Most kiderül, kinek van joga a helyszínen bírságolni

A helyszíni bírságolás soha nem jelent egyet a bírság helyben, készpénzben történő beszedésével.

tt
2014. 06. 12. 10:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áladóellenőrök járják az országot, s a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nevében büntetik azokat a kereskedőket, akik a vásárlók kérésére a nagyobb címletű bankjegyeket kisebbekre váltják fel – írtuk meg korábban. A csalók arra hivatkozva osztják a százezer forintos büntetéseket, hogy a pénzváltás banki tevékenységnek minősül.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal a helyszínen – fizikai értelemben véve – nem fizettet bírságot az ellenőrzés során, ahogyan a többi hatóság is az ellenőrzéskor tapasztalt szabályszegés miatt indított eljárás során szabja ki, és arról levélben értesíti az ügyfelet. Így értelemszerűen a helyszínen nincs bírságfizetés, ahogyan a rendőrségi

Szabálysértési eljárás során helyszíni bírság kiszabására hatáskörrel rendelkezik:

•  a rendőrség,

• a járási hivatal arra felhatalmazott ügyintézője,

• a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vámszerve,

• a hivatásos katasztrófavédelmi szerv arra felhatalmazott ügyintézője,

• a közlekedési hatóság ellenőre,

• a közterület-felügyelő,

• a természetvédelmi őr, az önkormányzati természetvédelmi őr,

• az erdészeti hatóság arra felhatalmazott ügyintézője,

• a halászati őr,

bírságolásnál sem, ebben az esetben befizetendő csekket kap az illető, így ebben az esetben sincs a helyszínen konkrét pénzmozgás.

A szolgáltatóiparban az áram- és gázszolgáltatók munkatársai nem rendelkeznek hatósági jogkörrel, de az ő esetükben sem működik az a gyakorlat, ami szerint az esetleges törvénytelenségeket tapasztalva (illegális energiahasználat, mérőóra-manipulálás stb.) sem szedhetnek be helyben bírságot.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium sajtóosztályát is megkerestük az ügyben, akik kategorikusan cáfolták, hogy a helyszíni bírságok során a magyar hatóságok hivatalosan pénzt szednének be.

„Nincs tudomásunk arról, hogy hatósági eljárás során helyszíni bírságot lehetne készpénzfizetéssel teljesíteni. Tudomásunk szerint hatósági eljárás során kiszabott helyszíni bírság csekken fizethető meg. Azonban az egyes hatósági eljárások végrehajtásával kapcsolatos egyes kérdésekről a hatáskörrel rendelkező tárcák tudnak felvilágosítást adni” – közölte e-mailben adott válaszában a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium sajtóosztálya. Ha készpénzzel nem, de bankkártyával már lehet fizetni a helyszínen.

„Szabálysértési eljárás során kiszabott helyszíni bírság esetén a bírság megfizetését csekken vagy a helyszínen POS-terminál útján (bankkártyával) is lehet teljesíteni. Készpénzzel való fizetés ebben az eljárásban sem lehetséges. A POS-terminál által nyomtatott bizonylat másodlati példányát a sikeres befizetés után átadják az eljárás alá vont személynek, eredeti példányát pedig csatolják a helyszíni bírság nyomtatvány eredeti példányához” – tájékoztatta az MNO-t a minisztérium kommunikációs osztálya.

„Szabálysértési eljárásban a rendőrség, a járási hivatal arra felhatalmazott ügyintézője, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vámszerve által kiszabott helyszíni bírság végrehajtásáról a kiszabó szerv szabálysértési hatósága gondoskodik. Továbbá szabálysértési eljárásban a hivatásos katasztrófavédelmi szerv arra felhatalmazott ügyintézője, a közlekedési hatóság ellenőre, a közterület-felügyelő, a természetvédelmi őr, az önkormányzati természetvédelmi őr, az erdészeti hatóság arra felhatalmazott ügyintézője, a halászati őr, a mezőőr által kiszabott helyszíni bírság végrehajtásáról az elkövető lakóhelye, ennek hiányában az elkövetés helye szerint illetékes általános szabálysértési hatóság (járási hivatal) gondoskodik” – olvasható a minisztérium állásfoglalásában.

A fentiek alapján leszögezhető, hogy a helyszíni bírságolások során készpénzt nem lehet beszedni. Fontos azonban megemlíteni, hogy a helyszíni bírság kiszabásának általános feltétele, hogy a bírságolandó alany a jogszabálysértést a helyszínen elismeri, ennek megfelelően, aki a jogsértés tényét vitatja, azzal szemben helyszíni bírság kiszabása nem lehetséges, így marad a szabálysértési eljárás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.