Nem kell bejelenteni, ha indul a gyerekprojekt

Micike odamegy a cégvezetőhöz és közli vele, hogy „főnök, úgy döntöttünk a férjemmel, hogy holnaptól indul a gyerekprojekt”.

Muki
2014. 06. 01. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehet szövegelni összevissza. A magánélet szentsége – magasztos, de mára kiüresedett toposz ez – egyre inkább veszít az önmagát megvédeni hivatott képességeiből. A törvény betűje általában szépen leírja, hogy kinek milyen jogai vannak, de mintha a kötelezettségek érvényesítése sokkal zökkenőmentesebb lenne. Persze, hogy idézzem az egyszerűnek nevezett ember szólamait, ha pénzed van, jogod is van. Erősebb kutya. Amúgy mindig is azt mondtam: a jogok és kötelezettségek kényes egyensúlyára való törekvés a legfontosabb. Hogy ez mennyire érvényesül a mindennapokban, azt mindenki szűrje le a saját életéből, amikor olyan szituációkban próbál meg „túlélni”, ahol vagy a pálya lejt oda, vagy az erőviszonyok súlyosan kiegyenlítetlenek.

A magánélet és a kötelezettségek kapcsolata e pillanatban az Alkotmánybíróság minapi döntése nyomán kapcsolódik össze. „Az ombudsman indítványára indult eljárásban az Ab megállapította, hogy a gyermekvállalás szándéka, az ennek érdekében vállalt emberi reprodukciós eljárással – lombikbébiprogrammal – összefüggő kezelés, illetve az ennek eredményeként vagy természetes úton bekövetkezett várandósság mindaddig, amíg annak nincsenek külső jelei, a gyermeket vállaló nő magán- vagy intim szférájába tartozó körülmény, és mint ilyen, ki van zárva minden állami beavatkozás alól. Az erre vonatkozó adatok munkáltató részére való kötelező kiszolgáltatásának törvényi előírása a magánszférába való beavatkozás” – fejtette ki álláspontját az Alkotmánybíróság a Munka Törvénykönyve ide vonatkozó rendelkezésével kapcsolatban. Nagyon helyesen.

A magánélet, már a kifejezés is erre utal, történéseinek mibenléte, annak eredője és céljai normális esetben nem tartoznak harmadik félre csak önkéntes közlés alapján. Így – ahogy erre az Ab-döntés is rávilágított – egy munkáltató ilyen célú információéhsége mindig is hatalmi pozícióból valósul meg.

Az már a társadalmak bizonyos és olykor egyre szélesedő rétegeinek súlyos értékvesztését és önimádatát mutatja, hogy boldog boldogtalan teszi közszemlére életének minden rezdülését a közösségi oldalakon, hogy aztán majd, amikor mondjuk egy állásinterjú alkalmával, az orra alá dörgölik, még ő legyen felháborodva.

De amire most az Ab döntése irányul – annak védelmére –, az az egyik legszenzitívebb dimenziója az életnek, aminek épen hagyása végül is össztársadalmi érdek. Amikor valaki elhatározza, hogy gyermeket szeretne, majd a fogantatás ténye bizonyossá válik, az a legprivátabb és legszentebb életesemények egyike, és annak közlése egy felsőbb entitással azon melegében, kényszer hatása, de legalábbis hátrányok elszenvedése miatt, mégis csak a pozícióval való visszaélés. Mint ahogy állásinterjúkon is egyre komolyabban és megalázóbban vájkálnak a sokszor, sőt állandóan, kiszolgáltatott helyzetben lévők magánéletében. A privát szféra kényszerrel történő feltárása a retorzió elkerülése érdekében. Abszurd jelenet: Micike odamegy a cégvezetőhöz és közli vele, hogy „főnök, úgy döntöttünk a férjemmel, hogy holnaptól indul a gyerekprojekt”. Talán még azt is megkérdezik tőle, hogy hányszor próbálkoznak egy héten. Nagy kár egy valóban jó családpolitika kútjába ily módon csepegtetni a vitriolt.

Mindez egyben le is képezi a kis magyar valóságot, ahol nemhogy a szó elszáll, de egyre többször az írás sem marad meg. És a kirúgás esetén a kérdés az lesz, hogy vajon kinek kell bizonyítani a bíróságon, hogy ez a közlés valóban megtörtént. Aha.

További posztok itt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.