Van Gaal előhírnöke Kemény Dénes volt Sydney-ben

Nem is egy magyar edző megcsinálta azt, amit Louis van Gaal, csak nem mindenkinek jött be a kapuscsere

Ch. Gáll András
2014. 07. 08. 0:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár korai végeredményt hirdetni, Louis van Gaal valószínűleg megnyerte a szövetségi kapitányok labdarúgó-világbajnokságát. Ettől persze még minden további nélkül kieshet szerdán a holland válogatott Argentínával szemben, de a Costa Rica elleni negyeddöntő 120. percében, a tizenegyespárbaj előtt kapust cserélni – a „hidegen”, vb-tapasztalat nélkül beküldött Tim Krul kétszer is hárított – elképesztő edzői húzás volt. Mondhatnánk példátlant is – ám akár a magyar sport történelméből is sorolhatunk hasonló eseteket.

Jasper Cillessen lefelé jövet dühében belespinyózott egy vizespalackba. Nem csoda, hiszen 0–0-ra „hozta” a Costa Rica elleni meccset, a hosszabbítás hajrájában kapitális ziccert védett, józan ésszel képtelenség felfogni, miért kellett lecserélni. Az edzőzsenik azonban rendre feszegetik a józan ész határait, és Louis van Gaalt esetleges, még az ajaxos időkből táplálkozó ellenszenveink dacára e kategóriába sorolhatjuk. Ahhoz, hogy valaki ilyen lépésre szánja el magát, a roppant csavaros elmén túl irigylendő magabiztosság és – bármily meghökkentő – komoly alázat szükséges. A „tutista” tréner ugyanis soha nem adna maga ellen ilyen támadási felületet; ha Krul öt sima gólt kap, Van Gaalt verbálisan keresztre feszítik, míg Cillessennel jóval kevesebbet kockáztatott volna. Csakhogy ő nem a saját érdekeit méricskélte, hanem a csapatéit.

Utóbb Krul fizikai paramétereivel, magasságával, nagyobb fesztávolságával indokolta döntését, de nem kizárt, hogy a riválist is sokkolni akarta, sőt talán az sem, hogy a hosszabbítás során a kispadon Krul már abból készült, egy körrel korábban hova rúgták a büntetőket a karibiak a görögöknek.

További találgatás és hüledezés helyett érdemes felidézni, hogy a magyar labdarúgás történetében is akadt legalább egy, minden külső szemlélő számára érthetetlen kapusváltás. Illovszky Rudolf 1973 tavaszán, a svédek elleni, sorsfordító vb-selejtezőre az amúgy megbízható, de válogatott újonc Bicskei Bertalant állította a háló elé, és az ő fájdalmas hibái is hozzájárultak a 3–3-as döntetlenhez és kiesésünkhöz. Rudi bácsiról pedig, bármilyen remek szakember is volt, bármit is ért el a Vasassal, nekem sajnos mindig ez a fiaskó fog elsőként eszembe jutni.

A vízilabdázókkal három olimpiai bajnoki címet besöprő Kemény Dénes pályaívét ellenben egy kapuscsere emelte a magasba. A sydneyi játékok elődöntőjében, a jugoszlávok ellen ugyanis egyszer csak lekapta a kiváló, de esztendőnként egy „lyukas” mérkőzést produkáló Kószt, és beküldte a zöldfülű Szécsit, akinek onnantól gyakorlatilag nem lehetett gólt lőni. Aztán Pekingben, a harmadik arany felé vezető úton a Montenegró elleni elődöntőben már a rutinos róka Szécsit váltotta fel Gergely Istvánnal, ismét csak tökéletes ráérzéssel.
A kézilabda-irányítóként és edzőként is különleges, fiatalon elhunyt Tóth László egy ízben a lélektani hadviselés csodafegyverét vetette be. Történt, hogy a 2005-ös – magyar bronzzal zárult – férfi junior vb kulcsmeccsén, az ellenfél hetese előtt látványos mozdulatokkal magához intette a kapusát, és hosszasan magyarázott neki. Valójában, mint utóbb kiderült, azt mondta, „Figyeljen, fogalmam sincs, hová fog lőni az ellenfél, de ő azt hiszi, mindent pontosan tudunk róla, nézzen rá, máris annyira elbizonytalanítottuk, hogy biztosan védeni fog” – és védett is.

Mint Krul, kétszer, szombat éjjel. Talán nem nagyobb edzői és játékosbravúrral, de összehasonlíthatatlanul nagyobb nemzetközi visszhanggal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.