Hitelelengedés: hogyan mentesülhetünk az adófizetés alól?

Az árfolyamgátból adódó könnyítés adómentes, de mi a helyzet a többi esettel?

tt
2014. 06. 01. 9:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy megkönnyebbülés lehet az adós számára a pillanat, amikor a bank elengedi a hiteltartozás egy részét. Viszont nem árt figyelembe venni azt a tényt, hogy a tranzakció adóköteles is lehet. Mikor és mennyi adót kell fizetni a könnyítés után, és milyen esetben lehet adómentes a tartozás elengedése?

Az MNO által megkérdezett adószakértő is megerősítette a tényt, miszerint az elengedett összeg után az adósnak 16 százalékos személyi jövedelemadót, míg a banknak az összeg után járó egészségügyi hozzájárulást (eho) kell fizetnie az államkasszába.

A jelenlegi gyakorlat szerint négy olyan eset áll fenn, amikor a hitelező pénzintézet elengedi a hiteltartozás egy részét, vagy akár annak egészét:

– állam által hozott szabályozás (árfolyamgát, végtörlesztés) esetén;
– a tartósan nem fizető adós banki megegyezés utáni adósságelengedése esetén;
– a bank kivonulása esetén;
– a Nemzeti Eszközkezelőhöz átkerült ingatlan esetében.

Az adófizetés alól több módon lehet mentesülni, viszont vannak olyan esetek, amelyek fennállása miatt bizony bele kell nyúlni a pénztárcába.

Az adófizetés alól mentesülnek azok, akik éltek az árfolyamgát lehetőségével, vagy a hitelügyletben szereplő  ingatlant a Nemzeti Eszközkezelő vette át. Ezekben az esetekben automatikusan jár az adómentesség.

Abban az esetben viszont fizetni kell, ha nem teljesülnek az szja-törvényben foglalt feltételek.

A pénzügyi intézmény belső szabályzatában egyértelműen lefektetik a hitel elengedésének szabályait. Az egyenlő bánásmódban részesítés elve szerint kell eljárniuk, tehát az adós és a hitelező felé is egyenlő arányban kell megosztani az elengedett összeg arányát, és nem lehet sem kisebb, sem nagyobb arányeltérés. Független felek között kerül sor a műveletre, vagyis a hitelelengedés során az ügyletben szereplő bank alkalmazottainak és vezetőinek nem lehet adómentességet biztosítani, lévén érintettek az ügyben.

2014 januárjától már nemcsak a lakás- és jelzáloghitelesek mentesülhetnek a könnyítésből származó adófizetés alól, hanem minden pénzkölcsönt érint a mentesség, amennyiben a fenti pontok nem állnak fenn.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.