Bemutatjuk az internetes átverések királyát

„Nem tehetsz semmit ellenem! A rendőrség sem tud mit kezdeni velem” – nevetett a csaló az őt felkereső áldozatán.

2014. 05. 11. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A hirdetésben ez állt: »Eladó HTC One okostelefon, az ára 1400 kuna (56 000 forint – a szerk.)«. Az eladó – bizonyos Milan Udorovic – a magyar határhoz közeli, Peteranec nevű faluból adta fel a hirdetést. Semmi sem ébresztette fel a gyanúmat, hogy ez átverés lehet. Átutaltam az összeget, pár nap múlva érkezett egy csomag, amiben egy ősrégi, 1998-as Samsungot találtam. Felhívtam az eladót, de kinevetett. »Nem tehetsz semmit ellenem! A rendőrség sem tud mit kezdeni velem«” – mesélte a sorozatos internetes átverés egyik károsultja. A 30 éves zágrábi informatikus végül személyesen is elutazott a hirdetőhöz, és nagy nehezen visszaszerzett 1000 kunát. Minderről a zágrábi Jutarnji list (Reggeli Újság) hírportálja számolt be.

A kárvallott informatikus így folytatta: „Elmentem a rendőrségre feljelentést tenni, de semmit sem tehetnek. 2000 kuna (80 000 forint) alatt nem kezdenek el nyomozni.”

A Jutarnji list munkatársai nem voltak sem restek, sem félősek, elmentek Peteranecbe, hogy beszéljenek a szélhámossal. Ő ugyan nem jött elő a házából, így csak a falubeliektől kaptak némi információt. Udorovic állítólag a délszláv polgárháború előtt költözött a településre, a munkanélküli-segélyt minden hónapban felveszi, miközben a szóbeszéd szerint van vagy 7 háza, 15 gyereke és többen gyanítják, hogy illegális kutyakereskedelemmel is foglalkozik, de az állatorvosnak nem fizetett, amikor segítségre volt szüksége.

A horvát újságírók sem találtak megoldást, amit a károsultaknak ajánlhattak volna. Talán polgári perben tudnának egyenként  érvényt szerezni jogos követelésüknek, de az túlságosan drága a kár összegéhez és a várható eredményhez képest. Így a csaló él és virul, mindenkinek az arcába röhög.

Amint arról az MNO beszámolt, Magyarországon is egyre több csaló specializálja magát a naiv internetezőkre, akik a legkisebb gyanú nélkül utalják el az apróhirdetési oldalakon mélyen áron alul kínált telefonokra, konzoljátékokra vagy babakocsikra a feltüntetett vételárat. Az MNO elmondta azt is, hogy mit lehet tenni, ha már megtörtént a baj, de érdemesebb az utalás előtt aprólékosan tájékozódni. A legfontosabb ugyanis megelőzni, hogy internetes csalás áldozatává váljunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.