Cáfolják, de attól még kísért a múlt

Jürgen Klinsmann és Joachim Löw is azt hangoztatja, hogy a csapata nyerésre játszik a német–amerikai meccsen.

2014. 06. 26. 8:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazi presztízsmeccset játszik ma Németország és az Egyesült Államok, a korábbi német, jelenleg amerikai szövetségi kapitány, Jürgen Klinsmann és egykori segédje, egyben utódja, Joachim Löw együttese.

Klinsmann és Löw ráadásul jó barátok, ami most roppant veszélyes lehet. A döntetlen ugyanis mindkét csapatnak tökéletesen megfelel. A németek csoportelsőkként jutnak tovább, de Klinsmann-nak sem veszik a fejét Kaliforniában, ha az USA „csak” másodikként lép a nyolcaddöntőbe.

A futballtörténelemben feljegyeztek már néhány olyan mérkőzést, amelyen a mindkét fél boldogulását jelentő eredmény született. Ezek közül az egyik legemlékezetesebb éppen a németekhez fűződik.

Az 1982-es világbajnokságon a 2. csoport utolsó, NSZK–Ausztria-összecsapásán az egygólos német győzelem e két gárda továbbjutását ígérte Algéria kárára. Hrubesch már a 10. percben beállította a végeredményt, utána a két csapat játékosai a felezővonalat se nagyon voltak hajlandók átlépni, sétálgattak és passzolgattak a pálya középső harmadában, támadásba véletlenül sem lendültek, nehogy gól szülessen. Ebből okulva a FIFA 1986 óta a csoportkör utolsó meccseit csoportonként ugyanarra az időpontra írja ki.

A 2004-es Európa-bajnokságban pedig a C csoport 3. fordulójában „egészen véletlenül” Dánia és Svédország játszott 2–2-es döntetlent, így kipörgetve a szintén ötpontos olaszokat.

A szerdai sajtótájékoztatón természetesen mindkét kapitányt elsősorban arról faggatták, döntetlen lesz-e a végeredmény, amire a barátságuk külön garanciát adhat.

„Igen, barátok vagyunk, jól ismerjük egymás szakmai felfogását is, de természetesen győzelemre játszunk, mert ezt diktálja a mentalitásunk – jelentette ki határozottan Klinsmann, majd honfitársaihoz is intézett bátorító szavakat: – Németországban születtem, a szüleim is németek, ízig-vérig német vagyok, természetesen szurkolok a német válogatottnak a világbajnokságon. Ám ezen a mérkőzésen a saját feladatommal kell törődnöm.”

Löw hasonló szellemben reflektált: „A sajtónak jó téma kettőnk csatája, de számomra ez is csupán egy fontos mérkőzés lesz. Klinsmann-nal kitűnő, baráti a kapcsolatunk, ami nem sérülhet, de ezen a meccsen mindketten nyerni akarunk.”

Szóba került a már idézett 1982-es eset, amire Löw így reagált: „A mai játékosok többsége meg sem született, amikor azt a találkozót játszották, de hogy egyikük sem látta, abban egészen biztos vagyok. Semmi hatása sincs a jelenre.”

Joachim Löw alábecsüli a kollektív tudatalatti jelentőségét

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.