„A hirdetésben ez állt: »Eladó HTC One okostelefon, az ára 1400 kuna (56 000 forint – a szerk.)«. Az eladó – bizonyos Milan Udorovic – a magyar határhoz közeli, Peteranec nevű faluból adta fel a hirdetést. Semmi sem ébresztette fel a gyanúmat, hogy ez átverés lehet. Átutaltam az összeget, pár nap múlva érkezett egy csomag, amiben egy ősrégi, 1998-as Samsungot találtam. Felhívtam az eladót, de kinevetett. »Nem tehetsz semmit ellenem! A rendőrség sem tud mit kezdeni velem«” – mesélte a sorozatos internetes átverés egyik károsultja. A 30 éves zágrábi informatikus végül személyesen is elutazott a hirdetőhöz, és nagy nehezen visszaszerzett 1000 kunát. Minderről a zágrábi Jutarnji list (Reggeli Újság) hírportálja számolt be.
A kárvallott informatikus így folytatta: „Elmentem a rendőrségre feljelentést tenni, de semmit sem tehetnek. 2000 kuna (80 000 forint) alatt nem kezdenek el nyomozni.”
A Jutarnji list munkatársai nem voltak sem restek, sem félősek, elmentek Peteranecbe, hogy beszéljenek a szélhámossal. Ő ugyan nem jött elő a házából, így csak a falubeliektől kaptak némi információt. Udorovic állítólag a délszláv polgárháború előtt költözött a településre, a munkanélküli-segélyt minden hónapban felveszi, miközben a szóbeszéd szerint van vagy 7 háza, 15 gyereke és többen gyanítják, hogy illegális kutyakereskedelemmel is foglalkozik, de az állatorvosnak nem fizetett, amikor segítségre volt szüksége.
A horvát újságírók sem találtak megoldást, amit a károsultaknak ajánlhattak volna. Talán polgári perben tudnának egyenként érvényt szerezni jogos követelésüknek, de az túlságosan drága a kár összegéhez és a várható eredményhez képest. Így a csaló él és virul, mindenkinek az arcába röhög.
Amint arról az MNO beszámolt, Magyarországon is egyre több csaló specializálja magát a naiv internetezőkre, akik a legkisebb gyanú nélkül utalják el az apróhirdetési oldalakon mélyen áron alul kínált telefonokra, konzoljátékokra vagy babakocsikra a feltüntetett vételárat. Az MNO elmondta azt is, hogy mit lehet tenni, ha már megtörtént a baj, de érdemesebb az utalás előtt aprólékosan tájékozódni. A legfontosabb ugyanis megelőzni, hogy internetes csalás áldozatává váljunk.