Stresszteszt: se munka, se gyerek

Szépen épül tovább az európai látomás, kis híján az amerikai álom mintájára. Nagyon is érezhető a stresszteszt: se munka, se gyerek. Több telót kell vennünk fejenként, hogy meglegyen a darabszám.

Muki
2013. 09. 15. 10:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagy válság öt évvel ezelőtti kirobbanása óta szinte csak egyetlen dolog biztos továbbra is, mégpedig a bizonytalanság. A Lehman Brothers bedőlése pillanatában vált láthatóvá az a mindig is sejtett igazság, hogy az ember által létrehozott és a kapzsiság üzemanyagával pörgetett pénz- és bankrendszer önmagát mérgezi. A probléma az, és ez a súlyosabb, hogy ez az immár bevallottan átláthatatlanul bonyolult szisztéma mindenféle áttéteken keresztül mérgezi a társadalmakat is. Azóta is.

Az akkor kapott nagy pofon a szereplőket nem késztette filozófiai váltásra. Holott nem hagytak maguk után semmit, csak kopár társadalmi és gazdasági pusztaságot. Munkahelyek milliói szűntek meg, egyéneket tett tönkre, családokat vert szét a krízis. Sokak a visszakapaszkodás esélye nélkül süllyedtek le. S miután állambácsi, pontosabban: adófizető néni megmentette, életben tartotta a bűnbánó pofával pénzt kolduló rendszert, némi fogadkozás és pici önmegtartóztatás eljátszása után folyt és folyik minden tovább. Sőt, egyre több a szupergazdag, a felső egy százalék pont olyan pofátlanul üzletel, ahogy korábban is.

Semmi problémát nem látok a profitszerzésben és a magas keresetekben. Ki az a barom, aki bármilyen üzleti vállalkozást üzemeltet haszon nélkül? Azt sem hiszem, hogy a magas jövedelműek – ne gondoljuk már rögtön milliós fizetésekre! – nagy része ügyeskedik, mert igenis vannak, akik tényleg nem nyolc órában tudják le a munkaidejüket, és nem a zabot hegyezik. Viszont amit az alulfizetett és mindennap az állása miatt aggódó munkavállaló lát – nevezetesen a kimondhatatlanul nagy fizetések és prémiumok továbbélését – nem lehet tisztességesnek nevezni.

Ismerjük a filmekből a nagypofájú brókereket, „bankos gyerekeket”: nincs egyetlen a vásznon megfestett sztereotípia velük kapcsolatban, amelyet ne tapasztaltam volna már meg. Öt percig hallgatja az ember, nézi a mindenki által jól látható helyre kitett céges belépőt, és mindent megért.

Nem lehet totális igazságot hirdetni a világon és a világban, az egyén tehetsége, szorgalma, az, hogy hova született, nagyban meghatározza a lehetőségeit. És igen: a többségnek nagy erőfeszítések árán is csak annyi jut, hogy valahogy elnavigálja a saját és gyerekei életét hónapról hónapra. És ne féljünk kimondani, még rosszabb a helyzet, ha az összekacsintás világa, a váll-lapogatós „állásinterjúk” mechanizmusa felülírja az egyéni teljesítményt és szorgalmat. Viszont az a szélsőséges és áthidalhatatlan szakadék, amely a társadalmak között és azokon belül kialakult, előbb-utóbb olyan történelmi mozgásokat idézhet elő, amit nem lehet megállítani sem aranyrészvénnyel, sem a magas kerítésekre állított fegyveres magáncégek embereivel. Jöhet még száraz kenyérhéj, pici langyos vízzel öblítve.

S közben szépen épül tovább az európai látomás is, kis híján az amerikai álom mintájára. Miközben az öreg kontinens leszálló ágban van az Egyesült Államok és a lassan csak füstös üveg mögül látható Kína mellett/mögött, Barroso elnök már látja a fényt, és milyen jó neki! Aszongya, vannak biztató jelek, de még nem lehet hátradőlni, mert a válságnak nincsen vége. Az unió látnoka szerint ami történik, az Európa igazi stressztesztje. Az biztos, mert láttuk: emberek milliói az utcákon, akik dolgozni – s így élni – akarnak, de munkalehetőségek helyett jól felépített és cinikus kommunikációs paneleket kapnak. S e remeknek és modernnek, hadd ne mondjam, ütősnek szánt kifejezés hallatán a beszédírók biztos elsírták magukat a gyönyörtől, mert ugye manapság a „kommunikációs gyerekek” a fasza gyerekek. Érdekes, hogy mondjuk az egész Európát sújtó és minden bizonnyal visszafordíthatatlan demográfiai válságról nincs szó. Pedig ha valahol tetten érhető az a valóság, amiről Barroso meg a többi nagy ember nagyon hallgat, az éppen a népesedési helyzet. De nincs is ezzel semmi gond: jön a fillérekért legyártatott, majd egy használt autó áráért eladott új teló.

Lehet felvenni a hitelt, lehet koplalni és lehet megőrülni. Majd fejenként többet veszünk, hogy meglegyen a darabszám.

A Fejlövés blog további posztjai itt.

https://www.facebook.com/MNOMuki

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.