az igazság?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.