Az egészségre való törekvéseinket nagyban segítik elő azok a reklámok, amelyek a gyógyhatású készítmények közötti választást könnyítenék meg. Ennek a sötétebbik oldala, amikor sokszor gyógyszerként bemutatott, zárt termékbemutatókon egyenesen eltitkolt, a gyógyszerlobbi által ellehetetlenített csodaszerként beállított táplálékkiegészítőket és hétköznapi vitaminokat próbálnak a vevőnek eladni azzal, hogy ez majd meggyógyítja betegségéből. A tárgyilagos tájékoztatáson túlmutató, túlzó állításokat tartalmazó reklámok szintén félrevezethetik a vásárlót, azt sugallva, hogy az adott étrend-kiegészítő rendszeres fogyasztása kihúzhat a bajból.
Az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) javaslata elsősorban gyógyszerekre vonatkozik, de érdemes figyelembe venni a táplálékkiegészítőknél is.
Minden esetben figyeljen arra, hogy a megvásárolni kívánt termékkel kapcsolatos információk hiteles forrásból – például egészségügyi szakembertől, vagy a gyógyszerhatóság honlapjáról – származzon. Soha ne vásároljon gyógyszert engedély nélküli gyógyszer-kereskedelmi csatornákon keresztül: utcai árusoktól, piacokon, nem engedélyezett internetes forrásból, csomagküldő szolgálatoktól.
Ha gyanús táplálékkiegészítő szerbe botlunk, mindenképpen érdemes panaszt tenni a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság ügyfélkapuján keresztül, de érdemes jelezni a regisztrációt végző Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) felé is.
Bár a jogszabályok szerint az ilyen készítményeket tilos gyógyszerként beállítani, sok reklám megy rá kimondatlanul a megtévesztésre, amikor azt sugallják, hogy ha a vásárló az általuk forgalmazott táplálékkiegészítőt fogyasztja, akkor elkerülheti az adott betegséget,vagy kigyógyulhat abból. Mindenekelőtt tartsuk szem előtt azt, hogy bár ezeknek a készítményeknek kedvező hatása lehet a szervezetünkre, mégsem egyenértékű a gyógyszerként nyilvántartott szerekkel. Fontos hangsúlyozni, hogy pozitív élettani hatással kapcsolatos állítást csak akkor lehet feltüntetni a terméken, ha általánosan elfogadott tudományos bizonyítékokkal alátámasztható, hogy az adott étrend-kiegészítő, vagy valamely összetevőjének fogyasztása, valamint az egészség, a gyermekek fejlődése, illetve valamely emberi betegség kockázati tényezőjének csökkentése között összefüggés van – olvasható a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének honlapján. A táplálékkiegészítők biztonságos fogyasztásáról itt olvashat részletesen.
Jelenleg Magyarországon a táplálékkiegészítő szerek engedélyeztetéséhez mindössze az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OETI) által történő lajstromba vétel szükséges, a regisztráció után pedig forgalomba is hozható. Az étrend-kiegészítők forgalomba hozatalához ugyanis – a gyógyszerekkel ellentétben – nincs szükség előzetes hatósági engedélyeztetésre, azonban az étrend-kiegészítő gyártója köteles a készítményt az első forgalomba hozatalkor az illetékes hatósághoz bejelenteni a hatékony hatósági ellenőrzés érdekében.
Mit tehet az egészségéért aggódó fogyasztó? Ellenőrizheti a betiltott táplálékkiegészítőket, valamint a bejelentett étrend-kiegészítők listáját is, de azokról a gyógynövényekről is tájékozódhat, amiket nem javasol az OÉTI. A kimondottan veszélyes készítmények listáját itt olvashatja el. Mindezek mellett érdemes áttanulmányozni a megvásárolni kívánt termék összetételi és használati leírását. A gyógyszerek komoly vizsgálatokon esnek át, szállításuk, raktározásuk speciális szabályokhoz kötött, és csak külön, erre a célra kiadott engedély alapján árulhatók, ellenben az étrend-kiegészítőknél nincsenek ilyen szállítási vagy forgalmazási korlátok, így nagyobb eséllyel futhatunk bele nem feltétlenül megbízható készítményekbe.