Brazília a világbajnokságok történetének legsikeresebb válogatottja öt világbajnoki címmel és egyedüliként a világon eddig az összes világbajnokságon is részt vett. A válogatottól a brazil átlagember minden vébén elvárja az aranyérmet, más eredmény egyértelműen kudarc. Most, hogy Neymarék házigazdák lesznek, a válogatotton csak fokozódik a nyomás.
Kapusok: Jefferson (Botafogo), Júlio César (Toronto FC – kanadai), Víctor (Atlético Mineiro)
Védők: Dani Alves (Barcelona – spanyol), Dante (Bayern München – német), David Luiz (Chelsea – angol), Henrique (Napoli – olasz), Maicon (Roma – olasz), Marcelo (Real Madrid – spanyol), Maxwell (PSG – francia), Thiago Silva (PSG – francia)
Középpályások: Fernandinho (Manchester City – angol), Hernanes (Internazionale – olasz), Luiz Gustavo (Wolfsburg – német), Oscar (Chelsea – angol), Paulinho (Tottenham Hotspur – angol), Ramires (Chelsea – angol), Willian (Chelsea – angol)
Támadók: Bernard (Sahtar Doneck – ukrán), Fred (Fluminense), Hulk (Zenit – orosz), Jo (Atlético Mineiro), Neymar (Barcelona – spanyol)
Május elején Luis Felipe Scolari, a válogatott szövetségi kapitánya, 800 újságíró jelenlétében hirdette ki a brazilok 23-as vb-keretét. A korábbi keretektől eltérően most elmaradt a már-már megszokott össznépi felháborodás, pedig kimaradt Brazília két aktív rajongásig szeretett aranylabdása, Kaká és Ronaldinho.
A válogatott első számú sztárja a Barcelona ásza, Neymar. Az ifjú csillag nem igazán futott jó szezont a katalán fővárosban, és ezek után kell vállára venni a csapatot. A brazilok „seleção” néven emlegetik a válogatottat, akiknek alapvetően a támadófoci jellemzi a játékukat, ugyanakkor egy Marcelo – David Luiz – Thiago Silva – Dani Alves védőnégyest a világ bármelyik válogatottja elfogadna. A védekezés és a csapat gyenge pontja lehet a kapusposzt. Júlio César az Internazionale egykori hálóőre napjainkban Kanadában véd, az MLS-t pedig nem nevezhetjük topbajnokságnak. Azonban a kapus rutinjával sok mindent pótolhat.
A szövetségi kapitány, Luiz Felipe Scolari, mindent megnyert klubszinten, amit brazil csapattal Dél-Amerikában meg lehetett nyerni. Ezenkívül világbajnok és Konföderációs Kupa-győztes a brazil válogatottal, Eb-ezüstérmes, vb-elődöntős a portugálokkal.
A horvátok lemaradtak a 2010-es világbajnokságról, Brazíliába pedig az európai selejtezők A-csoportjának második helyéről jutottak ki, a kvartettet veretlenül megnyerő belga csapattól jócskán elmaradva. A selejtezőcsoport eredménye előrevetíti, hogy ez a válogatott jóval elmarad az 1998-as vb-bronzérmes csapattól.
Kapsusok: Stipe Pletikosa (Rostov – orosz), Danijel Subasic (Monaco – francia), Oliver Zelenika (Lokomotiva Zagreb)
Védők: Darijo Srna (Shakhtar Donetsk – ukrán), Domagoj Vida (Dynamo Kiev – ukrán), Sime Vrsaljko (Genoa – olasz), Danijel Pranjic (Panathinaikos – görög), Vedran Corluka (Lokomotiv Moscow – orosz), Dejan Lovren (Southampton – angol), Gordon Schindelfeld (Panathinaikos – görög)
Középpályások: Luka Modric (Real Madrid – spanyol), Ivan Rakitic (Sevilla – spanyol), Mateo Kovacic (Inter Milan – olasz), Marcelo Brozovic (Dinamo Zagreb), Ognjen Vukojevic (Dynamo Kiev – ukrán), Ivan Mocinic (Rijeka), Sammir (Getafe – spanyol)
Támadók: Mario Mandzukic (Bayern Munich – német), Nikica Jelavic (Hull City – angol), Ivica Olic (VfL Wolfsburg – német), Eduardo Da Silva (Shakhtar Donetsk – ukrán), Ivan Perisic (VfL Wolfsburg – német), Ante Rebic (Fiorentina – olasz)
A válogatottból négy játékost emelnénk ki: a friss BL-győztes Luka Modricot, a BL-címmel rendelkező, Mario Mandzukicot, a Sevilla kreatív játékáért felelős Ivan Rakiticet és az Internazionale támadógépezetének egyik „agyát”, Mateo Kovacicot. Azonban Mandzukic, aki reklámfogásként meglógott az edzőtáborból, eltiltás miatt lemarad a brazilok elleni nyitómeccsről. Nem véletlen, hogy a támadószekcióból választottunk embereket, ugyanis ez lehet a horvát csapat fő ereje és egyben Achilles-ína. Ugyanis ha a fent említett négyesből kiesik egy ember, akkor bajba kerülhet délnyugati szomszédunk.
Gyenge pont lehet a védelem, aminek meghatározó tagja a Sahtar Donyeck védője, Dario Srna, aki jelentősen elmarad korábbi sebességétől, míg a Bayern Münchenben is megforduló Daniel Prjanic kényszerből szerepel a balhátvéd posztján. A hátsó szekció sebezhetőségét tovább rontja, hogy az óriási rutinnal rendelkező Josip Simunicot a nemzetközi szövetség 10 mérkőzésről eltiltotta, mert a selejtezősorozat végén a mámor pillanatai közben az usztasák jelmondatával köszöntötte a szurkolókat. Mindezek fényében is esélyes a válogatott a második – továbbjutó – pozícióra.
A horvátok szövetségi kapitánya az egykori kitűnő labdarúgó, Niko Kovac. A szövetségi kapitány még csak 42 éves, így a vb legrutintalanabb kapitányát tisztelhetjük személyében.
Mexikó csak nagy kínszenvedések árán – pótselejtezővel – jutott ki Brazíliába. A szövetség a válogatott élén folyamatosan váltogatta a kapitányokat, míg végül Miguel Herrera vezetésével és Új-Zéland magabiztos legyőzésével sikerült teljesíteni a kitűzött célt. Mexikói vélemények szerint a szövetségi kapitány azért tudott egy többé-kevésbé ütőképes válogatottat kiállítani, mert eltávolította a légiósokat.
Kapusok: Jesus Corona (Cruz Azul), Guillermo Ochoa (Ajaccio – francia), Alfredo Talavera (Toluca)
Védők: Rafa Márquez (León), Diego Reyes (Porto – portugál), Miguel Layun (América), Paul Aguilar (América), Andrés Guardado (Leverkusen – német), Héctor Moreno (Espanyol – spanyol), Francisco Rodríguez (América), Carlos Salcido (Tigres UANL)
Középpályások: Carlos Pena (León), Héctor Herrera (Porto – portugál), Isaac Brizuela (Toluca), Marco Fabián (Cruz Azul), Juan Carlos Medina (América), Luis Montes (León), José Juan Vázquez (León)
Támadók: Javier „Chicharito” Hernández (Manchester United – angol), Giovani dos Santos (Villarreal – spanyol), Raúl Jiménez (América), Alan Pulido (Tigres), Oribe Peralta (Santos Laguna)
A válogatott támadószekciójában nagyítóval kell keresnünk a magas játékosokat, így nem véletlen, hogy gyors, rövid passzokkal jutnak el az ellenfél kapujáig. Természetesen nem szabad elfelejtkeznünk Javier „Chicharito (Borsócska)” Hernándezről, az ebben az idényben leszerepelt Manchester United csatáráról, akit legtöbbször a kispadon felejtett az angol csapat edzője. Így kérdéses, hogy ő milyen állapotban lesz a világbajnokság ideje alatt, pedig neki van a legjobb meccs/gól mutatója a csapatban.
Azonban ettől is nagyobb probléma, hogy a zöld mezeseknél játszanak a csoport leglassabb védői. Ennek megfelelően a többi játékosnak szinte emberfeletti teljesítményt kell nyújtania: megakadályozandó, hogy a hátsó csapatrészre nyomás nehezedjen.
Kérdéses, hogy az „El Piojo” (a Tetű...) becenévre hallgató szövetségi kapitány miként tudja majd áthidalni ezeket a problémákat.
Minden vb-n felmerül az a kérdés, melyik afrikai csapat tud majd nagyot alkotni a tornán. A kameruni keretre tekintve azonban már most nagy valószínűséggel kijelenthetjük, hogy a brazíliai torna nem a Samuel Eto’óék vb-je lesz.
Kapusok: Charles Itandje (Konyaspor – török), Sammy Ndjock (Fethiyespor – török), Loic Feudjou (Coton Sport)
Védők: Allan Nyom (Granada – spanyol), Nounkeu Dany (Besiktas – török), Cédric Djeugoue (Coton Sport), Aurélien Chedjou (Galatasaray – török), Nicolas Nkoulou (Marseille – francia), Henri Bedimo (Lyon – francia), Benoit Assou-Ekotto (QPR – angol)
Középpályások: Enoh Eyong (Antalyaspor – török), Jean Makoun (Rennes – francia), Joel Matip (Schalke – német), Stéphane Mbia (Sevilla – spanyol), Landry Nguemo (Bordeaux – francia), Alexandre Song (Barcelona – spanyol), Edgar Salli (Lens – francia)
Támadók: Samuel Eto'o (Chelsea – angol), Éric-Maxime Choupo-Moting (Mainz – német), Benjamin Moukandjo (Nancy – francia), Vincent Aboubakar (Lorient – francia), Pierre Achille Webo (Fenerbahce – török), Fabrice Olinga (Zulte Waregem – belga)
Ha már Eto’o. A válogatott még mindig túlságosan függ a Chelsea csatárától, akiről – ha hiszünk José Mourinhónak – azt sem tudjuk, hogy hány éves. Támadásban nem igazán jöttek a gólok az elmúlt meccseken. Igaz, a védelmet – a Portugáliától elszenvedett 5-1-es meccs kivételével – nem nagyon izzasztották meg az ellenfelek, és azt leszögezhetjük, hogy futóversenyben nem nagyon fogják tudni megverni a kameruni védelmet. Bár a németek elleni felkészülési meccsen, amely 2-2-re végződött, felfedezhettünk pozitív jeleket a csapat játékában. Például nem csak Eto’o rúgott gólt.
Miközben a Szelídíthetetlen Oroszlánok német szövetségi kapitánya, Volker Finke, a csapatot próbálja minél jobb állapotba hozni, addig a kameruni sajtó nekiesett a válogatott tagjainak, akik a médiamunkások szerint túlzó pénzügyi igényekkel álltak elő. Sajtóértesülések szerint a játékosok a világbajnoki részvételért cserébe fejenként 120 millió közép-afrikai valutaközösségi frankot (55 millió forintot) követeltek, miközben a kameruni kormány ennek a harmadát ajánlotta május 20-án, s azon azóta csak minimálisan emelt.