A magyar válogatottnak van három pontja, Izlandnak és Portugáliának egy-egy, Ausztria még nem szerzett pontot a mi csoportunkban. Ha a második játéknapon Magyarország legyőzi Izlandot, biztosan továbbjut a nyolcaddöntőbe, döntetlen esetén jó eséllyel meglehet az egyik legjobb harmadik hely és a vele járó továbbjutás.
Bernd Storck, a magyar válogatott szövetségi kapitánya számtalanszor hangsúlyozta, hogy a regenerálódás a kulcsa mindennek. A norvégok elleni pótselejtező előtt a szakmai stáb vért vett a csapat tagjaitól, rendszeresen mérik a futballisták tejsavszintjét, a kapitány naprakész a játékosok terhelhetőségével kapcsolatban.
Így győztünk Ausztria ellen:
Természetesen előre tervezett, tudatos húzás volt, hogy az oslói 1-0 után három poszton is cserélt a budapesti pótselejtezőn. Ráadásul győztes csapaton változtatott, igaz Gera sárga lapok miatt hiányzott a visszavágóról. A helyzet hasonlít a novemberi pótselejtezőhöz, annyiban feltétlenül, hogy Storckot ismerve több változtatás lesz az osztrákverő csapatban. Több okból is: teljesen más típusú ellenfél Izland, mint Ausztria – erről a pénteki sajtótájékoztatón is szót ejtett a német mester –, a friss emberek pedig elsőbbséget élvezhetnek a mai meccsen.
Bernd Storck egyszer megjegyezte, hogy azok nyilatkoznak a mérkőzés előtt, akik nagy valószínűséggel kezdenek a másnapi találkozón. Elek Ákos ott volt a pénteki sajtótájékoztatón, amiből egyenesen következik, hogy a Nagy–Gera kettős valamelyike nem lesz ott a pályán a kezdésnél.
Nagy Ádám bámulatos hatékonysággal passzolt Ausztria ellen, Gera Zoltánnál mindig jó helyen volt a labda, ráadásul ő előre hatékonyabb, mint fiatal fradista klubtársa. Kérdés, hogy kapitány megbontja-e a jól működő kettőst. Elek jelenléte alapján igen. Ha ez valóban bekövetkezik, akkor ennek Gera lehet a kárvallottja.
Fiola Attila helyettesítéséről hosszabban írtunk korábban, az ő „dublőre” is kérdéses. Fontosabb a középpálya és a támadósor összetétele. Lehet, hogy Storck a középpálya közepére vezényli a két védekező emberét, egy 4-4-2-es vagy 4-4-1-1-es formáció pedig megbonthatja az izlandi csapatot. Előbbi esetben a két csatár, Nikolics és Szalai vagy Priskin lehet. Ha az árnyékékes formáció lesz a befutó, akkor Kleinheisler játszhat az ék mögött, esetleg Nikolics.
Izland nagyon masszív 4-4-2-es hadrenddel próbálkozik majd. A futómennyiség, főként ebben a rendszerben, sokat számít, a robotoló, labdaszerzésre épülő játék a belső tengelytől követel komoly teljesítményt. Elek ilyen megközelítésben kihagyhatatlan a csapatból. Storck meglepő húzásairól már többször értekeztünk, nem volnánk meglepve, ha az előbbiek közül választana felállást.
A mai ellenféllel szemben van mit törlesztenünk: tíz meccsből háromszor kikaptunk, zsinórban 1992 és 1995 között. Legutóbb 2011-ben találkoztunk ellenük, az Egervári-féle, szerethető válogatott 4-0-ra győzött. Ez nem több, mint támpont. Elek Ákos is elmondta, hogy annak idején nem számítottak ilyen gyenge ellenfélre. A ma esti meccs után biztos nem mond ilyet a középpályás.
A mérkőzés helyszíne, Marseille a magyar futballban a romlás szinonimája. 1969-ben ebben a városban kapott ki a válogatott 4-1-re a Csehszlovákia elleni vb-pótselejtezőn. Utána hangzott el az ominózus mondat – „A mi időnk lejárt!” – a 28 éves Mészöly Kálmántól, aki azután nem is játszott többé a válogatottban. Marseille idén nem a véget és a lejárt időt jelképezi, sokkal inkább egy többszakaszos út második állomását jelenti. Ma este az is kiderülhet, hány megállóból áll idén a magyarok franciaországi útja.