Az orvosi kamara múlt heti közleménye szerint jogszabályi intézkedésekre van szükség azok ellen a magánorvosok ellen, akik tisztességtelenül, etikátlanul és félrevezetően hirdetik szolgáltatásaikat. A különféle akciókat és kuponokat kínáló oldalak egyik legnépszerűbb részei az egészségügyi szolgáltatásokat kínáló rovatai. Fogfehérítés. babaultrahang, mellplasztika, állapotfelmérés.
Egy korábbi interjúban Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke az MNO-nak elmondta, alacsony összegekért hirdetett magánorvosi szolgáltatások kimondottan károsak tudnak lenni, mivel az emberi szervezet láthatja kárát. De mi az orvosi kamara etikai kódexének az álláspontja?
Részlet a Magyar Orvosi Kamara etikai kódexéből, 26.1. (4): „Tilos a szolgáltatás igénybevételére ösztönző anyagi érdeket szolgáló, a beteget megtévesztően befolyásoló hirdetés. Az előírás vonatkozik valamennyi lehetséges módon közzétett hirdetésre, beleértve az elektronikus adathordozókat is. A vizuális megjelenés nem lehet harsány, nem alkalmazhat sokkoló effektusokat, de alkalmazkodhat a média jellegzetes képi világához, azonban kizárólag a beteg tájékoztatását szolgáló anyagra korlátozódhat.”
A kamara etikai kódexe egyértelműen fogalmaz, ez alapján nem igazán találkozhatnánk a kuponos oldalakon feltüntetett magánorvosi rendelők és más magánkórházak akcióival. Hirdetni csak prevenciós, azaz megelőző jelleggel lehet, nem lehet cél a vizsgálatok szaporítása, a gyógyszerfogyasztás növelése, csak egészségi állapot megóvása, javítása céljából. A kérdés adott: ennek ellenére hogyan találkozhatunk az akciós mellműtétekkel és társaival az interneten úgy, hogy az homlokegyenest szembemegy az orvosi kamara etikai előírásaival?
– Jelenleg nincs olyan hatóság, amely napi szinten ellenőrizné ezeket a hirdetéseket. Az állampolgár tehet feljelentést az orvosi kamaránál, az egészségügyi minisztériumban vagy a reklámszövetségnél azáltal a kifogásolt egészségügyi hirdetés kapcsán – válaszolt kérdésünkre Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Az ilyen szolgáltatásokat igénybe vevő emberek jelenleg a szájhagyomány és az internetes fórumok segítségével tudják tájékoztatni egymást egyik vagy másik magánorvosi szolgáltatás minőségéről, de jelenleg nincs olyan hatóság, amelyik hivatásszerűen ellenőrizné ezen szolgáltatások jogi vagy etikai vonatkozásait.