Előbb posztolják a balesetet, minthogy mentőt hívnának

A szórakozó fiatalok figyelmeztessék egymást a veszélyekre. Aha. Biztos.

Muki
2013. 12. 01. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zacher doktor szerint idén többen kerülnek majd kórházba drogok miatt, mint annak előtte. Hihetünk neki, mert nála kevesebben ismerik ezt a fajta dörgést. Az egyik rendőrségi illetékes pedig a szülők, a tanárok és a kortárs csoportok felelősségéről-feladatáról beszélt. Vitathatatlanul igaza van. Így kellene működnie. Ideális esetben. Pedig de jó lenne. Viszont amiatt aggódom, hogy ezek a kívánalmak érvényesülnek-e a mindennapokban. Most jön az utálatos rész.

A magyarok több mint négy órát ülnek kitárt lélekkel és tudattal a tévé előtt és szívják magukba azt a sok jót és szépet, amit ott látnak, így érdemes végiggondolni, hogy ehhez viszonyítva mennyi a valódi kommunikáció mondjuk a családtagok között. Az élet két ember kölcsönhatása közben sejlik föl igazán. Nem általánosítanék – mert ugye a sorozatokat és a valóság-show-kat sem nézi senki, és itt mindenki jól csinál mindent, és elnézést kérek ezért az egész blogért és a globális felmelegedéséért is – de a valódi kommunikáció még a harminc percet sem éri el.

Szóval miközben arra a kurva tévénézésre elmegy az ébren töltött idő nagy része, addig sokkal fontosabb ügyek szenvednek csorbát. Nevezetesen emberi kapcsolataink. S az itteni csorbák nagy része nehezen korrigálható, hiszen nem a hokedli törik el, hanem a tudat. Ha mondjuk egy gyereknek bármilyen ok miatt is nélkülöznie kell azokat a mintákat és jó példákat, amelyek később megfelelő szociális kapcsolatokat kialakítani képes egyeddé teszi, ott garantált a konfliktus. Önmagával főleg, amit szépen terít a környezetére is.

Továbbra is fenntartom: a szülők jelentős részének újabban fogalma sincs arról, hogy miután bezárul a szobaajtó, a gyerek mivel foglalkozik. Ezt persze érzékelhetik sokan a szabadság újabb és újabb kiteljesedésének, de az én primitív gondolkodásom mégiscsak azt mondja, hogy igenis a családnak a feladata lelkileg-mentálisan ép és egészséges gyerekek fölnevelése. Annak pedig egyik, de nem kizárólagos eszköze a kontroll. És erre azért nagyrészt még csak ez a társadalmi intézmény képes.

Voltak fantasztikus tanáraim. Sokat tanultam tőlük, nemcsak betűt, de életet is. Elmondásuk szerint – és fiatal pályakezdők is adnak ilyen jelzéseket – mostanra olyan emberanyaggal kell dolgozniuk, amelyik habozás nélkül küldi el őket az anyjukba, ha éppen facebookozni akarnak matek helyett. Felesleges sorolni annak a mérhetetlen agressziónak és kiüresedésnek a példáit, amely a tanárokat – amúgy mindannyiunkat – teszteli nap mint nap.

S itt kapcsolódik be a történetbe az a vágy, hogy a szórakozó fiatalok figyelmeztessék egymást a veszélyekre. Régóta valamilyen destruktív ösztön ki- és megélése figyelhető, aminek semmi köze a szórakozáshoz. Kétkedőnek érdemes egyszer kimozdulnia a budapesti éjszakába és picit szemügyre venni a hullarészeg tizenöt-tizenhat éves kölyköket. Fiúk-lányok olyan vehemenciával csapatják az estét, ami a kívülállóban inkább félelmet és távolságtartást generál. Nem a sarokba hányásról beszélek, az benne van a pakliban, hanem arról a paradoxonról, amit egyszerre jellemez a düh, az egoizmus és valami hideg üresség.

Előbb posztolják a balesetet, mint hogy mentőt hívnának. Ezektől elvárni, hogy segítsék egymást a bajban, ráadásul preventív módon, vágynak tökéletes. Valóságnak meg sírnivaló.

További posztok itt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.